Thursday, Dec 6, 2018

صفحه نخست » اروپا تا روشن شدن سازوکار ویژه مالی، از ایران فولاد نمی‌خرد

foulad.jpgایلنا - مدیرعامل فولاد جنوب گفت: طرف اروپایی اعلام کرده به دلیل تحریم تا زمان مشخص نشدن سازوکار مالی از تمدید آن خودداری می‌کند هنوز مشکل کشورهای اروپایی اجرایی نشدن سازوکار مالی SPV است و شرکتها منتظر هستند تا ببیینند کدام کشور میزبانی و مدیریت آن را به عهده خواهد گرفت.

احمد دنیا نور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص آزادسازی قیمت فولاد و فروش آن خارج از بورس گفت: فلسفه ایجاد بورس حاکم شدن قاعده و قانون بر معاملات است بر اساس همین قانون قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا مشخص می‌شود در واقع اصلی ترین کار بورس ابزار کشف قیمت و انجام معامله امن است حال اگر ما آن را محدود کنیم و افزایش نرخ دستوری مثلا برای فلان کالا را ۵ درصد تعیین کنیم دیگر از حیز انتفاع خارج می‌شود.

عضو انجمن فولاد ایران با اشاره به بخشنامه جدید گفت: اصلی ترین دلیل آزاد سازی قیمت فولاد افزایش قیمت مواد اولیه و بالا رفتن قیمت تمام شده بود این عدد آنقدر زیاد بود که در صورت ادامه روند قبلی و قیمت دستوری فولاد بسیاری از تولید کنندگان مجبور به تعطیلی فعالیت خود می‌شدند زیرا تولید دیگر صرفه اقتصادی نداشت اما اکنون عرضه در بورس صورت می‌گیرد و اگر کشف قیمت نشد محصول به بازار آزاد عرضه می‌شود. در واقع آزاد سازی قیمت فولاد تصمیم کاملا درستی بود.

مدیرعامل فولاد جنوب در خصوص بخشنامه صادراتی بانک مرکزی و معافیت‌های جدید گفت: این بخشنامه تا حدودی وضعیت را بهتر می‌کند و قدرت مانور برای صادرات را بالا می‌برد اما باز با آن فرم ایده آل فاصله دارد.

وی ادامه داد: پتروشیمی و فولاد دو بال اصلی صادرات کشور بوده و اهمیت به سزایی در بازارهای جهانی دارند به همین دلیل دولت باید برای حل مشکلات این صنعت مستقیما ورود کند همانطور که دولت آمریکا در جنگ تجاری اولین قدم را در بخش فولاد و حمایت از تولید کنندگان داخلی برداشت و تعرفه واردات را بالا برد.

دنیا نور در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: فعلا در عراق مشکل نداریم زیرا صادرات به این کشور به غیر از ارزهایی همچون دلار و یورو صورت می‌گیرد اما برای سایر نقاط امکان دارد در آینده مشکلاتی برای بازگشت پول وجود داشته باشد بر همین اساس واحدهای صادر کننده به همراه دولت در حال بررسی راهکارهایی برای حل این مشکل هستند.

وی در خصوص اصلی ترین بازارهای صارداتی کشور گفت: از قرارداد ما با هند و چین ۶ ماه باقی مانده و در این مدت حجم زیادی از تولیدات ما به این کشورها صادر خواهد شد اما قرارداد ما با اروپا به پایان رسیده و طرف اروپایی اعلام کرده به دلیل تحریم تا زمان مشخص نشدن سازوکار مالی از تمدید آن خودداری میکند هنوز مشکل کشورهای اروپایی اجرایی نشدن سازوکار مالی SPV است و شرکت‌ها منتظر هستند تا ببیینند کدام کشور میزبانی و مدیریت آن را به عهده خواهد گرفت.Copyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com