Thursday, Nov 2, 2017

صفحه نخست » انتشار آرشیو سیا از بن‌ لادن، شامل روابط القاعده با ایران و فیلم های خانوادگی

0fff47220b_small.jpgیورونیوز - اسامه بن لادن، رهبر پیشین گروه القاعده در دفترچه خاطرات خود سفر به بریتانیا در دورانی نوجوانی را عامل انزجارش از فرهنگ غرب معرفی کرده بود.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز چهارشنبه ۴۷۰ هزار سندی را که در مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده کشف شده بود، منتشر کرد.

این اسناد شامل نوشته، عکس، ویدئو و فایل های صوتی است که اطلاعاتی درباره زندگی شخصی بن لادن و خانواده او ارائه می کند. در این اسناد همچنین ویدئویی از مراسم ازدواج حمزه پسرش که ظاهرا در ایران برگزار شده را می توان دید.

با این حال اینها تمام اسنادی نیست که سیا در خانه بن لادن بدست آورده است. برخی از اسناد منتشر نشده اند زیرا سیا معتقد است امنیت ملی آمریکا را به خطر می اندازد.

اطلاعات داده شده در دفترچه خاطرات رهبر پیشین القاعده برای اولین بار سفر او به بریتانیا را تائید می کند. اسامه بن لادن هنگامی که کلاس ششم و ۱۳ ساله بود برای اولین بار به بریتانیا فرستاده شده بود. یک سال بعد او ۱۰ هفته را برای «تحصیل» در بریتانیا سپری کرد.

همزمان با انتشار این اسناد یک پایگاه اینترنتی مدرکی از رابطه گروه القاعده با ایران را منتشر کرده است. این سند ۱۹ صفحه ای نشان می دهد که ایران در ازای حمله القاعده به منافع آمریکا در عربستان سعودی و حاشیه خلیج فارس به این گروه پیشنهاد «پول و سلاح» و «آموزش نظامی در اردوگاه های گروه حزب الله» داده بود. پاسخ القاعده به این پیشنهاد تهران مشخص نیست.

یلم ها و کارتن های هالیودی
همچنین سیا در حمله به خانه بن لادن در پاکستان کامپیوتری را پیدا کرد که حاوی فایل هایی شامل فیلم های هالیوودی، کارتن ها و سه فیلم مستند درباره زندگی بن لادن بود.

در یک ویدئو نمایی از یکی از اتاق ها با کامیپوتری در گوشه ای از آن دیده می شود و موبایلی در دست یک کودک که موسیقی پاپ غربی پخش می کند.

فیم عروسی حمزه پسر بن لادن
در میان فایل های ویدئویی بدست آمده، فیلمی کمیاب از عروسی حمزه پسر بن لادن بدست آمده است که محل دقیق آن مشخص نیست با این حال گفته می شود این فیلم در ایران فیلمبرداری شده است. حمزه بن لادن که اکنون دهه بیستم زندگی اش را می گذراند به عنوان جانشین بالقوه بن لادن در نظر گرفته می شود. این فیلم از آن نظر اهمیت دارد که تاکنون تنها تصویر حمزه در هنگام کودکی انتشار یافته بود و تصویری از جوانی او منتشر نشده بود. پیش از این القاعده فایل های صوتی از حمزه بن لادن منتشر کرده است.

مچنین ویدئوهایی از داخل خانه که زنها و بچه ها حضور دارند در این اسناد وجود دارد.

بچه ها و نوه های بن لادن در حال بازی
در این اسناد عکس هایی وجود دارد که نشان می دهد بچه ها و نوه های بن لادن در فضای باز در حال بازی هستند. همچنین ویدئوهایی که کودکان را در داخل خانه در حال بازی و سرگرمی نشان می دهد یا ویدئویی که کودکان را در حال بازی در پارکی در فضای عمومی نشان می دهد.

همچنین در فیلمی یک پسر حدود ۷ ساله قطعه ای را به عربی جلوی دوربین دکلمه می کند.

نگهداری مرغ و خروس و گاو
در اسناد منتشر شده ویدئویی وجود دارد که نشان می دهد ظاهرا بن لادن در حیاط خانه اش مرغ و خروس، خرگوش و گاو نگهداری می کرده است.

همچنین ویدئوهایی از طبیعت اطراف محل اقامت بن لادن در فصل های مختلف منتشر شده است، در زمستان و بارش برف تا روزهای بارانی و روزهایی که رنگین کمانی در آسمان دیده می شود.

بن لادن و ایران
در اسناد منتشر شده از سوی سیا، نوشته هایی وجود دارد که از پیوندهای ایران و القاعده خبر می دهد و به نوشته توماس جاسلین و بین روگیو محققان «بنیاد دفاع از دموکراسی» ظاهرا یکی از افسران بن لادن آنها را نوشته است.

این اسناد نشان می دهد که ایران و گروه القاعده رابطه پر نشیب و فرازی داشته اند. محققان بنیاد دفاع از دموکراسی که این اسناد را مطالعه کرده اند نوشته اند که در اسناد منتشر شده نوشته هایی وجود دارد که ایران پیشنهاد آموزش، تامین مالی و سلاح را به «برادران سعودی» القاعده داده است به شرط آنکه به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کنند.

با این حال اسناد دیگر نشان می دهد که ایران و القاعده اختلافات شدیدی هم داشته اند و بن لادن حتی برای علی خامنه ای رهبر ایران نامه نوشته تا برخی از بستگانش که در ایران زندانی بودند آزاد شوند.

آموزش تیراندازی به کودکان
در یکی از ویدئوهای منتشر شده یک مرد با ریش سفید با استفاده از تفنگ بادی به کودکان تیراندازی می آموزد.

اسناد منتشر شده اجازه می دهد که عموم مردم نگاهی بی واسطه به زندگی روزمره اسامه بن لادن داشته باشند و پژوهشگران درک دقیق تری از شبکه القاعده داشته باشند که تا پیش از ظهور داعش، مهمترین شبکه تروریستی جهانی تلقی می شده است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com