Monday, Nov 27, 2017

صفحه نخست » توصیه روحانی به بشاراسد

Hassan_Rouhani.jpgشرق ـ رئیس‌جمهوری روز گذشته در تماس تلفنی «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه، با تأکید بر ضرورت تداوم مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه، تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم، همچنان در کنار مردم و دولت سوریه خواهد ماند. حجت‌الاسلام حسن روحانی در این گفت‌وگوی تلفنی با تبریک پیروزی‌های اخیر مردم و دولت سوریه و حامیان آنان بر تروریست‌ها و فروریختن پایگاه‌های اصلی گروهک تروریستی داعش در عراق و سوریه، گفت: «برخی از قدرت‌های غربی و اذناب آنها در منطقه فکر می‌کردند داعش، یا عراق و سوریه را تصرف می‌کند یا اینکه سال‌ها می‌تواند دراین منطقه و در راستای منافع آنها، جنایت کرده و ویرانی به بار آورد». او با تأکید بر اینکه دو ملت ایران و سوریه در این مبارزه چندساله در کنار یکدیگر کار بزرگی را به ثمر رساندند، افزود: «جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت فعال در روند بازسازی سوریه است».رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه هر گام پیروزی که در سوریه علیه تروریسم برداشته می‌شود، ملت و دولت ایران همانند ملت و دولت سوریه خوشحال می‌شوند، عنوان کرد: «روابط راهبردی ایران و سوریه ادامه می‌یابد و به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه، مسیر درست را با یکدیگر ادامه خواهیم داد».


روحانی با تأکید بر اینکه آینده سوریه را ملت بزرگ سوریه باید بدون دخالت بیگانگان تعیین کند، افزود: «آنهایی که فکر می‌کنند در خلأ قدرت در سوریه می‌توان برای آینده سوریه فکر کرد، سخن غیرعملی می‌گویند و برای برداشتن گام‌های بعدی، باید حاکمیت دمشق قوی‌تر از همیشه باشد تا بتواند این مرحله گذار را به خوبی طی کند».


او با بیان اینکه ایران در گام‌های سیاسی دولت سوریه نیز در کنار این کشور خواهد بود، گفت: «در عین حال معتقدیم معارضین دولت سوریه نیز باید از این فرصت مناسب استفاده درست کنند و در آینده سوریه بر مبنای جایگاه خود، سهم داشته باشند».


روحانی به برگزاری موفق اجلاس سوچی اشاره کرد و افزود: «اجلاس سوچی که به میزبانی رئیس‌جمهور روسیه و با حضور رؤسای جمهوری ایران و ترکیه تشکیل شد، گامی مناسب در زمانی مناسب بود و سه کشور در سوچی اتفاق نظر داشتند که برگزاری کنگره ملی گفت‌وگوی سوری - سوری در شرایط کنونی می‌تواند گام مناسبی در روند ثبات و امنیت سوریه باشد».


رئیس‌جمهور همچنین به اظهارات سخیف یکی از مقام‌های کشورهای منطقه علیه ایران اشاره کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران به دنبال صلح، ثبات و برادری و امنیت در کل منطقه است و در همین راستا، اعتقاد داریم که اگر برخی از سران کشورهای عربی چنین بی‌تجربه سخن می‌گویند، به نمایندگی از مردم خود حرف نمی‌زنند».


روحانی با بیان اینکه این سخن از عجایب است که کشوری در منطقه ما ملت ایران را دشمن و رژیم صهیونیستی را دوست خود تلقی کند، عنوان کرد: «متأسفانه مقام‌های ناپخته برخی از کشورهای منطقه، گاهی سخنانی می‌گویند که عین سخنان رژیم صهیونیستی است.


همه می‌دانیم که این غده سرطانی در منطقه ما در ۷۰ سال گذشته چه جنایات بزرگی را مرتکب شده است.


امیدوارم در آینده، رهبران برخی از کشورهای عربی نیز در مسیر درست قرار گیرند و به ضرر خود و کل منطقه، گام‌های جدیدی برندارند».


قدردانی اسد از ایران


رئیس‌جمهور سوریه نیز در این تماس تلفنی با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با سوریه گفت: ملت و دولت سوریه قدردان تلاش‌های ملت و دولت ایران هستند.


بشار اسد با اشاره به فروپاشی آخرین پایگاه‌های گروهک تروریستی داعش در کشورش، عنوان کرد: «این پیروزی مرهون تلاش مردان شجاعی است که در مبارزه با تروریست‌ها، در کنار ملت سوریه ایستادند».


او مواضع عصبی و نابخردانه برخی از کشورهای منطقه و به‌ویژه در اتحادیه عرب علیه ایران را ناشی از پیروزی‌های اخیر بر گروهک تروریستی داعش در سوریه و عراق خواند و گفت: «مواضع اتحادیه عرب بی‌تردید مواضع ملت‌های عرب نیست و ما از حمایت‌های دولت و ملت ایران در مبارزه با تروریسم، قدردانی می‌کنیم».


رئیس‌جمهور سوریه همچنین خواهان مشارکت فعال ایران و شرکت‌های بخش خصوصی کشورمان در روند بازسازی کشورش شد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com