Tuesday, Dec 26, 2017

صفحه نخست » پروندۀ پیچیدۀ انفجار مرکز یهودیان آرژانتین: نیسمان خودکشی نکرده بود

argentina_12272017.jpgرادیو فرانسه، یک قاضی آرژانتینی می‌گوید که آلبرتو نیسمان، در واقع به قتل رسیده است. نیسمان، دادستان آرژانتینی، در پروندۀ انفجار مرکز یهودیان بوئنوس‌آیرس خانم کریستینا کرشنر رئیس جمهوری پیشین را متهم کرده بود که می‌خواهد رد جمهوری اسلامی ایران را از پروندۀ سوءقصد پاک کند.

یک قاضی آرژانتینی به اسم جولیان اِرکولینی می‌گوید مدارک کافی در دست دارد که ثابت می‌کند آلبرتو نیسمان خودکشی نکرده است. در ژانویۀ ٢٠١۵ گفته شد که دادستان آرژانتیی با شلیک گلوله در سر، خودکشی کرده است. اما اینک اقای اِرکولینی با اطمینان می‌گوید فرد دیگری به نیسمان شلیک کرده بوده است.

آلبرتو نیسمان خانم کریستینا کرشنر رئیس جمهور پیشین آرژانتین را متهم کرده بود که قصد دارد ردّ جمهوری اسلامی ایران را در سوءقصد مرکز یهودیان "آمیا" پاک کند. اما خانم کرشنر پیوسته این اتهام را رد کرده است.

مرکز همیاری یهودیان آرژانتین (AMIA) که در یک ساختمان هفت طبقه در شهر بوئنوس‌آیرس قرار داشت در ١٨ ژوئیۀ ١٩٩۴/تیرماه ١٣٧٣ منفجر شد. ٨۵ یهودی آرژانتینی در این انفجار کشته شدند.

حدود ١۴ سال بعد از این واقعه، پلیس بین‌المللی چند نفر از مقامات درجه اول جمهوری اسلامی را متهم کرد و بدین ترتیب از جمله برای علی فلاحیان و محسن رضایی حکم جلب بین‌المللی صادر شد. اما این احکام و تلاش‌های دستگاه قضایی آرژانتین هیچگاه به نتیجه‌ای نرسید.

در سال ٢٠١٣ خانم کرشنر پیشنهاد کرد که برای روشن شدن موضوع، یک گروه حقیقت‌یاب به ایران برود و از متهمان بازجویی کند. این طرح البته با مخالفت مجلس شورای اسلامی مواجه شد و هیچگاه به مرحلۀ اجرا نرسید. بعد از آن بود که آلبرتو نیسمان خانم کرشنر را به همدستی با ایران متهم کرد، اما چند ماه بعد از ایراد اتهام، جسد نیسمان در منزلش پیدا شد. پروندۀ اتهامات خانم کریستینا کرشنر هنوز جریان دارد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com