Sunday, Mar 25, 2018

صفحه نخست » کی‌روش با «قفس فوتبالی» سرعت تیم ملی را بالا می‌برد (+عکس)

Carlos_Queiroz.jpgعصر ایران ـ این تمرین سرعت تصمیم گیری بازیکنان را بسیار بالا می‌برد و سبب می‌شود که آنها در کسری از ثانیه در پرسینگ شدید حریف هم بتوانند توپ را به بهترین نقطه ممکن بفرستند. تمرینی که اینروزها در ساختمان مرموز پک انجام می‌شود


کارلوس کی روش علاقه زیادی به استفاده از امکانات روز فوتبال دنیا برای پیشرفت بازیکنان دارد. او همان طور که جلیقه‌های جی پی اس و بعد دستگاه شوتینک را به به فوتبال ایران اضافه کردحالا با ابزاری جدید به دنبال بالا بردن سرعت عکس العمل بازیکنان تیم ملی در پاس گرفتن و پاس دادن است.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

به گزارش عصرایران، یکی از مدرنترین تجهیزات فوتبال که در اختیار هر باشگاهی در دنیا هم نیست و اختراعش حدودا به دورتمندی‌ها برمی گردد «قفس تمرینی فوتبال» است. این تجهیزات شامل ۸ دستگاه شوتینگ توپ است که در ۴ جهت یک قفس بزرگ قرار می‌گیرد و توری هایی که در وقت لازم روشن و خاموش می‌شود. به عکس زیر توجه کنید.

GH_Footballi.jpg

در این دستگاه وقتی بازیکن در مرکز قرار می‌گیرد چراغ سبز یکی از شوتینگ‌ها روشن می‌شود که بازیکن باید طوری بیاستد که چراغ را ببیند. پس از روشن شدن چراغ و با یک ثانیه تاخیر توپی از داخل دستگاه به مرکز قفس شوت می‌شود. بلافاصله چراغ قرمز یکی از توری‌ها در ۴ جهت روشن می‌شود و بازیکن مدت زمان کوتاهی فرصت دارد که توپ شوت شده را استپ کند و به داخل توری روشن شده بفرستد.

این دستگاه هرچند جدید است اما قدمتی نزدیک به ۷یا۸ سال دارد و در باشگاه‌های بزرگ پرورش استعداد دنیا مثل دورتموند و لاماسیا استفاده می‌شود. اما هزینه‌های زیاد این دستگاه سبب شد مدل‌های ساده تری هم بعد از آن فراهم شود که یکی از انها ۴ دستگاه شوتر و چند دورازه کوچک است که کاری مشابه انجام می‌دهد. این دستگاه‌ها هرچند در ابتدا برای آموزش بازیکنان جوان استفاده می‌شد اما کم کم به تمرینات برخی باشگاه‌ها نیز اضافه شد.

GH_Footballi2.jpg

حالا تیم ملی ایران هم سراغ نمونه ساده شده و ارزان از این سیستم رفته است. در سیستمی که در تیم ملی استفاده می‌شود بازیکنان رو به روی یک شوتر قرار می‌گیرند و با بالاگرفتن دستشان اعلام حضور می‌کنند دستگاه روشن می‌شود و توپ را جهت دار پاس می‌دهد و بازیکنان باید در کمترین زمان مکنن توپ را به یکی از دشتک هایی که توسط دستگاه روشن شده بکوبند.

این تمرین سرعت تصمیم گیری بازیکنان را بسیار بالا می‌برد و سبب می‌شود که آنها در کسری از ثانیه در پرسینگ شدید حریف هم بتوانند توپ را به بهترین نقطه ممکن بفرستند. تمرینی که اینروزها در ساختمان مرموز پک انجام می‌شود البته فقط یکی از عملیاتهای لو رفته تیم کی روش است. سرمربی تیم ملی تابه حال موفق شده تا حد زیادی اتفاقات رخ داده در ساختمان پک را مخفی نگه دارد.

مطلب قبلی...
مطلب بعدی...


Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy