Wednesday, Aug 5, 2020

صفحه نخست » مامور سابق سیا: در محل انفجار بیروت مهمات نظامی وجود داشت،‌ اما نمی‌خواهند بپذیرند

cia_080520.jpgایران اینترنشنال - رابرت بائر،‌ مامور سابق سیا در زمینه مسائل خاورمیانه که سابقه حضور در لبنان را داشته، ضمن اشاره به ویدیوهای انفجار بیروت گفت اعتقاد ندارد که این اتفاق تنها ناشی از نیترات آمونیوم در محل انفجار بوده است.

بائر روز چهارشنبه ۱۵ مرداد در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت فکر می‌کند در محل انفجار مهمات و مواد محرک نظامی وجود داشته، اما مشخص نیست متعلق به چه کسی بوده است.

این مامور سابق سیا افزود: «این مشخصا یک انفجار نظامی بود. این کود نبود و من کاملا از آن مطمئنم.»

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

پیشتر حسن دیاب،‌ نخست‌وزیر لبنان،‌ اعلام کرده بود که دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم که ماده شدیدا قابل اشتعال با موارد استفاده در زمینه‌های کشاورزی و نظامی است،‌ از شش سال پیش در گمرک بندر بدون ملاحظات ایمنی نگهداری می‌شده است.

او این مساله را موجب «ایجاد خطر برای امنیت شهروندان» دانست.

با این حال مامور سابق سیا در این زمینه ضمن واکنش به این موضوع می‌گوید: «شما به توپ نارنجی آتش نگاه کنید،‌ مشخصا همانطور که گفتم انفجار نظامی بود.»

بائر همچنین اشاره کرد که پودر سفید مشاهده شده پیش از انفجار در ویدیوهای حادثه احتمالا نشانگر وجود نیترات آمونیوم و سوختن آن در محل است.

او افزود مقدار زیادی مهمات پیش از انفجار بزرگتر آزاد شدند.

این مامور سابق امنیتی آمریکا در زمینه برخی گمانه‌زنی‌ها درباره روی دادن حمله در این حادثه گفت شواهدی درباره آن وجود ندارد و یک اتفاق به نظر می‌رسد.

دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا،‌ از واژه «حمله ترسناک» در ارتباط با این حادثه استفاده کرده است.

بائر در ادامه ضمن اشاره به «بی‌کفایتی» و «فساد» در زمینه این حادثه افزود: «سوال این است که آیا مواد منفجره نظامی بوده‌اند.»

او در همین زمینه پرسید: «برای چه کسی می‌رفته و چرا آن‌جا نگهداری می‌شده است؟»

این مامور سابق امنیتی آمریکا در ادامه ضمن اشاره به سابقه سال‌ها کار در لبنان گفت: «هیچ‌کس نمی‌خواهد بپذیرد که مواد منفجره نظامی را در بندر نگه داشته است. این یک کار احمقانه است.»Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com