Tuesday, Apr 17, 2018

صفحه نخست » اسکلت یافت شده در دامغان: مرگ این زن و نوزادش در هنگام زایمان

چمدان - بیش از ۴ هزار سال است که آرامیده ... زنی با کودکی که در حال به دنیا آمدن بوده ... هردو در هنگام وضع حمل مرده‌اند و زن را با نوزادی که هنوز کامل از بدن مادر خارج نشده به همان شکل دفن کرده‌اند.

تپه حصار یکی از مهم‌ترین سایت‌های باستان‌شناسی کشور که در آن آثاری از ۷ هزار تا ۴ هزار سال پیش یافت شده این زن را نیز در خود جای داده‌ بود تا اسکلت آن چند سال پیش در کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه مهم در دامغان پیدا شد. اکنون در موزه گرمابه پهنه سمنان که به گفته «حمیدرضا دوست محمدی» رئیس اداره میراث فرهنگی سمنان به زودی به موزه آب تبدیل می‌شود انتقال داده‌ شده است. نحوه تدفین این زن و نشانه‌های همراه او نشان می‌دهد که آیین مورد قبول او میترائیسم بوده است و سنی حدود ۲۰ سال داشته است.

skeleton1.jpgبه کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

جنین که از پا در حال بیرون آمدن از بدن مادر بوده در هنگام زایمان فوت شده است. استخوان دست و پای آن که بیرون از بدن مادر بود در کنار بدن مادر بر روی خاک افتاده است. جالب است که انگشتر، دستنبند و نگین گردنبند این زن نیز همچنان بر روی اسکلت قرار دارد که در عکس‌ها می‌توانید آنها را ببینید.

skeleton2.jpgskeleton3.jpgskeleton4.jpgاسکلت زن ۴ هزار ساله تپه حصار و جنینش که در حال زایمان فوت کرده‌ است | عکس : آیسان زرفام
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com