Saturday, Jan 6, 2018

صفحه نخست » بازداشت تعدادی دیگر از شاهزداگان عربستان، هشدار عربستان به ایران پس از شلیک سومین موشک بالستیک

huthie_missiles_010518.jpgتعدادی دیگر از شاهزداگان عربستانی بازداشت شدند

یورونیوز - افراد دستگیر شده با تحصن در کاخ سلطنتی در ریاض تلاش داشتند مخالفت و اعتراض خود را به سیاست های جدید ریاضت اقتصادی نشان دهند.

مقامات عربستانی در اقدامی جدید یازده شاهزاده دیگر معترض به سیاست های اقتصادی آل سعود را بازداشت کرده اند.

رسانه های عربستان با اعلام این خبر یادآور شدند افراد دستگیر شده با تحصن در کاخ سلطنتی در ریاض تلاش داشتند مخالفت و اعتراض خود را به سیاست های جدید ریاضت اقتصادی نشان دهند. اجرای این سیاست ها دولت را موظف می سازد پرداخت هزینه استفاده شاهزادگان از خدمات عمومی و نیز فاکتورهای آب و برق آنها را قطع کند.

به نوشته روزنامه اینترنتی «سبق» شاهزادگان معترض پس از امتناع از ترک کاخ و اصرار بر محقق شدن خواسته هایشان توسط نیروهای گارد سلطنتی بازداشت شدند.

به گزارش این نشریه اینترنتی پرداخت خسارت مادی مرتبط با صدور حکم اعدام برای یکی از وابستگان نزدیک آنها از جمله دیگر خواسته های شاهزداگان دستگیر شده بوده است.

عربستان سال گذشته میلادی دهها نفر از اعضای خانواده سلطنتی و تنی چند از تجار و مسئولان بلند پایه دولت را در راستای آنچه «مبارزه با فساد» نامیده شد، دستگیر و در یک هتل مجلل زندانی کرد. بیست سه تن از دویست فردی که ماه نوامبر در عربستان سعودی به اتهام فساد مالی دستگیر شده بودند اخیرا پس از مصالحه مالی و پذیرفتن پرداخت وجه تعیین شده از سوی دولت این کشور آزاد شدند.

عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت در جهان برای مقابله با کاهش درآمد نفتی که بر اساس تخمین ها این کشور را در سال جدید میلادی با 195 میلیارد ریال کسری بودجه مواجه خواهد کرد به سوی اجرای سیاست های ریاضتی و اصلاحی سوق داده است. کاهش یارانه ها، دریافت مالیات بر ارزش افزوده و قطع بودجه اختصاص یافته برای پرداخت هزینه های مصرفی اعضای خانواده سلطنتی از جمله اصلاحات برنامه ریزی شده در این کشور است که قرار بوده از ابتدای سال جاری میلادی به اجرا در آید.

تحلیلگران معتقدند این اقدام دولت عربستان بخشی از برنامه ها و طرح های جدید محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور برای ایجاد اصلاحات است که بیش از مبارزه با فساد و حاکمیت قانون یکدست سازی حکومت و حذف مخالفان و رقبای داخلی را هدف قرار گرفته است.

هشدار عربستان به ایران پس از شلیک سومین موشک بالستیک حوثی ها

سخنگوی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان از جامعه بین الملل خواست «با اتخاذ تدابیر جدی و کارآمد مانع نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد توسط ایران شوند.»

ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض پس از شلیک موشک بالستیک جدید شبه نظامیان یمنی به سوی خاک عربستان، باردیگر نوک پیکان حملات خود را به سمت ایران نشانه گرفت.

شبه نظامیان یمن روز جمعه برای سومین بار پس از نوامبر گذشته موشکی بالستیک به سوی خاک عربستان شلیک کردند که به گفته مقامات سعودی بر فراز آسمان رهگیری و منهدم شده است.

ائتلاف تحت رهبری ریاض که بخش عمده ای از نیروهای آنرا نظامیان عربستانی تشکیل می دهند از مارس ۲۰۱۵ در حمایت از نیروهای نظامی وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن، با شبه نظامیان حوثی به طور مستقیم وارد جنگ شده و به مداخله نظامی در این کشور اقدام می کند. حوثی ها از سپتامبر ۲۰۱۴ کنترل صنعا، پایتخت و چند منطقه دیگر در این کشور را در دست دارند.

عربستان پس از تشکیل این ائتلاف اعلام کرده بود که قصد دارد از نفوذ پررنگ ایران در یمن جلوگیری کند. ریاض همچنین به دفعات تهران را به حمایت و تسلیح شبه نظامیان حوثی متهم کرده است. این درحالیست که تهران ضمن اعلام حمایت آشکار از حوثی ها هرگونه کمک تسلیحاتی به آنها را تکذیب کرده است.

شبه نظامیان حوثی روز جمعه از شلیک موشکی به سوی استان نجران عربستان واقع در مرز یمن خبر دادند. ریاض نیز بلافاصله اعلام کرد سیستم دفاع هوایی عربستان یک موشک بالستیک را بر فراز این استان رهگیری و منهدم کرده است.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان ساعاتی بعد در اظهاراتی که خبرگزاری رسمی عربستان آنرا منتشر کرد، مدعی شد: «اقدام خصمانه حوثی های تحت حمایت ایران بار دیگر از مداخله رژیم ایران و حمایت این کشور از شورشیان یمنی حکایت دارد.»

به گفته سخنگوی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان «این موشک مناطقی غیرنظامی و پرجمعیت را هدف قرار داده بود» اما پس از رهگیری و انهدام تنها سبب ایجاد خسارات مادی کوچک شد.

ترکی الماکلی در ادامه با متهم کردن تهران به ادامه ارسال موشک های بالستیک و تسلیحات نظامی به گروه های مسلح غیر قانونی، از جامعه بین الملل خواست «با اتخاذ تدابیر جدی و کارآمد مانع نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد توسط ایران شوند.»

عربستان سعودی در جریان شلیک دو موشک اخیر حوثی ها به سوی خاک عربستان نیز تهران را به عنوان عامل اصلی این حمله متهم و این اقدام را نوعی اعلام جنگ قلمداد کرده بودند.

بر اساس گزارش رسانه ها از سال ۲۰۱۵ تاکنون نزدیک به نه هزار نفر در جریان جنگ داخلی در یمن کشته شده اند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com