Tuesday, Feb 13, 2018

صفحه نخست » انتشار تصویر حضور کاوه مدنی در نشستی با سفیر آلمان + خبر تکمیلی

خبر تکمیلی...

کاوه مدنی، معاون رییس سازمان محیط زیست آزاد شد

کاوه مدنی، معاون رییس سازمان محیط زیست که به گفته محمود صادقی، نماینده مجلس ایران دو روز پیش بازداشت شده بود، امروز صبح در توییتر خود پستی گذاشت که حاکی آزادی اوست.

هنوز دلیل بازداشت آقای مدنی مشخص نیست و هیچ مقام مسئولی در این باره اظهار نظر نکرده است.

madaniFreeTweet.jpgانتشار تصویر حضور کاوه مدنی در نشستی با سفیر آلمان

دویچه وله - سازمان حفاظت محیط زیست تصویر دیدار رئيس این سازمان با سفیر آلمان در حضور کاوه مدنی را منتشر کرده که پیش‌تر خبر بازداشتش انتشار یافته بود. مادر سام رجبی‌، فعال بازداشت‌شده زیست‌محیطی هم گفته که از وضعیت پسرش بی‌خبر است.

سایت رسمی سازمان حفاظت محیط زیست ایران در گزارشی از دیدار عیسی کلانتری، رئيس ‌این سازمان، با میشائیل کلور ـ برشتولد، سفیر آلمان در ایران، خبر داده است.

در تصویر منتشرشده از این دیدار که پیش از ظهر دوشنبه ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه) برگزار شده کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست نیز به چشم می‌خورد.

42544731_303.jpgمحمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، یکشنبه ۲۲ بهمن از بازداشت کاوه مدنی خبر داده بود. این خبر سپس از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران تکذیب شد. به موجب گزارش خبرگزاری ایلنا، محمود صادقی اعلام کرده بود که طی تماس با عیسی کلانتری "ایشان گفتند که آقای مدنی نیز بازداشت شده‌اند".

او به این سئوال که آیا مدنی نیز به دلیل دوتابعیتی بودن بازداشت شده است پاسخ داد: «استعلام‌های لازم درباره این فرد انجام شده و به نظر نمی‌رسد مشکل خاصی در این زمینه وجود داشته باشد.»

این نماینده مجلس گفت: «آقای کلانتری درباره بازداشت آقای مدنی گفته بودند که علت بازداشت آقای مدنی نیز اعلام نشده است.»

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

یک روز بعد، در صبح روز دوشنبه، توییتی در صفحه توییتری کاوه مدنی منتشر شد که در آن او ظاهرا به بازداشت فعالان زیست‌محیطی ایران واکنش نشان داده است.

مدنی در این توییت از امید به "از بین رفتن تنگ‌نظری‌ها"، "آرامش خاطر فعالان و دغدغه‌مندان محیط زیست وطن"، "رفع دغدغه چشم‌انتظاران" و "روشن شدن هر چه سریع‌تر حقایق" صحبت می‌کند. او در این توییت به خبر بازداشت خود واکنشی نشان نداده است.

شماری از فعالان محیط زیست ایران طی روزهای گذشته بازداشت شدند که از میان آن‌ها کاووس سید‌امامی، شهروند دوتابعیتی (ایرانی ـ کانادایی) دارای دکترای جامعه‌شناسی و پژوهشگر، جان خود را از دست داده است. مقام‌های ایران گفته‌اند که او در زندان خودکشی کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، دوشنبه ۲۳ بهمن خبر بازداشت تعدادی از فعالان زیست‌محیطی را تأیید کرد و گفت که این افراد به اتهام "دادن اطلاعات طبقه‌بندی‌شده از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه، از جمله رژیم صهیونیستی و آمریکا" بازداشت شده‌اند.

مادر سام رجبی: پسر من جاسوس نیست

یکشنبه ۲۲ بهمن مادر سام رجبی، از دیگر فعالان محیط زیست و عضو سابق مؤسسه "حیات وحش میراث پارسیان" که در جریان بازداشت‌های اخیر اعضای این مؤسسه از پنجم بهمن دستگیر شده، گفته است که از وضعیت پسرش بی‌خبر است.

لیلی هوشمندافشار در گفت‌وگو با کمپین حقوق بشر ایران گفت که از لحظه بازداشت هیچ خبری از وضعیت پسرش ندارد و پیگیری‌هایش نیز بی‌پاسخ مانده است. او گفت که برخلاف اظهارات دادستان تهران پسرش "جاسوس نبود، او فعال محیط زیست بود و با این که امکان زندگی در خارج از کشورش را داشت، اما ترجیح داد در کشور خودش خدمت کند".

کاووس سید‌امامی که خبر خودکشی‌اش در زندان منتشر شد نیز از جمله اعضای مؤسسه "حیات وحش میراث پارسیان" بود. هومن جوکار، نیلوفر بیانی، مراد طاهباز، طاهر قدیریان، امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی نیز از دیگر اعضای این مؤسسه‌اند که در روزهای چهارم و پنجم بهمن‌ماه بازداشت‌ شده‌اند.

کمپین حقوق بشر ایران می‌نویسد، خبر بازداشت این افراد که "به دلیل فشارهای امنیتی بر خانواد‌ه‌هایشان" مسکوت مانده بود با جان باختن کاووس سیدامامی در زندان اوین به رسانه‌ها راه یافت.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com