Wednesday, Feb 5, 2020

صفحه نخست » حسن شریعتمداری: چرخشی در سیاست آلمان در مورد جمهوری اسلامی پیدا شده است

HS.jpgدویچه وله - حسن شریعتمداری، دبیرکل شورای مدیریت گذار، در گفت‌وگو با دویچه وله نتایج دیدار اعضای این شورا با نمایندگان پارلمان آلمان را مثبت ارزیابی کرد و گفت بنظر می‌رسد چرخشی در سیاست آلمان در مورد حکومت ‌ایران پیدا شده است.

حسن شریعتمداری، دبیرکل شورای مدیریت گذار، در گفت‌وگوی اختصاصی با دویچه‌وله فارسی، دیدار اخیر هیئت نمایندگی شورای مدیریت گذار با نایب رئیس پارلمان آلمان، سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزها و نمایندگان برخی احزاب آلمان را "مهم و اثرگذار" ارزیابی کرد.

او در توضیح بخش‌هایی از این دیدار و مذاکره گفت که بعد از تشریح روند تحولات سیاسی در ایران توسط هیئت نمایندگی این شورا، سئوال نمایندگان پارلمان آلمان این بوده که آیا برآیند تحلیل‌ها در این راستاست که روابط با جمهوری اسلامی‌ ادامه پیدا کند یا قطع شود.

شریعتمداری گفت: "گفتگوهای انتقادی" که از سال ۱۹۹۰ شروع شد، موفقیتی نداشته و بیشتر بازوی حمایتی از تجارت بوده است تا کمک به بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران.

مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

او با تاکید بر اینکه اکنون اوضاع تغییر کرده است و این رویه نیز باید تغییر کند و حمایت از مردم ایران در پیش گرفته شود، اضافه کرد که برای این نمایندگان توضیح داده شد که مردم ایران باید بدانند پارلمان آلمان پشتیبان آنهاست.

دبیرکل شورای مدیریت گذار درباره تحلیل خود از برآیند این گفتگوها گفت: «تصور می‌کنم چرخشی در سیاست آلمان در رابطه با جمهوری اسلامی‌ پیدا شده است.»

شورای مدیریت گذار یک تشکل سیاسی است که در مهر ماه امسال اعلام موجودیت و خود را چتری فراگیر برای همه ایرانیانی معرفی کرد که با وجود تعلق به گرایش‌های سیاسی و فرهنگی متفاوت، خواهان گذار بدون قید و شرط از جمهوری اسلامی هستند و دل در گرو استقرار آزادی، دموکراسی و حقوق بشر دارند.

حسن شریعتمداری، دبیرکل شورای مدیریت گذار، در گفت‌وگو با دویچه وله تاکید کرد که این چرخش در سیاست آلمان از منظر "دولت آلمان" هم شاید بتواند قابل تصور باشد؛ چراکه در مجموع ساختار تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری آلمان می‌تواند این چرخش را "معنی‌دار" کند.

دیدار و گفت‌وگوی هیئت شورای مدیریت گذار با جمعی از نمایندگان پارلمان آلمان، پنج‌شنبه ۳۰ ژانویه و به دعوت کمیسیون روابط خارجی پارلمان آلمان در محل پارلمان آلمان (بوندستاگ) انجام شد.

در این جلسه نایب رئیس پارلمان آلمان، سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزها، نمایندگان احزاب سبزها، دموکرات مسیحی، چپ آلمان و دموکرات‌های آزاد (لیبرال) آلمان حضور داشتند. نمایندگان هیئت شورای مدیریت گذار مواضع این شورا را در زمینه‌هاى ملى، بین‌المللى، تضییعات قومى، فرهنگى و مذهبى و نیز "استراتژاى گذار" از جمهوری اسلامی ‌ایران تشریح کردند.

به گفته شریعمتداری، دیدار این نمایندگان پارلمان آلمان با هیئت شورای مدیریت گذار، از موضع و منظر گفتگو با "یک جایگزین و آلترناتیو" برای جمهوری اسلامی‌ صورت گرفته است؛ موضوعی که به اعتقاد او "شاید تا چند ماه قبل قابل تصور" نبود.

او با تصریح اینکه دیدار هیئت نمایندگی شورای مدیریت گذار اساساً از جایگاه یک جایگزین انجام شد، اضافه کرد، در این دیدار تشریح شد که "فروپاشی جمهوری اسلامی‌ امری حتمی" است ولی آنچه باعث نگرانی و "احساس خطر" است، "فروپاشی اجتماعی و بروز درگیری‌های داخلی" در ایران است.

به گفته آقای شریعتمداری، نمایندگان شورای مدیریت گذار در این دیدار بر این موضوع تاکید کردند که در صورت بروز این منازعات و درگیری‌های داخلی در ایران بعد از "فروپاشی رژیم"، اروپا هم آسیب می‌بیند.

شریعتمداری گفت که بهترین راه، "کاستن از هزینه‌های انتقال و جایگزینی" است، که در این صورت امنیت داخلی ایران نیز تامین می‌شود.

دیدار با نمایندگان پارلمان کشورهای اروپایی

شورای مدیریت گذار بعد از دیدار و گفت‌وگو با جمعی از نمایندگان پارلمان آلمان، اکنون در تدارک گفت‌وگو با اعضای پارلمان همه کشورهای اروپایی و در نهایت تنظیم گفت‌وگوهایی با پارلمان اتحادیه اروپاست.

به گفته حسن شریعتمداری، هر کدام از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا طبیعتاً سیاست‌های مختلف خود را دارند و دیدار و مذاکره با هر یک از آنها امری زمان‌بر است.

دبیرکل شورای مدیریت گذار همچنین از دیدارها و گفتگوهایی هم با اعضای پارلمان اتحادیه اروپا خبر داد و گفت که هماهنگی و برنامه ریزی‌های لازم در این مورد در دست اجراست ولی زمان آن هنوز تعیین نشده است.

هیئت شورای مدیریت گذار در دیدار با جمعی از نمایندگان پارلمان آلمان را گلاله شرفکندى، حسن شریعتمداری، فریدون احمدى، شهریار آهى، یزدان شهدایى و مهران براتى تشکیل می‌دادند.تنها با حمایت شما خبرنامه گویا خواهد توانست به ارائه محتوای خبری بی‌طرفانه خود ادامه دهد
Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy