Friday, Mar 5, 2021

صفحه نخست » سازمان ملل شمار کشته شدگان اعتراضات سیستان و بلوچستان را اعلام کرد

BL.jpg ایران اینترنشنال - روپرت کولویل، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام کرد دست‌کم ده نفر و احتمالا تا ۲۳ نفر در اعتراضات اخیر سیستان و بلوچستان به دست نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران کشته شده‌اند. سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۵ اسفند در یک نشست خبری در ژنو تایید کرد که مجموعه خشونت‌ و درگیری‌ها از روز ۴ اسفند، از زمانی که نیروهای انتظامی سوخت‌بران را در استان سیستان و بلوچستان کشتند، آغاز شد. در آن روز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به سوی سوخت‌برانی که به مسدود شدن گذرگاه مرزی اعتراض داشتند، شلیک کردند.

این مقام سازمان ملل همچنین گفت کشتار معترضان در چندین شهر استان سیستان و بلوچستان از سوی نیروهای سپاه پاسداران و امنیتی ادامه یافت.

او افزود به دلیل اختلال در اینترنت، تایید شمار کشته‌شدگان مشکل بوده، ولی برخی از گزارش‌ها حاکی از افزایش تعداد کشته‌ها تا ۲۳ نفر است.

کولویل گفت: «ما از مقام‌ها می‌خواهیم که فورا دسترسی به اینترنت را در مناطقی که همچنان اینترنت قطع است، فراهم کنند.»

پیشتر کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع محلی اعلام کرد که دست‌کم ۲۳ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در سیستان و بلوچستان به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

این کمپین روز چهارشنبه ۱۳ اسفند تاکید کرد که شمار بالایی از معترضان نیز به شدت زخمی شده‌اند و این آسیب‌ها در برخی موارد «بسیار جدی» است.

این در حالی است که مقامات دولتی آمار دقیقی از کشته‌شدگان در اعتراضات منتشر نکرده‌اند و مقامات دولتی و نمایندگان مجلس سخنان متناقضی را درباره تعداد آنان بیان کرده‌اند.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور، روز ۱۳ اسفند گفت که در آن روز «یک نفر فوت شده و چهار نفر زخمی شدند.» اما یک نماینده مجلس تهداد کشته‌شدگان را «چهار یا پنج نفر» اعلام کرد.

پیشتر چهار سازمان آرتیکل ۱۹، اکسس ناو، عفو بین‌الملل و گروه میان اعلام کرده بودند که مقامات ایران از قطع اینترنت به عنوان ابزاری برای پنهان کردن ارتکاب نقض جدی حقوق بشر استفاده می‌کنند.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com