Monday, Feb 5, 2018

صفحه نخست » وزیر نفت: جرأت نداریم جزییات قراردادهای نفتی را بگوییم

Bijan_Namdar_Zanganeh.jpgاعتماد ـ نرگس رسولی - بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت از جمله وزرایی است كه كمتر پیش می‌آید در نشست‌های خبری‌اش از رویه همیشگی‌اش خارج شود و بی‌پرده سخن بگوید؛ اما گویا روال حاكم بر اقتصاد و وضعیت وزارت نفت در سال‌های گذشته كار را به جایی رسانده كه شیخ‌الوزرای نفتی ایران هم در نشست‌های خبری‌اش بی‌پرده‌تر از قبل صحبت می‌كند و در انتقاد از زیر مجموعه‌اش، مردان دولتی و تاثیرگذاران بر تصمیم‌گیری‌هایش تعلل نمی‌كند.

وی كه به یكی از ژنرال‌های كابینه معروف است، روز گذشته در حالی به جمع خبرنگاران آمد كه موضوع قراردادهای نفتی ایران همچنان با اما و اگرهای زیادی همراه است و هنوز بزرگ‌ترین قرارداد پسابرجامی ایران كه به نظر می‌رسید پیش از اینها به نتیجه رسیده و اجرایی شود اما با همه سروصداهایش هنوز اندرخم تصمیم‌گیری‌هایی است كه یك سوی آن به همكاری پاریس‌نشینان با واشنگتن بازمی‌گردد و هنوز هیچ روال اجرایی به خود ندیده است. البته وزیر نفت معتقد است كه« قرارداد توتال روال اجرایی خود را طی می‌كند و مذاكره با سایر شركت‌های نفتی برای مشاركت در پروژه‌های نفتی ادامه دارد.» زنگنه دیروز در حالی از ادامه مذاكرات برای انعقاد قراردادهای جدید نفتی صحبت كرد كه به نظر می‌رسد در بدنه وزارت نفت یأس و كرختی در ادامه مذاكرات وجود دارد. حتی تدوینگران قراردادهای نفتی معتقدند كه در بدنه وزارت نفت تمایلی به انعقاد قراردادهای نفتی با روش جدید وجود ندارد و به نظر می‌رسد كه نفتی‌ها تمایل ندارند برای قراردادهای جدید پای میز مذاكره بنشینند. موضوعی كه وزیر نفت در پاسخ به آن با تكذیب اینكه ناامید نیستیم، گفت: «با هر كسی پای میز مذاكره نمی‌نشینیم. به خاطر سلامت كار فقط با كسانی صحبت می‌كنیم كه حكم داشته باشند تا جلوی فساد را بگیریم به همین جهت افرادی كه با آنها مذاكره می‌كنیم محدود شده‌اند؛ ملزم كرده‌ام همه جلسات باید ضبط شود و همه صحبت‌ها صورتجلسه شود. در حقیقت با كسانی كه مذاكره می‌كنیم در انعقاد قرارداد و همكاری با ایران جدی هستند و تیم‌های باصلاحیتی هستند و حتی برای مراحل نهایی افراد مجرب مذاكره می‌كنند.»

زنگنه در عین حال كه از ادامه مذاكره برای ٢٠ قرارداد جدید نفتی گفت اما از بدعهدی برخی دشمن‌های داخلی و خارجی هم سخن به بیان آورد. كه بعد از هر گونه قرارداد نفتی ایران در جهت تخریب وزارت نفت گام برداشته و موجبات تعلیق یا برهم زدن مذاكرات را فراهم می‌كنند. وی در این باره افزود: «این حرف‌ها را می‌گویم تا شما را تحریك كنم كه با پشتیبانی بدنه فنی نفت اجازه ندهید عده‌ای حرف‌های دشمن‌های خارجی را به گونه‌ای دیگر در داخل كشور بزنند. عده‌ای در داخل و خارج نشسته‌اند تا جلوی عقد قراردادهای ما را بگیرند. حتی در همسایگی‌مان كسانی هستند كه با طرف‌های مذاكره ما وارد صحبت شده و با وعده‌های مختلف آنها را متقاعد می‌كنند تا از همكاری با ایران صرف‌نظر كنند.»

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

او با تاكید بر اینكه بنده حتی جرات عنوان اسامی قراردادهایی را كه در حال نهایی شدن است ندارم، تصریح كرد: «می‌دانم كه با عنوان این اسامی از فردا روی این موارد تمركز می‌كنند تا این قراردادها امضا نشود. وزارت نفت هر یادداشت تفاهمی كه امضا می‌كند، مخالفانی هم در داخل و هم در خارج از كشور پیدا می‌كند كه طرف قرارداد را از امضای قرارداد منصرف كنند. آنهایی كه خارجی هستند ان‌شاءالله خدا شرشان را به خودشان بازمی‌گرداند و داخلی‌ها را هم اصلاح‌شان كند.»

