Wednesday, Dec 20, 2017

صفحه نخست » تهدید اعضای سازمان ملل توسط نیکی هیلی: ترامپ رای شما را زیر نظر دارد + واکنش ها

UN_NH_12202017.jpgیورونیوز - نیکی هیلی در نامه خود تاکید کرده است که دونالد ترامپ رای موافق یا مخالف به پیش نویش قطعنامه علیه تصمیمش را «شخصی» تلقی خواهد کرد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل در نامه ای تهدید آمیز به نمایندگان کشورهای مختلف در سازمان ملل متحد تاکید کرد که رئیس جمهوری آمریکا رای آنها در مجمع عمومی این سازمان در مخالفت با تصمیم واشنگتن در مورد بیت المقدس را زیر نظر دارد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است روز پنجشنبه پیش نویس قطعنامه مخالفت با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را به رای بگذارد. انتظار می رود این قطعنامه با اکثریت قابل توجهی مورد تصویب قرار گیرد، هر چند تصویب آن ضمانت اجرایی به دنبال نخواهد داشت.

در نامه نیکی هیلی به نمایندگان کشورهایی که انتظار می رود به پیش نویس قطعنامه رای مثبت دهند آمده است: «رئیس جمهوری [آمریکا] این رای گیری را به دقت زیر نظر دارد و از من خواسته است در مورد کشورهایی که علیه ما رای می دهند به او گزارش دهم.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل در پایان این نامه از نمایندگان کشورهای عضو مجمع عمومی خواسته است «پرسشها و نگرانی های» خود را با او و همکارانش در میان بگذارند.

واکنش های منفی در توئیتر:

hailyUNThreat.jpgنیکی هیلی همچنین در نامه خود تاکید کرده است که دونالد ترامپ رای موافق یا مخالف به پیش نویش قطعنامه در مخالفت با تصمیمش را «شخصی» تلقی خواهد کرد.

به گفته سفیر آمریکا در سازمان ملل درخواست ایالات متحده از کشورهای دیگر این نیست که سفارتخانه هایشان را مانند آمریکا به بیت المقدس انتقال دهند بلکه واشنگتن تنها از آنها می خواهد به تصمیم آمریکا در مورد بیت المقدس احترام بگذارند.

نیکی هیلی روز سه شنبه در صفحه توئیتر خود نیز اعلام کرد که ایالات متحده نام منتقدان از تصمیم دونالد ترامپ در مورد بیت المقدس را یادداشت خواهد کرد.

پیش نویش قطعنامه محکومیت تصمیم واشنگتن در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل روز دوشنبه توسط آمریکا وتو شده بود. این در حالی است که ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به پیش نویس این قطعنامه رای مثبت دادند.

اردوغان: پیش‌نویس مخالفت با تصمیم ترامپ را به مجمع عمومی خواهیم برد

ایران اینترنشنال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز سه‌شنبه ۲۸آذر، گفته که کشورش پیش‌نویس قطعنامه مربوط به بیت‌المقدس را که روز گذشته از سوی آمریکا وتو شد، به مجمع عمومی سازمان ملل خواهد برد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در جریان استقبال از اسماعیل عمر جیله رئيس جمهور جیبوتی، در آنکارا، گفت: «جامعه بین‌الملل، از عدالت، حقوق و صلح حمایت خواهد کرد.»

رئيس جمهور ترکیه در این دیدار، بر لزوم کنار زدن مشکلات میان کشورهای اسلامی تأکید کرد.

او با اشاره به تصمیم ترامپ درباره به بیت‌المقدس، نسبت به استفاده آمریکا از وتو و مخالفت با پیش‌نویس مصر درباره قدس در شورای امنیت، ابراز تأسف کرد.

روز گذشته، مصر پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه داد که بر مبنای آن «از همه کشورهای خواسته شد بر اساس قطعنامه ۴۷۸ سال ۱۹۹۰ شورای امنیت، از انتقال مقرهای دیپلماتیک خود به بیت‌المقدس خودداری کنند.»

آمریکا این پیش‌نویس را وتو کرد. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در نشست شورای امنیت گفت که برای دفاع از نقش واشنگتن در منطقه و روند صلح در خاورمیانه، از حق وتو استفاده کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در ششم دسامبر، در یک اقدام جنجال‌برانگیز، بیت‌المقدس را به عنوان به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کرد و از وزارت خارجه کشورش خواست سفارت آمریکا را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com