Tuesday, Feb 13, 2018

صفحه نخست » توضیح عارف درباره خودکشی سید امامی در زندان: سوئیت خوبی دراختیارش بوده

aref_021218.jpgخبرآنلاین - سایت فراکسیون امید نوشت: رییس فراکسیون امید مجلس با ابراز تاسف از درگذشت کاووس سیدامامی در زندان خواستار بررسی این موضوع از سوی دادستان و نهادهای نظارتی در قوه قضاییه و همچنین ارائه هرچه سریعتر گزارشی در این باره شد.

محمدرضا عارف در باره فوت کاووس سید امامی اظهار کرد : خودکشی یک بازداشتی آن هم یک استاد دانشگاه اتفاق بسیار ناگواری بود؛ به خصوص که این اتفاق در شرایطی رخ داد که ما در آستانه برگزاری جشن انقلاب بودیم.

رییس فراکسیون امید همچنین یادآور شد: امروز همچنین فیلمی برای تعداد محدودی از نمایندگان به نمایش گذاشته شد؛ این فیلم در اتاقی بود که ایشان (سیدامامی) نگهداری می‌شد و گفتند چون استاد دانشگاه بود سوئیت خوبی در اختیارش قرار دادند. در این فیلم ایشان با پرتاب یک شیء تلاش داشت لامپ را بشکند و پیراهنش را درآورد و تلاش کرد از آن به عنوان ابزاری برای دار زدن خود استفاده کند.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

وی در پایان یادآور شد: قرار شد اگر فیلم دقیق‌تری وجود دارد در اختیار نمایندگان قرار گیرد.

خانواده کاووس سیدامامی برای دفن فوری پیکر وی تحت فشار است

-مدیر اجرایی کمپین حقوق بشر در ایران از فشار بر خانواده سیدامامی برای برگزاری یک مراسم خصوصی قبل از دریافت هرگونه اطلاعات مستقل و پزشکی تایید شده، خبر داد.
-سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید موضوع توسط مسئولان بررسی خواهد شد.

در حالی که سخنگوی قوه قضاییه وعده بررسی درگذشت مشکوک کاووس سیدامامی در زندان را می‌دهد، خانواده این استاد دانشگاه و فعال محیط زیست خواستار کالبدشکافی مستقل و شفاف وی شده‌اند تا علت مرگ روشن شود.

غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای سخنگو و معاون اول قوه‌قضاییه امروز دوشنبه، ۲۳ بهمن‌ماه، ضمن تایید درگذشت کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و شهروند دوتابعیتی ایرانی- کانادایی در زندان گفته که خودکشی سیدامامی در حال بررسی است تا ببینیم چگونه اتفاق افتاده است.

روز شنبه، ۲۱ بهمن‌ماه، خبر درگذشت سیدامامی از سوی خانواده‌اش رسانه‌ای شد و آنها اطلاع دادند که مقامات دادستانی گفته‌اند که وی در زندان «خودکشی» کرده است.

محسنی‌ اژه‌ای درباره علت درگذشت ناگهانی سیدامامی در زندان گفته که «من شنیده‌ام ایشان خودکشی کرده‌اند اما هنوز از جزئیات آن اطلاع ندارم.»

با اینکه درگذشت سیدامامی دست‌کم سومین مرگ مشکوک در زندان‌های جمهوری اسلامی در دو ماه اخیر است، سخنگوی قوه‌قضاییه مدعی شده که مراقبت‌های لازم از بازداشتی‌ها و زندانیان صورت می‌گیرد.

روز گذشته عباس جعفری‌ دولت آبادی دادستان تهران نیز ضمن تایید درگذشت سیدامامی در زندان گفت که او پس از اعترافاتی دست به خودکشی زده است.

مرگ مشکوک کاووس سیدامامی و روند نگران‌کننده اعلام «خودکشی»‌ها در زندان‌های جمهوری اسلامی با واکنش‌های متعددی از جمله کمپین حقوق بشر در ایران روبرو شده است.

وبسایت کمپین حقوق بشر ایران از تحت فشار بودن خانواده سیدامامی خبر داده و نوشته است که خانواده «سیدامامی تحت فشار هستند تا دکتر سیدامامی را در یک مراسم خصوص- قبل از دریافت هرگونه اطلاعات مستقل و پزشکی تایید شده در خصوص علت مرگ وی- تدفین و در خصوص شرایطی که منجر به مرگ او شده، سکوت اختیار کنند.»

هادی قائمی مدیر اجرایی کمپین حقوق بشر در ایران نیز خواستار کالبدشکافی جسد سیدامامی شده و گفته است: «قوۀ قضاییه ایران باید اجازه کالبدشکافی مستقل و شفاف کاووس سیدامامی را صادر کند تا خانواده وی و مردم بدانند وی چگونه فوت کرده است.»

وی ادعای خودکشی سیدامامی را غیرقابل باور خواند و گفت: «سیستم زندان ایران از کنترل خارج شده و قوه قضاییه فعالانه در یک پنهانکاری آشکار دست به تبانی زده است.»

مدیر اجرایی کمپین حقوق بشر در ایران، اظهارات مقامات در قبال این پرونده و فشار بر خانواده سیدامامی را نشانه «سرپوش‌گذاری حکومتی» دانست.

کمپین حقوق بشر ایران همچنین از قول یکی از اعضای خانواده سیدامامی که در خارج ایران مقیم است، نوشت که خانواده سیدامامی به مقامات گفته‌اند که خواستار یک کالبدشکافی مستقل هستند و مقامات نیز به خانواده سیدامامی گفته‌اند که خود کالبدشکافی را انجام خواهند داد.

آنگونه که این وبسایت نوشته، تا صبح ۲۳ بهمن‌ماه هنوز مشخص نشده که کالبدشکافی انجام شده یانه و هیچ‌گونه نتیجه و اطلاعاتی در خصوص علت مرگ هنوز به خانواده اعلام نشده است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران خواستار انجام کالبدشکافی مستقل و اعلام نتایج آن به عموم مردم، انجام تحقیقات مستقل برای بررسی علت مرگ سیدامامی، برگزاری مراسم تدفین و یادبود وی طبق میل خانواده، خاتمه فشار بر خانواده سیدامامی برای سکوت در این خصوص و توقف هرگونه اقدامات ارعابی دیگر نسبت به خانواده از جمله تعقیب و نظارت بر آنها شده است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com