Monday, Nov 20, 2017

صفحه نخست » دیدار مجتبى ذوالنور با مهدی‌کروبی

Mehdi_karoubi_2.jpgشرق ـ حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس، به دیدار شیخ مهدی کروبی رفته است. این ملاقات در حدود یک ماه بعد از دیداری انجام می‌شود که اسماعیل دوستی با کروبی انجام داده بود. حسین کروبی این خبر را به «شرق» داد. ذوالنور قبل از ورود به مجلس، فرمانده سپاه استان قم بود و اکنون نیز در مجلس عضو فراکسیون رهروان ولایت است؛ فراکسیونی که حامیان لاریجانی را در خود جای داده است. حسین کروبی درباره محتوای این دیدار گفت: آقای ذوالنور در این ملاقات نقطه نظرات خود را مطرح کرده و حاج‌آقا هم به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته است. او گفت این ملاقات دوستانه و مفید بوده است.

او در توضیح بیشتر ادامه داد: ذوالنور از دوستان قدیمی پدر است و در جریان اتفاقات بعد از ۸۸ نیز در مرحله‌ای به کمک پدر شتافته است و قبل از حصر هم هر‌از‌گاهی با پدر دیدار داشته است.
او در ادامه همین مطلب، اضافه کرد: بعد از وقایع ۸۸ و قبل از شروع حصر، پدر به هر محفلی که می‌رفتند، عده‌ای به ایشان متعرض می‌شدند؛ یکی از همین سفرها، سفر ایشان به قم بود. پدر در آن سفر ابتدا به منزل آیت‌الله صانعی رفت که همین عناصر خانه را به محاصره خود درآوردند. این محاصره تا چند ساعت به طول انجامید و پدر مجبور شد بعد از چندین ساعت که در منزل آیت‌الله صانعی بودند، در نهایت از طریق نردبام وارد پشت‌بام منزل آیت‌الله منتظری شود و در خانه مرحوم منتظری منتظر ماند تا بتواند آن محل را ترک کند. کروبی ادامه داد: این وضعیت تا شب ادامه پیدا کرد تا اینکه آقای ذوالنور که فرمانده وقت سپاه قم بود، حوالی ساعت ۱۲ یا یک شب، توانست با هماهنگی و ترفندی، پدر را سوار خودرویی کرده و از حلقه محاصره بیرون ببرد.
کروبی درباره نحوه انتخاب ذوالنور برای این ملاقات، گفت: قاعدتا این انتخاب از طریق شورای عالی امنیت ملی است؛ چون قبلا هم دبیر شورای امنیت گفته بود سه نفر برای دیدار با شیخ انتخاب شده‌اند. منتها تصور ما این بود که دیدار آقای ذوالنور با فاصله‌ای یک‌هفته‌ای از دیدار آقای دوستی محقق شود، ولی حدود یک ماه به طول انجامید. البته امیدواریم اگر قرار است گشایشی حاصل شود، تعداد ملاقات‌ها بیشتر و با فاصله زمانی کمتری صورت بگیرد.
او در پاسخ به این پرسش که آیا این دیدارها برای رد‌و‌بدل پیغام خاصی صورت می‌گیرد، گفت: تصورم این است که این دیدارها برای این منظور است که شرایط رفع حصر مهیا شود.


چه کسانی به ملاقات کروبی رفتند


دیدار ذوالنور با شیخ مهدی کروبی بعد از آن انجام می‌شود که حدود یک ماه گذشته، اسماعیل دوستی، از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، به دیدار کروبی رفته بود. بعد از اطلاع‌رسانی از این دیدار بود که اخبار متعددی از ماجرای حصر منتشر شد که مهم‌ترین آن، سخنان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، بود؛ او در جریان افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات گفته بود واژه حصر واژه درستی نیست و آقایان مدنظر شما در حصر نیستند و می‌توانند هرکس را که اراده کنند، ببینند؛ کمااینکه به‌تازگی آقای کروبی درخواست کردند آقای دوستی را ببینند و این انجام شد. سخنان شمخانی البته با واکنش‌های متفاوتی در فضای مجازی روبه‌رو شد». بعد از آن بود که خبر آمد خواهران میرحسین موسوی هم توانسته‌اند به دیدار او بروند. فرزند شیخ مهدی کروبی هم از دیدار خود با پدرش خبر داده و گفته بود بعد از عمل جراحی قلب پدرش، اعضای خانواده هر زمانی که بخواهند، می‌توانند به دیدار شیخ مهدی بروند. ترتیب این ملاقات‌ها به روایت حسین کروبی به این شکل است که اسامی برخی افراد و زمان ملاقات آنها بعد از بررسی، انتخاب می‌شود. در کنار این دیدارها، اعضای کمیته حصر فراکسیون امید، به دیدار آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، رفته و ملاقات خود را امیدوارکننده توصیف کرده‌اند. غلامرضا حیدری گفته بود: «همراه جمعی از اعضای کمیته حصر فراکسیون امید با آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره موضوع حصر دیدار کردیم. او این دیدار را خوب و امیدوارکننده برای کاهش محدودیت‌ها برای محصوران توصیف کرد». پیش‌تر محمدرضا تابش در‌همین‌باره گفته بود در این کمیته بناست دیدارهایی را با رؤسای سه قوه برگزار کند که بر این اساس، اولین دیدار برگزار شد. حسین کروبی هم این دیدار را امیدوار‌کننده ارزیابی کرد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com