Saturday, Nov 11, 2017

صفحه نخست » راه‌پیمایی در پاریس برای به‌هم‌زدن نمازجمعه مسلمانان در خیابان + ویدئو

777555555_11112017.jpgبی بی سی - حدود یک‌صد فعال سیاسی راست‌گرا در شهری در حومه پاریس راه‌پیمایی کردند تا نمازجمعه گروهی از شهروندان مسلمان را به هم بزنند.

این فعالان سیاسی که شهردار کلیشی در صف اولشان بود، با شال سه‌رنگ پرچم فرانسه و خواندن سرود ملی، نماز حدودا ۲۰۰ مسلمان را که در خیابان جمع شده بودند، به هم زدند.

پلیس بین این دو گروه ایستاد ولی بعضی درگیری‌هایی هم رخ داد.

منتقدان نمازخواندن شهروندان مسلمان در خیابان می‌گویند این استفاده غیرقابل‌قبول از فضای عمومی در فرانسه است که نظام سکولار سخت‌گیری دارد.

اما از آن طرف هم نمازگزاران مسلمان می‌گویند جای دیگری برای این مراسم ندارند چون در مارس گذشته مقام‌های شهری اتاقی در تالار شهر که در آن نماز می‌خواندند، از آنها گرفتند.

فرانسه حدود ۵ میلیون شهروند مسلمان دارد که بزرگ‌ترین اقلیت مسلمان در اروپا است.

_98706481_042917713.jpg این معترضان که شهردار هم بین آنها بوده، گفته‌اند نمازخواندن در خیابان، سوءاستفاده از محیط عمومی است

والری پسریسی، رئیس شورای محلی پاریس، در این تجمع معترضان که عمدتا از اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس از جمهوری‌خواهان دست‌راستی فرانسه بودند، گفت: "فضای عمومی را نمی‌توان این‌طور تسخیر کرد."

رمی میوزو، شهردار دست‌راستی کلیشی، از وزارت کشور خواست که رسما نمازخواندن در خیابان‌ها را ممنوع کند. او گفت: "من مسئول تضمین آرامش و آزادی همه در شهرم هستم."

یکی از نمازگزاران که خبرگزاری فرانسه از او فقط با نام عبدالقادر نام برده، گفته است که آنها هم جای "موقر"ی برای عبادت می‌خواهند و از این‌که هر جمعه در خیابان نماز بخوانند خوش‌حال نیستند.

او هم‌چنین گفت که چه‌قدر از این‌که معترضان سرود ملی فرانسه را می‌خواندند آزرده شده است: "آنها داشتند توی صورت ما سرود مارسییز را می‌خواندند. ولی ما هم که مردم فرانسه ایم. زنده باد فرانسه!"
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com