Tuesday, Apr 16, 2019

صفحه نخست » واشنگتن پست: اختلاف نظر میان پمپئو و جان بولتون بر سر شدت فشار به ایران

pompeo_041519.jpgایران وایر - جان هادسون - واشنگتن پست - مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده اظهار داشت سیاست‌مداران امریکایی که به دنبال تحریم‌های جدی‌تری علیه ایران هستند فقط پی جلب توجه هستند و وعده داد که وزارت خارجه در نهایت خود میزان مناسب فشار برای دور جدید تحریم‌ها علیه ایران را تعیین خواهد کرد.

این اظهارات آقای پمپئو بعد از درخواست سناتور تد کروز (سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس) در چند روز گذشته صورت گرفت که از وی خواسته بود جلوی تعداد محدودی از کشورهایی که به دنبال خریداری نفت ایران بعد از منقضی شدن تحریم‌های جاری امریکا در ماه آینده هستند، بگیرد.

این گفته‌ها حاکی از اختلاف نظر بر سر ایران، میان پمپئو و وزارت خارجه از یک طرف و گروهی دیگر شامل تد کروز و جان بولتون، مشاور امنیت ملی رییس جمهور، در سمت دیگر است. گروه دوم به دنبال تحریم‌های شدیدتری علیه ایران است تا صادرات نفت این کشور را به صفر برساند.

آقای پمپئو این ادعا که وزارت امور خارجه در قبال ایران سهل‌گیر است، «مضحکه‌آمیز» توصیف کرد و ادامه داد: «این افراد فقط می‌خواهند قصه بگویند و روزنامه‌های‌شان را بفروشند، بله ما هم متوجه شدیم، آقای نماینده مجلس می‌خواهد در مرکز توجهات قرار بگیرد. من هم در چنین موقعیتی بودم. ولی بدانید که وزارت خارجه نهایتا تکلیف این ماجرا را تمام و کمال روشن خواهد کرد.» در این مصاحبه که با دو خبرنگار در هواپیمایی که او را به سمت پاراگوئه می‌برد صورت گرفت، مایک پمپئو گفت: «ما فشارها را بر رژیم جمهوری اسلامی ایران بیشتر و بیشتر خواهیم کرد تا بالاخره به وضعیتی دست یابیم که شایسته مردم ایران است، وضعیتی که در آن شانس زندگی آرام و معمولی در کشوری خواهند داشت که رژیم‌اش حامی پروپا قرص تروریسم در دنیا نیست.»

بعد از خروج ایالات متحده از برجام در سال گذشته و به همین بهانه، برخی از کشورها از جمله ژاپن، هند، چین و ترکیه تصمیم گرفتند از زیر تحریم‌های جدید تحمیل شده توسط دولت ترامپ شانه خالی کنند. در ماه نوامبر، این کشورها دست به خرید نفت از ایران زدند ولی با هیچ تحریمی نیز از جانب امریکا مواجه نشدند، که نشان می‌داد سیاست‌های دولت ترامپ در قبال ایران چندان همسو با خواست متحدان بین‌المللی امریکا نیست.

مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

رییس‌جمهور ترامپ که تصمیم‌اش در قبال تحریم‌های سابق را هنگام انقضای آنها در ماه می ابراز خواهد کرد، در تمام این مدت از جنجال‌های داخل کابینه‌اش حول محور ایران اجتناب کرده است.

جدی‌تر کردن تحریم‌ها علیه ایران از طرفی حاکی از نزدیکی ترامپ با لابی طرفدار اسرائیل در امریکا است که خواهان به‌کارگیری تعابیر شدیدتری علیه ایران هستند و از طرف دیگر در تعارض با سیاست و وعده مهم وی است که قیمت بنزین را پایین نگاه دارد. خروج میلیون‌ها بشکه نفت ایران از بازارهای بین‌المللی بالاخره تاثیر خود را در بازار داخلی امریکا و پمپ‌بنزین‌های این کشور خواهد گذاشت، به ویژه با توجه به این که در این صورت عرضه بین‌المللی نفت کاهش چشم‌گیری خواهد یافت. تد کروز و سایرین با صداهای حامی اسرائیل همراه شده‌اند که به دنبال سیاست عدم مدارا در قبال ایران هستند.

در روز چهارشنبه طی یک نشست در کمیته امور خارجه مجلس سنا، تد کروز به پمپئو گفت: «بگذارید من به شما و وزارت‌تان‌ به صراحت بگویم، جلوی ابطال و انقضای تحریم‌های هسته‌ای و نفتی را بگیرید. به نظر من معنی فشار حداکثری مشخص است، یعنی باید از حداکثر فشار موجود استفاده کرد.»

پمپئو که تا کنون از سایر وزرا و اعضای کابینه در جلب نظر ترامپ موفق‌تر به نظر می‌رسد، در مصاحبه روز جمعه گفت: «کل دنیا می‌تواند مطمئن باشد که وزارت خارجه تمام قد پشت رییس‌جمهور است و به نظرم آمار و اطلاعات موجود نیز این ادعا را تایید کند.»
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com