Friday, Dec 29, 2017

صفحه نخست » گسترش اعتراض‌ها در ایران؛ جهانگیری: مسائل اقتصادی بهانه است

Mashadکمپین اعتراضات و تجمع مردمی « نه به گرانی» که از روز پنج‌شنبه ۷دی ماه در برخی از شهرهای ایران، از جمله مشهد، کاشمر، نیشابور و یزد آغاز شد، امروز به کرمانشاه و بیرجند نیز کشیده شد.

تصاویر رسیده از این تجمعات حاکی از آن است که مردم با سر دادن شعارهایی مانند «ملت گدایی می‌کند، آقا خدایی می‌کند/حمایت، حمایت، نیروی انتظامی/ استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی/نه غزه، نه لبنان جانم فدای ایران زندانی سیاسی آزاد باید گردد/ نترسید ، نترسید ما همه با هم هستیم/سوریه را رها کن فکری به حال ما کن» اعتراض خود را نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی علیه دولت روحانی و حکومت ایران ابراز کردند.

حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد، از بازداشت ۵۲ نفر از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی آن شهر، در روز پنج‌شنبه خبر داد.

به گزارش‌ خبرهای رسیده از شبکه‌های اجتماعی، انتظار می‌رود این اعتراضات امروز به پایتخت نیز کشیده شود.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حضور پررنگ نیروهای انتظامی در خیابان‌های پایتخت را نشان می‌دهد. ماموران امنیتی تجمع مردم در کرمانشاه را نیز به خشونت کشیدند.

هم‌زمان محسن نسج همدانی، معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران، نسبت به برگزاری هرنوع تجمع در تهران هشدار داده و گفته است که مجوز هیچ تجمعی در تهران از سوی استانداری صادر نشده و با هر تجمعی برخورد خواهد شد.

معاون امنیتی استانداری تهران گفت: «در یکی از میادین کمتر از ۵۰ نفر حضور داشتند که تعدادی از افراد پس از تذکر پلیس صحنه را ترک کردند اما تعداد اندکی نیز بودند که علیرغم تذکر پلیس همچنان در میدان باقی ماندند. پس از این مسئله و استعلام پلیس از ما، با حکم قضایی تعداد کمی بازداشت موقت شدند.» وی افزود: «پلیس پس از ثبت اطلاعات این افراد درصدد است تا در اولین فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند چون فکر می‌کنیم تعداد زیادی از کسانی که در این گونه تجمعات حضور می‌یابند و بازداشت می‌شوند کسانی هستند که تحت تاثیر فضای تبلیغاتی و رسانه‌‌ای قرار می‌گیرند و فکر می‌کنند که در این فراخوان‌ها مسائل آنها دنبال می‌شود در حالی که اطلاع ندارند که این فراخوان‌ها عمدتا منشا خارجی دارند.»


واکنش‌ معاون اول رییس جمهور
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در واکنش به این تجمعات گفت: «کسانی که حرکت‌های خیابانی را آغاز می‌کنند، پایان دهنده ‌آن نخواهند بود و دود اقدامات آنها به چشم خودشان هم می‌رود.»

وی روز جمعه ۸ دی در بیست و پنجمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، تاکید کرد؛ «مسائل اقتصادی بهانه برخی مسائل شده است. در پشت پرده مسائل دیگری مطرح است.»

وی افزود: «وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند.»

جهانگیری یکی دیگر از ضرورت‌های کشور را «گسترش تعاملات بین‌المللی» دانست و گفت: «نمی‌توان با دیوار کشیدن دور ایران مشکلات را حل کرد ما برای حل مشکلات اقتصادی هم به ارتباطات بین‌المللی نیازمندیم.»


واکنش رئیس ستاد کل نیروهای مسلح
هم‌زمان سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، نیز با صدور پیامی، ضرورت برافراشته نگه داشتن پرچم «بصیرت»، «دشمن‌شناسی»، «ولایتمداری»، «وحدت» و «ایستادگی ملی»؛ در هر زمانه‌ای به ویژه در شرایط خطیر کنونی که زمان آبستن فتنه‌های پیچیده‌تر است را مورد تأکید قرار داد.»

وی با اشاره به اعتراضات مردمی علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، گفت: «فتنه۸۸ که در حقیقت تهاجم همه‌جانبه به اصل نظام و انقلاب اسلامی با حمایت سردمداران نظام سلطه و صهیونیسم و خیانت و حماقت سران فتنه به شمار می‌رود، درس‌ها و عبرت‌های خود را برای همیشه فراروی ملت عظیم‌الشان ایران به ویژه جوانان فهیم و غیرتمند قرار داده است.»
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com