Saturday, Apr 4, 2020

صفحه نخست » جنجال بر سر پرداخت حقوق به نیروهای نیابتی ایران درسوریه

6023BF83-0666-4E37-B796-E83E0A8B29EE.pngدویچه وله فارسی

اعتراف رئیس بنیاد مستضعفان در یک برنامه تلویزیونی به پرداخت حقوق به ده‌ها هزار نیروی نیابتی جمهوری اسلامی در سوریه حساسیت‌برانگیر شده است. روزنامه شرق به این اقدام رئیس بنیاد مستضعفان ایراد گرفته است.

پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، در برنامه‌ای از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی گفته است زمانی که او مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه بوده، قاسم سلیمانی برای پرداخت حقوق فاطمیون در سوریه به او مراجعه کرده و درخواست کمک کرده است.

فتاح گفته است: «من در بنیاد تعاون سپاه بودم، حاج قاسم آمده بود به من گفت که حقوق فاطمیون را ندارم بدهم، در سوریه کمک کن! یعنی کار به جایی می‌رسد که حاج قاسم سلیمانی نمی‌تواند حقوق سپاهش را بدهد. می​گفت اینها برادران افغان ما هستند و دست نیاز به امثال ما دراز می‌کرد.»

سخنان رئیس بنیاد مستضعفان در صداوسیما، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. رسانه‌های وابسته به حکومت در باره آن سکوت کرده‌اند، اما روزنامه غیردولتی "شرق" به پرویز فتاج انتقاد کرده که چرا در علن به چنین موضوعی پرداخته و چیزی را گفته که نباید می‌گفت!

روزنامه شرق در شماره روز شنبه ۱۶ شهریور خود نوشته است: «رئیس بنیاد مستضعفان از هوشمندی لازم برای حضور در یک برنامه تلویزیونی برخوردار نیست. او سریع عصبانی می‌شود و واکنش‌هایی شبیه به رئیس پیشین خود محمود احمدی‌نژاد از خود نشان می‌دهد یا چیزهایی می‌گوید که نباید بگوید.»

شرق ادامه داده: «اظهارات عجیب فتاح آن هم در چنین شرایطی با سکوت حامیان اصول​گرای داخلی‌اش روبه‌رو شده و حتی روزنامه​هایی چون کیهان نیز درباره این موضوع سخنی نگفته و سکوت اختیار کردند.» این درحالی است که به نوشته شرق "رسانه​های اصول​گرا وقتی حسن روحانی درباره خالی بودن خزانه کشور سخن گفته بود به او تاختند و رئیس جمهور را متهم کردند که به دشمن گرا می​دهد".

شرق درباره سکوت رسانه‌های وابسته به حکومت در این باره نوشته است: «کیهان و رسانه‌های همسو ترجیح داده‌اند سیاست سکوت را در برابر سخنان رئیس بنیاد مستضعفان پیشه کنند و اگر هم نیاز به هشداری بوده گویا مصلحت ندیده‌اند که برخلاف هشدار به ریاست‌جمهوری آن را در بوق و کرنا کنند!‌»

لشکر فاطمیون

لشکر فاطمیون یک نیروی شبه نظامی وابسته به سپاه قدس و متشکل از شیعیان افغانستان است. اعضای آن بیشتر افغان​های شیعه مقیم ایران هستند. بخش عمده این نیروها برای دریافت اقامت، شناسنامه و حقوق ماهیانه، جذب سپاه قدس شده‌اند.

اکثر کشته شدگان نیروهایی ایرانی در جنگ داخلی سوریه نیز از میان همین لشکر فاطمیون هستند. آنها در ایران به خاک سپرده می‌شوند و اعضای خانواده‌های آنها هم تحت پوشش و حمایت بنیاد شهید قرار دارند. رسانه‌های ایران نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در سوریه را که برای حفظ رژیم بشار اسد می‌جنگند "مدافعین حرم" می‌نامند.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy