Saturday, Jan 27, 2018

صفحه نخست » چه کسی از دفتر خامنه ای در پرونده سعید طوسی دخالت کرد؟

Saeid_Tousi_Rahbar.jpgایران وایر ـ رضا حقیقت‌نژاد - محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس دیروز در توییتر با انتقاد شدید از دستگاه قضایی، خبر داد که سعید طوسی، قاری قرآن که متهم به آزار جنسی کودکان بود، تبرئه شده است.

به نوشته محمود صادقی «‏شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر تهران بدون امضای رئیس دادگاه با رأی دو مستشار از شعبه دیگر حکم صادره علیه مربی صوت و لحن مبنی بر ۴سال حبس را نقض و او را تبرئه کرد؛ اسناد پرونده حاکی از اعمال نفوذ آشکار در فرایند دادرسی است. حدود ۲سال بود که مدیرکل دادگستری پرونده را از دادگاه گرفته بود.»

صادقی که خبر از اعمال نفوذ در پرونده داده بود، در توییت دیگری نوشت: «‏از قرائن چنین برمی آید که کودک آزار قرآنی مستظهر به حمایت فرد یا افرادی است که در بیت مقام معظم رهبری نفوذ کرده‌اند.» منظور او از این افراد چه کسی است؟

حجت الاسلام «احمد مروی»، معاون ارتباطات حوزوی بیت آیت الله خامنه‌ای، مهرماه۹۰ در گفتگو با روزنامه جام جم به یک جزوه روزانه اشاره کرد: «یک جزوه صبح به صبح روی میز آقا [آیت الله علی خامنه ای] می‌گذارند که این خودش یک دریچه بزرگی است به سوی همه مردم.»

آنطور که مروی گفته است این جزوه را معاون ارتباط مردمی بیت تهیه می‌کند: «در این جزوه نامه‌ها و تلفن‌ها و خیلی از حرف‌های مردم هست؛ نظرات‌شان، مشکلات‎شان، گرفتاری‎هاشان، انتقادات‎شان؛ همه بدون سانسور.»

معاون ارتباط مردمی دفتر رهبری، «سیدعلی مقدم» است؛ مدیری که پیش از این هم شاکیان پرونده سعید طوسی گفته بودند در این پرونده اعمال نفوذ کرده و مانع از رسیدگی قانونی شده است. سیدعلی مقدم فرزند «سیدمحمد تقی مقدم» و اهل سبزوار است. او باجناق «محسن مهرعلیزاده»، استاندار فعلی اصفهان است.

براساس اظهارات شاکیان پرونده سعید طوسی در برنامه «صفحه آخر» تلویزیون «صدای امریکا»، پس از افشای این ماجرا، او سال ۹۱ در «شورای عالی قرآن» توبه نامه‌ای امضا کرده است. این توبه نامه به اطلاع مقدم نیز رسیده ولی او واکنش خاصی نشان نداده و حتی مانع ورود و دخالت حجت الاسلام «کاظم صدیقی»، امام جمعه موقت تهران به این پرونده شده است.

سیدعلی مقدم هم چنین به نقل از آیت الله خامنه‌ای، به «صادق لاریجانی» گفته است: «جمع کنید این پرونده را.» دفتر ارتباطات مردمی دفتر رهبری نهادی متفاوت با روابط عمومی است و در قالب یک معاونت اداره می‌شود: «معاونت ارتباط مردمی در دوره ریاست جمهوری حضرت آقا هم بود و الان هم هست.»

اطلاعیه تشکیل این بخش اول اسفند ۶۸ منتشر شده است: «واحد ارتباطات مردمی مقام معظم رهبری همه روزه از ساعت ۷ صبح الی ۱۷ بعد از ظهر از طریق شماره تلفن‌های ۶۶۰۰۷۴ و ۶۶۹۷۶۹ آماده دریافت هرگونه نظرات و پیشنهادات مردمی می‌باشد.» علاوه بر شماره تلفن، مردم می‌توانند از طریق صندوق پستی به شماره ۱۳۱۸۵ - ۱۵۵۵ با این معاونت مکاتبه کنند.

به گفته «علی اکبر ناطق نوری»، رییس دفتر بازرسی دفتر خامنه‌ای، دفتر ارتباطات مردمی نامه‌های مردمی را بررسی کرده و به دستگاه‌های مختلف ارجاع می‌دهد و در برخی موارد، خدمت «آقا» فرستاده می‌شود.

بخشی از ماموریت‌های این دفتر به گفته «محمد نادرالاصلی»، معاون این دفتر، به سفرهای استانی خامنه‌ای اختصاص دارد؛ چیزی شبیه سفرهای استانی محمود احمدی نژاد.

او می‌گوید در طول سفرهای استانی، ستادی پیش بینی می‌شود: «تا به بهترین وجه نامه‌های مردم جمع آوری و بررسی شود... ستاد از نخستین روز نامه‌ها را بررسی و خلاصه کرده و به سازمان‌های ذی ربط ارجاع می‌دهند... به تمام نامه‌ها باید جواب منطقی داده شود... مدیران باید توجه ویژه داشته باشند... نسبت به این نامه‌ها تفاوت قائل شوند.»

مقدم از طریق این دفتر به شکایت شاکیان پرونده سعید طوسی دست یافته ولی علت دخالت او، به سوابق و مسوولیت‌های دیگر وی مربوط می‌شود. سیدعلی مقدم، رییس شورای عالی قرآن و رییس «مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی» است. این شورا از سال ۱۳۷۰ تشکیل شده و از آغاز تاکنون ریاست آن را بر عهده دارد. مرکز طبع و نشر قرآن نیز در همان ایام با اهدای یک جلد قرآن از سوی رهبری تاسیس شده است.

شورای عالی قرآن در مکان‌های مختلف کرسی تلاوت قرآن برگزار می‌کند که بررسی فهرست مدعوان نشان می‌دهد طوسی سال‌های ۹۲ و ۹۳ بیش ترین تلاوت را داشته است. طوسی هم چنین به عنوان کارشناس مسوول نوجوانان جامعه قرآنی معرفی و ارتباط او با قاریان نوجوانی که به آن‌ها تجاوز شده، از مسیر شورای عالی قرآن تسهیل شده است.

شورای عالی قرآن مجری برگزاری دیدار سالانه فعالان قرآنی با رهبر نیز هست و سالانه برای حضور در یک مراسم عمومی و شنیدن سخنرانی‌های رهبر، ۶۰۰ تا ۶۵۰ نفر از قاریان را دعوت می‌کند. در این دیدار، حداکثر ۲۰ نفر فرصت خواندن قرآن و سایر دعاهای مذهبی را دارند که سعید طوسی‌ آبان ماه ۸۲، مهرماه ۸۵ و تیرماه ۹۱ در این فهرست قرار گرفته است.

سیدعلی مقدم سال هاست که در جریان پرونده سعید طوسی است. مرداد۹۱، یعنی یکماه پس از دیدار قاریان قران با خامنه‌ای، سعید طوسی توبه نامه‌ای با اطلاع مقدم امضا کرده و تعهد کرده دست از رفتارهای خود بردارد که البته بی فایده بوده؛ مانند شکایت قربانیان.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com