Thursday, Dec 3, 2020

صفحه نخست » آماده‌سازی دستگاهی «گیوتین» برای قطع انگشت شش نفر در زندان ارومیه

استان‌وایر- سازمان عفو بین‌الملل گزارش کرده که در زندان ارومیه برای مجازات قطع انگشتان دست راست شش نفر دستگاهی مشابه «گیوتین» آماده شده است.

این سازمان با محکوم کردن مجازات قطع انگشت، گفته بی‌رحمانه بودن این مجازات بدنی قابل بیان نیست.

11111.jpgپیش از این، سازمان‌های حقوق بشری از احتمال قطع انگشتان چهار نفر به نام‌های «هادی رستمی»، «مهدی شریفیان»، «مهدی شاهیوند» و «کسری کرمی» ابراز نگرانی کرده بودند که قوه قضاییه ایران اجرای مجازات آن‌ها را تکذیب کرد.

عفو بین‌الملل از احتمال فوری اجرای این مجازات درباره این چهار تن و دو برادر به نام‌های «شهاب تیموری» و «مهرداد تیموری» خبر داده است.

هر شش مردی که در زندان ارومیه در خطر از دست دادن انگشتانشان با حکم دادگاه‌های ایران هستند، به اتهام «دزدی»، محاکمه شده‌اند.

«بنیاد عبدالرحمان برومند» که اخبار مجازات‌های غیرعادلانه در زندان‌های ایران را رصد می‌کند، گفته است در دو دهه اخیر دادگاه‌های ایران دست‌کم ۲۶۴ نفر را به مجازات قطع انگشتان محکوم کرده‌اند که از این میان، اجرای حکم قطع انگشتان دست‌کم ۱۲۹ نفر ثبت شده است.

بنا به اعلام همین سازمان حقوق بشری، در این دو دهه، بیش از شش هزار نفر به جرایم گوناگون حکم شلاق گرفته‌اند که این مجازات درباره دست‌کم دو هزار و ۱۳۴ نفر از آن‌ها اجرا شده است.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی هنوز به این گزارش سازمان عفو بین‌الملل واکنشی نشان نداده است.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com