خواستگاری در نفت

دیروز زنگنه بر عكس همیشه كه در پاسخ دادن سعی می‌كرد پاسخ‌های كوتاهی بدهد، روالی نو را در نشستش با خبرنگاران در پیش گرفته بود، بارها در خصوص نتایج قراردادهای نفتی از لفظ «خواستگاری در نفت» استفاده كرد و وقتی در مورد میزان افزایش ظرفیت تولید نفت ایران بعد از انعقاد قراردادهای جدید سوال شد گفت: «این موضوع مانند یك خواستگاری است كه هم پدر عروس و هم پدر داماد باید موافق باشند. ما راضی هستیم؛ باید ببینیم پدر عروس چی میگه.»

با «اگر» نمی‌توانیم تصمیم بگیریم

او همچنین زمانی كه سوال‌ها به سمت تولید اوپك و ماجراهای برداشته شدن سقف تولید اوپك رفت، افزود: «این است كه ما هر موضوعی را در زمان خودش مطرح كنیم، زیرا با «اگر» نمی‌توانیم تصمیم بگیریم. باید برای تصمیم‌گیری واقعیت‌هایی را داشته باشیم و در وقت مناسب آن موضوع باشیم. وقت مناسب برای صحبت در زمینه سقف تولید اوپك ماه ژوئن است. البته مصوبه ما تا آخر سال است، اما ژوئن باید دوباره جلسه بگذاریم و صحبت كنیم. در آزادگان و غرب كارون تولیدمان را به‌طور مرتب اضافه می‌كنیم و اكنون به دلیل تصمیم‌های سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) خویشتنداری می‌كنیم. اگر در ژوئن سقف تولید برداشته شود فكر می‌كنم در مدت ۵ یا ۶ روز حداقل ۱۰۰ هزار بشكه می‌توانیم به تولید خود اضافه كنیم.»

برای هر تغییری فحش می‌خورم

وی همچنین با انتقاد از حجم زیاد نیروی انسانی در وزارت نفت گفت: «وزارت نفت پر از آدم‌هایی است كه بخش زیادی از آنها نیاز نیستند و نمی‌توانیم به هیچ كدام از این افراد هم دست بزنیم، یك نفر رو كم می‌كنیم سیصد نفر زنگ می‌زنند و تهدید می‌كنند، فحش می‌دهند و نفرین می‌كنند. كلا هر روز كلی اس‌ام اس می‌آد كه اول صبح دعام می‌كنند، ظهر نفرین و عصر هم به فحش می‌رسد.»

زنگنه همچنین ادامه داد: «٤٠هزار نفر نیروی حراستی داریم كه تعداد زیادی هستند و تعداد زیادی از آنها نیروی انتظامی كه اصلا ربطی به ما ندارند. ما برای كاهش نیروی انسانی مازاد مدت‌هاست كه راننده برای مدیران نداریم چون سیاست داشتیم كه خودروی مدیریتی نداشته باشیم.»

مهندسم

وزیر نفت وقتی از سوی یكی از خبرنگاران دكتر خطاب شد، گفت: «دكتر نیستم همه دكتر هستند ولی من مهندسم» و سپس در پاسخ به این سوال كه موضوع معاوضه نفت با سلاح‌های روسی را می‌پرسید گفت: «كذب محض است.»

اختلاس را سیستم نظارتی هم نفهمید

او زمانی كه بحث به اختلاسگر نفتی رسید تاكید كرد: «فرار كرد ولی دنبالش هستیم، كار قابل دفاعی نیست. در دوران كاری‌ام مشابه این اتفاق را ندیدم كه كسی بتواند از خزانه شركت دزدی كند. البته این فرد بخشی از منابعی كه دزدی كرده است از پول شركت‌ها بوده و بخشی هم از خزانه. اكتشاف كه نشان می‌دهد سیستم نظارتی مان خوب نیست و هیچ سیستم نظارتی در ٨-٧ سال نفهمیدن كه این فرد در حال اختلاس است كه دقیقا نشان‌دهنده مشكل در سیستم‌های ما است. البته ایشان هم كه آدم ظاهرصلاحی بوده كه حتی از دوستانش هم ٥میلیون و ١٠میلیون تومان قرض گرفته تا اطرافیان هیچ گونه شكی به عملكرد وی نكنند.»

زنگنه راهكار جلوگیری از اختلاس‌های این‌گونه را تغییر مدیران دانست و گفت كه «اصلا نباید مدیران چند سال در یك پست مدیریت كنند و جابه‌جایی مدیران تبعات اینگونه را كاهش می‌دهد.»

پیكان‌های لباس نو پوشیده می‌روند

وزیر نفت در ادامه با انتقاد از مصرف خودروهای داخلی گفت: «كل خودروهای تولیدی از زمان ناصرالدین‌شاه تاكنون در مصرف سوخت تفاوتی نكرده است و هر قدر تعداد خودروهای تولیدی بالا رفته میزان مصرف سوخت هم افزایش یافته است. سالانه یك میلیون خودرو به جمع تولیدات داخلی اضافه شده كه، افزایش این میزان خودرو جدید به جمع خودروهای حاضر موجب افزایش ٨ درصدی مصرف بنزین می‌شود. در همین حال نیز از زمان ناصرالدین‌شاه تاكنون هیچ تغییری در مصرف سوخت‌ها روی نداده و همچنان مصرف سوخت خودروهای داخلی بالاست. البته با خودروسازان هماهنگ شده تا میزان مصرف سوخت خودروهای خود را كاهش دهند. در شهرهای بزرگ هم‌اكنون بنزین یورو ٤ توزیع می‌شود اما برای اینكه در كل كشور بتوانیم سوخت یورو ٤ توزیع كنیم امكان وجود ندارد، این روال هم در گازوییل وجود دارد، البته امكان واردات ٦٠میلیون لیتر بنزین یورو ٤ را هم نداریم.» او با توضیح اینكه خودروسازان قرار است از تیرماه ٩٧تعدادی از خودروها را از رده خارج كنند، گفت: «نمی‌دانم همان پیكان‌هایی كه لباس دیگری تن‌شان كردند رو قراره از رده خارج كنند. امیدوارم این اتفاق بیفتد اما بعید می‌دانم.»

امیدی به پول زنجانی ندارم

این وزیر كابینه همچنین در مورد تعیین تكلیف بابك زنجانی كه بنا به اذعان خودش در تمام نشست‌های خبری‌اش از وی سوال می‌شود، گفت: «دادگاه در حال حاضر دو میلیارد یورو برای این متهم حكم صادر كرده است، اما ما مدارك و مستنداتی را جمع‌آوری كردیم كه حدود یك و نیم میلیارد یورو دیگر باید از این آقا بگیریم. در حال حاضر ۲ هزار میلیارد تومان كه همه آنها املاك هستند به وزارت نفت داده شده؛ هر چند كه بابك زنجانی می‌گوید آماده هستم پول‌ها را بدهم، ولی من باور نمی‌كنم پولی وجود داشته باشد. بارها این فرد اعلام كرده است دوستانی دارد كه می‌توانند بدهی وزارت نفت را بدهند، ولی تاكنون این اتفاق صورت نگرفته است.»

گداها هم دستگاه پوز دارند اما كارت اعتباری نداریم

زنگنه همچنین با اشاره به خبرهایی كه در گوشه و كنار مبنی بر عدم بازگشت پول نفت شنیده می‌شود، گفت: «عدم بازگشت پول فروش نفت به كشور ربطی به برجام ندارد و مستقیم مربوط به تحریم‌ها و اقدامات محدودكننده امریكا است. در حال حاضر هیچ ممنوعیت بانكی و شركتی به لحاظ قانونی برای نقل و انتقالات مالی ما وجود ندارد، اما برخی بانك‌ها كه در آنها امریكایی‌ها سهامدار هستند یا گردش مالی آنها بسیار بالاست حاضر نیستند با ما همكاری كنند، زیرا ریسك نمی‌كنند، كه این موضوع ربطی به برجام ندارد زیرا آنها دل‌شان نمی‌خواهد با ما كار كنند. اگر برجام نبود ما نمی‌توانستیم نفت بفروشیم و فازهای پارس‌جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیمه‌تمام باقی می‌ماند كه این موارد نشان می‌دهد برجام موثر بود، اما اینكه شما می‌پرسید چرا پول‌های فروش نفت به این شكل بازمی‌گردد، این اصلا ربطی به برجام ندارد و مربوط می‌شود به FATF و مسائل پولشویی. دنیا در این خصوص قوانین و قواعدی دارد و كاری به قسم و آیه ندارد، ما در حال حاضر برای دریافت پول گاز از عراق هم مشكل داریم. در حالی كه گدا در خیابان دستگاه پوز دارد و در بیابان هندوانه‌فروش هم دستگاه پوز دارد اما ما حتی نمی‌توانیم با در اختیار گرفتن كردیت اعتباری به خارج از كشور برویم.»
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com