Tuesday, May 14, 2019

صفحه نخست » پمپئو جزئیات تهدیدهای ایران را به اروپا و ناتو ارائه داد

pompeo_051418.jpgدویچه وله - وزیر خارجه آمریکا "جزئیات تهدیدهای ایران" را در اختیار نمایندگان ناتو و اروپا قرار داده است. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ضمن تأیید این خبر گفت، ایالات متحده در تحقیقات بر سر حادثه بندر فجیره به امارات کمک می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در جریان دیدار خود از بروکسل "جزئیات تهدیدهای فزاینده" ایران را در اختیار ناتو و مؤتلفان اروپایی آمریکا قرار داده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، دیروز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ ماه مه) تأیید کرد که مایک پمپئو در دیدارهای خود در بروکسل درباره ایران صحبت کرده است.

مسئول "گروه اقدام ایران" در وزارت خارجه آمریکا همچنین جمهوری اسلامی را "تهدیدی فزاینده" خواند و از سفر "به‌موقع" پمپئو به بروکسل در مسیر روسیه برای دیدار با ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف، رئیس جمهوری و وزیر خارجه این کشور، خبر داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، سفر روز گذشته خود به روسیه را لغو کرد و به جای آن به بروکسل رفت تا درباره ایران با وزیران خارجه اتحادیه اروپا و نمایندگان ناتو گفت‌وگو کند.

برایان هوک با اشاره به اینکه وزیر خارجه آمریکا می‌خواسته "برخی جزئیاتی را که در اختیار داریم مطرح کند"، افزود: «ما معتقدیم که ایران بهتر است به جای تهدید به گفت‌وگو روی آورد. تمرکز آنها بر تهدید تصمیم بدی است.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین گفت که پمپئو در جریان دیدار خود از بروکسل درباره حمله با نفتکش‌ها در آب‌های امارات متحده عربی گزارش‌هایی را ارائه کرده است.

مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

هوک در پاسخ به این پرسش نیز که آیا آمریکا ایران را مسئول این حملات می‌داند گفت: «ما در این مورد بحث کردیم. به نظر می‌رسد کشتی‌های تجاری‌ای که در بندر فجیره لنگر انداخته بودند مورد حمله قرار گرفته‌اند. مقام‌های امارات متحده عربی از ما خواسته‌اند تا در تحقیقات کمک‌شان کنیم و ما با کمال میل این کار را انجام می‌دهیم.»

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اما به پرسشی درباره اینکه آیا به اعتقاد شخص او ممکن است که ایران در این حملات نقش داشته باشد پاسخی نداد.

امارات متحده عربی یکشنبه گذشته اعلام کرد که چهار کشتی تجاری در نزدیکی بندر فجیره هدف "عملیات خرابکارانه" قرار گرفته‌اند. مقام‌های امارات توضیح بیشتری پیرامون این حادثه نداده و تنها اعلام کرده بودند که انفجارها تلفات جانی نداشته و مواد سمی نیز در پی این حادثه وارد آب نشده است.

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی نیز اعلام کرد که دو کشتی آسیب‌دیده بر اثر انفجارها، نفتکش‌های این کشور بوده‌اند. به گفته این مقام سعودی، یکی از این نفتکش‌ها در حالی که به قصد بارگیری نفت خام عربستان برای مشتریان آمریکایی در حرکت بوده، هدف این "عملیات" قرار گرفته است.

حادثه بندر فجیره هم‌زمان با تشدید تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس رخ داد. در این میان وزیران خارجه آلمان و بریتانیا در دیدار با همتای آمریکایی خود در بروکسل در مورد خطر بروز جنگ میان ایالات متحده و ایران هشدار داده‌اند. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در گفت‌وگو با وزیر آمریکا، خواست اروپا را "حداکثر خویشتنداری" برای جلوگیری از "درگیری نظامی" عنوان کرده است.

بندر فجیره به‌خصوص به دلیل وجود ترمینال بزرگ نفتی و صادرات گسترده نفت خام امارات متحده عربی، از اهمیت خاصی برخوردار است. امارات متحده عربی به قصد رهایی از وابستگی به تنگه هرمز، خط لوله‌ای را تا بندر فجیره در کرانه دریای عمان احداث کرده که امکان انتقال ۷۰ درصد از نفت امارات را به بازارهای بین‌المللی دارد.

بندر فجیره در حاشیه دریای عمان واقع شده و حدود ۱۴۰ کیلومتر از تنگه هرمز فاصله دارد. برخی شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفتی همچون توتال و شل برای صدور نفت امارات در این بندر مستقر هستند. امارات قصد دارد تا بخش عمده نفت خود را بدون نیاز به گذشتن از تنگه هرمز، به بندر فجیره منتقل کرده و آن را به بازارهای جهانی عرضه کند.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی پس از انفجارهای روز گذشته در بندر فجیره، با انتشار بیانیه‌ای "عملیات خرابکارانه علیه کشتی‌های تجاری و به خطر انداختن جان خدمه این کشتی‌ها را تحولی خطرناک" دانسته بود.

نزدیک به یک چهارم کل عرضه جهانی نفت نیز از تنگه هرمز می‌گذرد؛ تنگه‌ای که مقام‌های حکومتی و نظامی جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده‌اند در صورت جلوگیری از فروش نفت ایران، آن را مسدود خواهند کرد. مقام‌های آمریکایی اما گفته‌اند که ایالات متحده با همکاری متحدان خود در منطقه، آزادی کشتیرانی و نقل و انتقال نفت از تنگه هرمز را تضمین خواهد کرد.

تنش میان ایران و آمریکا پس از استقرار بمب‌افکن‌های "بی-۵۲" توسط آمریکا در پایگاه نظامی "العدید" قطر و همچنین اعزام ناو هواپیمابر "یواس‌اس آبراهام لینکلن" به آب‌های منطقه بحرانی شد. آمریکا همچنین اعلام کرده است که یک رزمناو دیگر نیز در این منطقه مستقر خواهد کرد.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com