Thursday, Sep 13, 2018

صفحه نخست » اطلس امامان جمعه؛ هر آن چیزی که می‌خواهید درباره امام جمعه‌ها و عواملشان بدانید

friIMam_091318.jpgاطلس امامان جمعه؛ پروژه جدید «ایران‌وایر»

ایران وایر - از بزرگ‌ترین شبکه سنتی تبلیغ اسلام و سیاست در ایران که زیر نظر آیت‌الله «علی خامنه‌ای» فعالیت می‌کند، چه می‌دانید؟ شبکه‌‌ای که رهبر جمهوری اسلامی در انتصاب عناصر کلیدی آن نقشی اساسی دارد و بر فعالیت آن ها نظارت می‌کند.

شبکه امامان جمعه هر هفته در بیش از ۸۰۰ شهر ایران براساس سیاست‌هایی که برای آن ها از تهران تعیین می‌شود، مواضع سیاسی و دینی حکومت را در خطبه‌های نماز جمعه پخش می‌‌کنند. این شبکه زیر نظر «شورای سیاست‎گذاری ائمه جمعه» فعالیت می‌کند و رییس و سایر اعضای آن از سوی علی خامنه‌ای منصوب می‌شوند.

در حال حاضر، «محمد‌جواد حاج علی اکبری» که متولد سال ۱۳۴۳ است، ریاست این شورا را برعهده دارد. اعضای شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه را نیز «هاشم رسولی»، «رضا تقوی»، «علی قاضی عسکر»، «حبیب‌الله غفوری»، «عباسعلی اختری»، «محمدجعفری گیلانی»، «مهدی خاموشی» و «علی شاهچراغی» تشکیل می‌دهند.

ساختار سازمانی این شورا شامل شش معاونت «گزینش»، «فرهنگی»، «سیاسی»، «امور استان‌ها»، «نظارت و بازرسی» و «اداری و مالی» است. مهم‎ترین معاونت آن هم معاونت سیاسی است که نتایح تحقیقات نشان می‌دهد اعضای سپاه پاسداران اداره آن‏ها را در شهر‌های مختلف برعهده دارند.

وظیفه اجرایی این شورا در بیش از ۸۰۰ شهری که هر هفته نماز جمعه در آن‏ها برگزار می‌شود، برعهده ستاد‌های نماز جمعه است که در سراسر ایران ۴۲ هزار عضو دارد.

ساختار سازمانی هر یک از این ستاد‌ها شامل هفت بخش رییس ستاد، معاونت‌های سیاسی‌-‌اجتماعی، اداری‌-‌پشتیبانی، فرهنگی- تبلیغی، خواهران، امور جوانان و روابط عمومی است.

در پروژه اطلس جامع امامان جمعه، «ایرا‏ن‏وایر» هویت و تصاویر ۸۴۵ امام جمعه ایران به همراه هویت و تصاویر دو هزار و ۹۰۷ نفر از مسوولان بخش‌های هفت‌گانه هر یک از ستاد‌ها را جمع‌آوری کرده است.

داده‌های این اطلس از سایت‌های ائمه جمعه و ستاد‌های نماز جمعه کشور استخراج شده‌ اند اما به دلایلی که هنوز مشخص نشده است، اطلاعات برخی از اعضای ستاد‌های نماز جمعه در دسترس نیست.

از همه مهم‎تر این که از نظر شورای سیاست‏گذاری ائمه جمعه و ستاد‌های اقامه نماز جمعه در سراسر ایران، نماز جمعه اهل سنت فاقد رسمیت است و هیچ اطلاعاتی از امامان جمعه اهل سنت و شهر‌هایی که در آن‏ها همه هفته نماز جمعه برگزار می‌‌‌کنند، در سایت‌ این دو مجموعه وجود ندارد.

