Tuesday, Nov 28, 2017

صفحه نخست » کم‌بارشی ۸۰‌درصدی در ۵ استان

khoshksali.jpgایسنا - رئیس مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از کمبود ۳۱‌درصدی بارش کشور از ابتدای سال آبی جدید خبر داد و افزود: از ابتدای مهر تا تاریخ چهارم آذر، پنج استان قم، اصفهان، خراسان جنوبی، مرکزی و یزد بیشتر از ۸۰ درصد کمبود بارش داشتند.


شاهرخ فاتح وضعیت بارش کشور را از ابتدای سال آبی جدید تشریح کرد و گفت: از اول مهر ۹۶ تا پایان چهارم آذر در کل کشور ۲۰. ۷ میلی‌متر بارش دریافت شده است. این در حالی است که بارش بلندمدت کشور در این بازه زمانی ۳۰ میلی‌متر برآورد شده است؛ بنابراین بارندگی امسال در مقایسه با بارش بلندمدت، ۳۱ درصد کاهش دارد.


او همچنین با اشاره به میزان بارش سال گذشته کشور اظهار کرد: در سال گذشته در همین بازه زمانی دو‌ماهه، بارش کل کشور ۱۵. ۳ میلی‌متر بود؛ بنابراین بارش امسال نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد افزایش را تجربه کرد. با وجود بارش‌های خوب روزهای گذشته هنوز ۳۱ درصد کاهش بارش نسبت به میانگین بلندمدت داریم.

رئیس مرکز ملی خشک‌سالی سازمان هواشناسی درباره تأثیر بارش‌های چند روز اخیر کشور تأکید کرد: بارش‌های روزهای اخیر قطعا در کاهش کمبود بارشی کشور اثرگذار بوده است؛ اما نباید فراموش کنیم که بارش‌های رگباری با حجم وسیع، آن هم در بازه زمانی کوتاه بیشتر باعث وقوع حوادثی مانند سیلاب و آب‌گرفتگی می‌شود؛ بنابراین بهتر آن است که بارش‌ها به‌‌موقع و به‌تدریج باشد و توزیع زمانی مناسبی داشته باشد. با وجود بارش‌های خوب روزهای گذشته هنوز ۳۱ درصد کاهش بارش نسبت به میانگین بلندمدت داریم.


فاتح در ادامه به شرایط بارشی استان تهران اشاره کرد و گفت: تهران از ابتدای مهر تا تاریخ چهارم آذر، ۱۰. ۳ میلی‌متر بارش دریافت کرده و با توجه به اینکه بارش این استان در سال گذشته ۱۸. ۸ میلی‌متر و بارش بلندمدت؛ ۳۹. ۶ میلی‌متر است که نسبت به سال قبل ۴۵. ۲ و نسبت به میانگین بلندمدت ۷۴ درصد کاهش بارش داشته است.


او همچنین با اشاره به استان‌های کم‌بارش کشور در دو ماه گذشته، اظهار کرد: از ابتدای مهر تا تاریخ چهارم آذر، پنج استان قم، اصفهان، خراسان جنوبی، مرکزی و یزد بیشتر از ۸۰ درصد کمبود بارش داشتند. رئیس مرکز ملی خشک‌سالی سازمان هواشناسی در پایان تأکید کرد: دو ماه ابتدایی پاییز امسال در فقر بارشی شدید سپری شد.


امیدواریم در یک ماه باقی‌مانده این فصل، کم‌بارشی‌ها تا حدی جبران شود. البته براساس پیش‌بینی‌های پژوهشکده اقلیم‌شناسی صورت‌گرفته، بارش‌های آذر، دی و بهمن، مجموع بارش کشور را به سمت نرمال نزدیک خواهد کرد؛ اما بعید است بارش‌ها به حدی باشد که کل کم‌بارشی‌های کشور جبران شود.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com