Friday, Oct 23, 2020

صفحه نخست » مصاحبه نیویورک‌‌تایمز با قربانیان "تعرض جنسی" آیدین آغداشلو

aghdashloo.jpgایران وایر - «روزنامه نیویورک‌ تایمز» روز گذشته با انتشار گزارشی «آیدین آغداشلو»، نقاش و مجسمه‌ساز مشهور ایرانی، را به سوء رفتار جنسی متهم کرد. این گزارش بر اساس مصاحبه تلفنی با ۴۵ نفر از افرادی که او را در دوره‌های مختلف از نزدیک می‌شناختند تنظیم شده است. این مصاحبه‌ها با برخی شاگردان آغداشلو، بازیگران، گالری‌داران و خبرنگاران حوزه فرهنگ انجام شده است. در میان این ۴۵ نفر، ۱۳ زن اعلام کرده‌اند که از سوی آغداشلو مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند. یکی از آن‌ها گفته است در زمانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته تنها سیزده سال داشته است. نیویورک‌ تایمز آیدین آغداشلو را درباره ادعاهای مطرح‌شده مورد سوال قرار داده است. او درخواست مصاحبه با این روزنامه را رد کرده است و یک پاسخ کتبی درباره اتهامات تعرض جنسی برای این روزنامه نوشته است: «اتهامات تعرض جنسی مطرح‌شده علیه من پر از اشتباهات فاحش، اظهارات نادرست و ساختگی است. صراحتاً می‌گویم که من همیشه سعی کرده‌ام با مردم با احترام و شرافت رفتار کنم و به کسی تعرض نکرده، به کسی آزار نرسانده‌ام و از کسی سوء‌ استفاده نکرده‌ام و در ادامه نوشته است: "من انسان بی‌عیبی نیستم" و اگر رفتارم باعث آزار و یا رنجش کسی شده، "عمیقاً عذر‌خواهی می‌کنم."»

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

اول شهریور ماه ۱۳۹۹ «سارا امت علی»، خبرنگار سابق حوزه فرهنگ و هنر که اکنون ساکن آمریکاست، برای اولین بار به طور علنی با انتشار یک پست توییتری اعلام کرد که مورد تعرض جنسی از سوی آیدین آغداشلو قرار گرفته است. او نوشت که وقتی برای یک قرار کاری دنبال او رفته بود، آغداشلو با عبایی جلو باز که زیرش برهنه بوده به استقبال او می‌آید. خودش را به او می‌چسباند و او را می‌بوسد. نیویورک‌ تایمز روایت این روزنامه‌نگار را کاتالیزوری برای عنوان روایت زنان ایرانی از آزارهای جنسی عنوان کرده و این گزارش افشاگری زنان ایرانی را ادامه جنبش «من هم» که سه سال پیش از امریکا شروع شد، دانسته است. جنبش «من هم» در امریکا با ادعاهای تعرض جنسی «هاروی واینستین»، غول سینمای هالیوود، آغاز شد و او را راهی زندان کرد. نیویورک ‌تایمز نوشته است نوزده نفر از افرادی که با نیویورک‌ تایمز گفت‌وگو کرده‌اند، او را هاروی واینستین ایران توصیف کرده و گفته‌اند پیشرفت و نابودی حرفه‌ای‌شان به میزان پذیرش پیشنهادهای آغداشلو بستگی داشته است.

این گزارش در سایت نیویورک‌ تایمز به فارسی نیز منتشر شده است + لینک؛ با تصویر بزرگی از آیدین آغداشلو.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com