امامان اهل سنت ایران را باید بزرگ‌ترین غایب این اطلس معرفی کرد که برای افزودن نام و مشخصات آن‏ها، «ایران‌وایر» از مخاطبان خود دعوت می‌کند تا در این امر مشارکت داشته باشند.

مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

«ایران‌وایر» از مخاطبانش می‌خواهد اطلاعات خود درباره هر یک از امامان جمعه شهر‌ها و روستا‌های اهل سنت را به منظور تکمیل این اطلس، برای مسوولان پروژه ارسال کنند.

بخش دیگری از پروژه تکمیل این اطلس، مربوط به اطلاعات آن‌دسته از امامان جمعه و ستاد‌هایی است که «ایران‌وایر» موفق به جمع‌آوری اطلاعات آن‏ها نشده است.

در کنار تمام این داده‌های خام که امیدواریم با همکاری شما به تدریج تکمیل شوند، ما به‌دنبال نظارت بر عملکرد امامان جمعه در شهر‌های مختلف ایران نیز هستیم. زیرا از عملکرد بسیاری از امامان جمعه و اعضای ارشد ستاد‌های اقامه نماز جمعه در ایران اطلاعات چندانی در دست نیست. این افراد به واسطه انتصاب به رهبر جمهوری اسلامی، در شهر‌ها و روستا‌ها از قدرت زیادی برخوردار هستند و به کسی پاسخ‏گو نیستند. این در حالی است که گزارش‌هایی از فساد برخی از آن‏ها در رسانه‌ها منتشر شده است.

امامان جمعه رشت و بروجرد، دو نماینده علی خامنه‌ای هستند که سال ۱۳۹۷ در پی انتشار گزارش‌هایی از فساد مالی آن ها، از سمت خود برکنار شدند.

امام جمعه فارس نیز که چندی پیش درگذشت، اتهام‌های متعدد مالی در پرونده‌اش داشت که با مرگش، پرونده فساد این نماینده خامنه‌ای هم بسته شد.

از زندگی اشرافی امام جمعه ایلام نیز گزارش‌هایی در رسانه‌ها منتشر شده است و برخی از نیرو‌های تندرو حزب‌اللهی خواستار برکناری وی شده اند.

«عبدالله نبی‌زاده‌فرد شیرازی»، از اعضای دفتر «محی‌الدین حائری شیرازی»، عضو سابق مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه سابق شیراز که ریاست ستاد نماز جمعه این شهر را برعهده داشت، یکی دیگر از افرادی است که فساد وی در ایران به اثبات رسیده و به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.

شبکه امامان جمعه و ستاد‌های برگزاری نماز جمعه در ایران که بودجه آن‏ها در سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۲ میلیارد تومان اعلام شده است، هم‌چون بسیاری دیگر از نهاد‌های زیرنظر علی خامنه‌ای، از هرگونه نظارت و حساب‌رسی مصون هستند و همین مساله نیز امکان و احتمال ابتلای اعضای آن‏ها به فساد را افزایش داده است.

«ایران‌وایر» از تمام کسانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند، می‌خواهد که آن‏ها را برای مسوولان پروژه اطلس امامان جمعه ایران بفرستند تا پس از بررسی، منتشر شوند:

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان آذربایجان شرقی

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان آذربایجان غربی

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان اردبیل

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان اصفهان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان البرز

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان ایلام

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان بوشهر

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان تهران

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان چهارمحال و بختیاری

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان خراسان جنوبی

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان خراسان رضوی

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان خراسان شمالی

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان خوزستان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان زنجان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان سمنان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان سیستان و بلوچستان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان فارس

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان قزوین

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان قم

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان کردستان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان کرمان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان کرمانشاه

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان کهگیلویه و بویراحمد

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان گلستان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان گیلان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان لرستان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان مازندران

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان مرکزی

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان هرمزگان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان همدان

امامان جمعه و ستاد‌ برگزاری نماز جمعه استان یزد

دانلود همه فایلهاCopyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com