Monday, Apr 9, 2018

صفحه نخست » شهردار تهران برای بار دوم استعفا داد

Mohammadali_najafi.jpgرادیو زمانه ـ یک روز از رد استعفای محمدعلی نجفی در شورای شهر تهران نگذشته که دادستان کل کشور از شهردار تهران خواست تا بار دیگر استعفا دهد. نجفی نیز در نامه‌ای گفته که نمی‌تواند به مسئولیت خود ادامه دهد.

صبح دوشنبه ۲۰ فروردین خبرگزاری فارس، از رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان و مخالفان دولت به‌نقل از «یک منبع آگاه» که نام او اعلام نشد نوشت محمدعلی نجفی استعفای دومش را نوشته و به‌زودی آن را تقدیم شورای شهر می‌کند.

این «منبع آگاه» به فارس گفت که «به نظر می‌رسد شورا به دنبال انتخاب سرپرست است و یکی از معاونین به‌عنوان سرپرست انتخاب می‌شود.»

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

ساعاتی بعد از انتشار این خبر محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران خبر استعفای دوم نجفی را تأیید کرد و گفت: «پس از رأی دیروز شورای شهر تهران در مخالفت با استعفای دکتر نجفی ایشان طی نامه‌ای، ضمن تشکر از اعتماد و حمایت شورا، اظهار کرده‌اند که با نظر پزشک معالج خود جهت انجام عمل جراحی و آغاز درمان، امکان ادامه حضور در مسئولیت را ندارند.»

جلسه بررسی استعفای محمدعلی نجفی، شهردار تهران در شورای شهر یکشنبه ۱۹ فروردین برگزار شد. در نهایت با رأی مخالف ۱۶ عضو از ۲۰ عضو حاضر این شورا، استعفای شهردار تهران رد شد.

در این جلسه محمدعلی نجفی دلیل اصلی استعفایش را بیماری خواند. او گفت که نباید این استعفا را به مسائل سیاسی ربط داد. با این حال، شهردار تهران به فشارهای واردآمده بر او اشاره کرد. او توضیح داد که در کنار بیماری، «عوامل تشدیدکننده دیگری» برای استعفا وجود داشتند و «هیج کاری با یک دلیل و انگیزه صورت نمی‌گیرد». نجفی در نامه استعفای نخست خود نیز به فشارهای ناشی از مبارزه با فساد اشاره کرده بود.

محسن هاشمی رأی روز گذشته شورا را «تقدیر از زحمات» نجفی در طول دوره مسئولیت و حمایت از برنامه‌های مدیریت شهری او دانست و افزود: «همان گونه که ایشان نیز در سخنان خود گفت به علت مشکلات جسمی، قادر به ادامه حضور در شهرداری نیست.»

به‌گفته رئیس شورای شهر تهران، فردا سه‌شنبه ۲۱ فروردین‌ماه در نخستین جلسه علنی این شورا استعفای دوباره نجفی مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار خواهد گرفت.

محسن هاشمی همچنین گفت: «در صورتی که به استعفای دوم نجفی رأی بدهند در نهایت برای شهرداری تهران سرپرست انتخاب خواهد شد.»

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران به خبرگزاری فارس گفته است که اگر دوباره شهردار استعفا بدهد «با توجه به این‌که ممکن است بیماری شهردار آسیبی به مدیریت شهری وارد کند موافقت خواهیم کرد».

خداکرمی با بیان این‌که همه معاونان نجفی در سمت خود هستند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند، افزود: «تاکنون هیچ گزینه‌ای برای شهرداری و یا سرپرست شهرداری تهران معرفی و بررسی نشده است.»

قبل از انتشار خبر استعفای دوم محمدعلی نجفی، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، صبح دوشنبه در جمع معاونان و کارمندان دادستانی کل از او خواست تا بار دیگر استعفا دهد. او مخالفت شورای شهر تهران با استعفای نجفی را «بساط سیاست‌بازی» خواند و گفت: «وقتی فردی عنوان می‌کند که به دلیل بیماری نمی‌تواند کار را ادامه دهد استعفایش در شورای شهر پذیرفته نمی‌شود. (...) فردا اگر آقای شهردار نتوانست مدیریت لازم را بر شهر تهران داشته باشد چه کسی مسئول است؟ (...) این عدم پذیرش استعفای شهردار تهران در حالی‌که خود ابراز عجز و ناتوانی کرده سیاسی است و چرا باید سیاسی کاری باشد؟»

محمدجعفر منتظری همچنین افزود: «آقای شهردار باید مهلتی نیز تعیین کند و عنوان نماید که تا فلان روز در دفتر کارم هستم تا شهردار تعیین نمایید، در غیر این صورت از فلان تاریخ مسئولیت شهرداری تهران را عهده‌دار نخواهم بود و قطعاً آقای شهردار کسی شما را به این جهت تحت تعقیب قرار نخواهد داد.»

در پی سخنان دادستان کل کشور، زهرا صدراعظم نوری، عضو شورای شهر تهران در کانال تلگرامش ضمن بازتاب فرازهایی از سخنان منتظری نوشت: «فشارها به شهردار تهران علنی شد.»

پیش از این محمد نعیمی‌پور، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران، نماینده مجلس در دوره ششم و یکی از اعضای جبهه مشارکت اواخر اسفند سال گذشته گفته بود از یک سو نهادهای نظامی و امنیتی به نیابت از رهبر جمهوری اسلامی شهردار تهران را تحت فشار قرار داده بودند و از سوی دیگر کارگزاران سازندگی که قصد دارند محسن هاشمی، رئیس شورای شهر را بر مسند شهرداری تهران بنشانند.

با آن‌که دلیل استعفای محمدعلی نجفی بیماری اعلام شده بود،‌ اما قبل از آن مراسم روز زن شهرداری تهران در برج میلاد به خاطر رقص چند دختر خردسال ایرانی بهانه‌ای برای افزایش فشارها بر او شده بود.

نزدیکان نجفی می‌گفتند مهم‌ترین دلیل استعفا فشارهایی بود که به خاطر مبارزه او با فساد در شهرداری تهران بروز کرد.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com