Tuesday, May 21, 2019

صفحه نخست » روحانی وتقاضای اختیارات بیشتر از رهبری

rouhaniRahbar_051918.jpgتلویزیون ایران فردا - حسن روحانی رئيس جمهور ایران روز دوشنبه در اظهاراتی چالش‌برانگیز خواستار دریافت اختیارات ویژه از رهبری شد و با اشاره به دوران جنگ عنوان کرد همان‌گونه که در جنگ هشت ساله، اختیارات ویژه‌ای از امام گرفته و جنگ را اداره کرده‌اند، امروز لازم است دولت چنین اختیاراتی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه دولت امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد، گفت در زمان جنگ هم وقتی کشور با مشکل مواجه می‌شد، همه اختیارات در دست شورای عالی پشتیبانی جنگ بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند. وی افزود امروز هم دولت برای مدیریت بهتر شرایط، نیازمند تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری است.

رئيس جمهور بر ضرورت اختیارات ویژه برای اداره جنگ اقتصادی تاکید کرد و تصریح کرد: همانگونه که در جنگ هشت ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.حسن روحانی همچنین با اشاره به اهمیت و نفوذ روحانیون بین مردم، با اشاره به مورد احترام بودن روحانیون در بین مردم اظهار داشت پس از انقلاب مسئولیت اداره جامعه به عهده روحانیت گذاشته شده است.

مطالب بیشتر در سایت تلویزیون ایران فردا

روحانی همچنین با ابراز خشنودی از اینکه مردم می‌دانند که در تنش اخیر دولت آغازگر تنش نبوده است، گفت دشمنان از ابتدا به دنبال این بودند که جمهوری اسلامی از برجام خارج شود. وی اظهار داشت اگر جمهوری اسلامی از برجام خارج می شد دفاع از ملت ایران دشوار و شاید غیرممکن می‌شد.

حسن روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره با توانایی دولت در مهار تورم و رشد اقتصادی در دولت یازدهم، اظهار داشت کارآمدی دولت در دوره یازدهم فرقی نکرده و مشکلات فعلی دولت به علت کاهش درامد دولت و محدودشدن ارتباطات بانکی با دنیا رخ داده است.

حسن روحانی مشکلات مربوط به قیمت کالاها را ناشی از اقدامات سودجویان در کشور دانست و با اشاره به اینکه در موارد زیادی وابستگی به خارج وجود ندارد، گفت سودجویان به محض این که متوجه می‌شوند در حمل کالا مشکلاتی رخ داده، بلافاصله قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در زمینه ایستادگی در برابر آمریکا و تحریم، هیچ اختلاف نظری بین مردم و مقامات کشور وجود ندارد، گفت با وجودی که خود او طرفدار مذاکره و دیپلماسی است، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارد.

وی همچنین با بیان این موضوع که شرایط امروز شرایط مقاومت و ایستادگی است، گفت دو سال پیش وزارت خارجه آمریکا 8 بار درخواست مذاکره داده است، اما شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست.

اظهارات ضد و نقیض و البته ابهام آمیز و دوپهلوی حسن روحانی در خصوص مذاکره یا مقاومت در مقابل امریکا همچنان ادامه دارد.

وی روز گذشته در دیدار با دانشجویان به صراحت به ظرفیت قانون اساسی در خصوص برگزاری رفراندوم در خصوص موضوعات مهم مربوط به سیاست خارجی اشاره کرده بود و امروز در دیدارش با علما و شخصیت‌های حوزوی بر مقاومت در مقابل امریکا و نامناسب بودن زمان مذاکره تاکید کرد.

مهم‌ترین انتقادی که در سال‌های اخیر و به ویژه پس از انتخابات دوم ریاست جمهوری، به حسن روحانی وارد شده این است که او در بیان اظهارات و موضوع‌گیری‌هایش رویکردی صادقانه ندارد. او بسته به موقعیتی که در آن قرار می‌گیرد وبا توجه به رویکرد و مواضع مخاطبان نسبت به اظهارات او، در بیشتر موارد اظهاراتی را بر زبان می‌آورد که مورد پسند و خوشایند مخاطبانش قرار بگیرد.

در عین حال اظهارات حسن روحانی در خصوص سواستفاده سودجویان از تاخیر در حمل کالا برای گران کردن قیمت کالاها در حالی عنوان می‌شود که دولت در هیچ حوزه‌ای که از اختیارات کافی برخوردار نباشد، از نظر کنترل بر گرانفروشی و اقدام در خصوص تعزیرات دارای اختیارات قابل توجهی است و با تقویت دستگاه‌های نظارتی قادر است که از گرانی بی‌رویه کالاها و تحت فشار قرار گرفتن مردم ممانعت کند.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy