Tuesday, Sep 17, 2019

صفحه نخست » ترامپ دستور «افزایش قابل ملاحظه» تحریم‌ها علیه ایران را داد

trump.jpgرادیو فردا - رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید که به وزارت خزانه‌داری این کشور دستور داده است تا تحریم‌ها علیه ایران را «به شکل قابل ملاحظه‌ای» افزایش دهد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۲۷ شهریور در توئیتی یک خطی نوشت: «به وزارت خزانه‌داری دستور داده‌ام که به شکل قابل ملاحظه‌ای تحریم‌ها علیه کشور ایران را افزایش دهد!»

وی توضیح بیشتری در این زمینه نداده است ولی به نظر می‌رسد که تصمیم وی بی‌ارتباط به اتهام‌هایی نباشد که درباره «دست داشتن ایران» در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی از سوی مقام‌های آمریکایی مطرح شده است.

ایالات متحده از اردیبهشت پار‌سال که از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد، تحریم‌های فلج کننده‌ای علیه بسیاری از بخش‌ها و مقام‌های تهران اعمال کرده است تا جایی که آیت‌الله علی خامنه‌ای و بیت رهبر جمهوری اسلامی را نیز در برگرفته است.

تنش در روابط ایران و آمریکا از آن زمان افزایش یافته است.

تشدید تحریم‌ها علیه تهران، قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی، تحریم رهبر جمهوری اسلامی و وزیر امورخارجه ایران، لغو معافیت خریداران نفتی ایران، سرنگونی پهپاد آمریکایی و ایرانی، حمله به نفتکش‌های خارجی در خلیج فارس، برنامه‌ریزی آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف نظامی برای حمایت از امنیت حمل‌ونقل دریایی در خلیج فارس و حمله به تاسیسات نفتی عربستان از جمله رویدادهایی بوده است که در طول ۱۶ ماه گذشته رخ داده است.

مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

دستور ترامپ برای «افزایش قابل ملاحظه» تحریم‌‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در دو ماه اخیر گزارش‌های متعددی درباره احتمال دیدار وی و حسن روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای مذاکره پیرامون تنش‌های جاری بین دو کشور و کاهش تحریم‌های ایران از سوی آمریکا منتشر شده بود.

کاهش تحریم‌های ایران در حاضر حاضر به طور عمده بر موضوع معاف کردن برخی کشورها از تحریم نفتی ایران است.

در جریان این طرح که توسط امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور فرانسه، پیگیری می‌شود، پاریس پیشنهاد داده که یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای فروش نفت ایران راه‌اندازی شود و ایران نیز به اجرای کامل توافق هسته‌ای باز گردد.

این پیشنهاد منوط به موافقت آمریکا و صدور معافیت برای خریداران نفت این کشور است.

پیش از این برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند در یک جلسه که روز ۱۸ شهریور با حضور دونالد ترامپ برگزار شده، رئيس‌جمهور آمریکا بحث کاهش تحریم‌های ایران با هدف فراهم کردن مقدمات دیدار با حسن روحانی را مطرح کرده بود.

علاوه بر این، در روزهای گذشته مقام‌های دو کشور بر عدم انجام دیدار بین روسای جمهوری ایران و آمریکا تاکید کرده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۲۶ شهریور بار دیگر تاکید کرد که بین مقامات ایران و آمریکا «در هیچ سطحی» مذاکره نخواهد شد، «نه در نیویورک و نه غیر آن».

او مذاکره با دولت دونالد ترامپ را تنها در قالب گروه ۱+۵ و در صورت بازگشت آمریکا به برجام میسر دانست.

رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیداری با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نخواهد داشت.

آقای ترامپ اظهار داشت: «دیداری با او نخواهم داشت. فکر نمی‌کنم که آماده باشند، آنها آماده خواهند شد.»

وی افزود: «من هیچ وقت احتمال هیچ چیزی را هم رد نمی‌کنم، اما ترجیح می‌دهم که دیداری با او نداشته باشم.»Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com