Saturday, Apr 3, 2021

صفحه نخست » واکنش سعید محمد به سخنان سخنگوی سپاه

entekhab3.jpgتخلفی نکردم و شما سخنگوی سپاه نیستید

دفتر سعید محمد در واکنش به اظهارات سردار جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران اطلاعیه‌ای صادر کرد و نوشت: آقای جوانی مسئولیت سخنگویی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ندارند و تحلیل شخصی خود را به عنوان یک شخصیت حقیقی عنوان نموده است.

به گزارش انتخاب به نقل از دفتر سعید محمد متن اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی
ملت شریف ایران
براساس اخبار منتشر شده از قول پاسدار یدالله جوانی مبنی بر برکناری سعید محمد به دلیل تخلف از قوانین سپاه برای ورود به عرصه انتخابات که پیش از این نیز توسط حمیدرضا ترقی عضو اصولگرای شورای موتلفه اسلامی نیز تکرار شده است به استحضار ملت شریف ایران می رساند؛
فارغ از اینکه این قبیل اخبار با شیطنت رسانه‌ای تنطیم و نشر گردیده است، آقای دکتر سعیدمحمد هیچ‌گونه تخلفی درخصوص فعالیت‌های انتخاباتی ننموده تا جایی که ایشان علت استعفای خود را عدم شائبه حمایت و استفاده از موقعیت مسئولیت فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه را عنوان نموده است، مهمی که با واکنش رسمی قرارگاه خاتم‌الانبیاء همراه گردید همه ما را به این مطلب رهنمون می‌سازد که آقای جوانی مسئولیت سخنگویی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ندارند و تحلیل شخصی خود را به عنوان یک شخصیت حقیقی عنوان نموده است که متاسفانه مورد سوء استفاده رسانه‌های معاند برای ضربه زدن به ساحت مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز شده است.

به کرات اعلام داشتیم تکرار چنین مصاحبه‌هایی با توجه به علایق شخصی و حزبی برخی افراد منجر به عدم اعتماد عمومی و همچنین مشارکت حداکثری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهد گردید.


از خداوند سبحان گشایش مسیر سعادت ملت بزرگ ایران را تحت توجهات امام عصر مسالت داریم.

بیشتر بخوانید: بالا گرفتن بگو مگوهای انتخاباتی در سپاه

اختلاف سعید محمد و سردار جوانی بر چیست؟

سخنان سردار جوانی درباره تخلفات سعید محمد و برکناری او از فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء خبر مهمی بود که امروز در فضای سیاسی مطرح شد. رویداد۲۴ دلایل این ماجرا را بررسی کرده است.

رویداد۲۴ فرهاد فرزاد - هنوز معلوم نیست کدام گزینه‌ها در انتخابات ۱۴۰۰ تایید خواهند شد اما ظاهرا از همین الان مشخص شده، کدام گزینه‌ها قرار است رد صلاحیت شوند یا دست‌کم پروسه تایید صلاحیت آنها با اما و اگر انجام شود. یکی از گزینه‌ها محمود احمدی نژاد است که حدادعادل حکم رد صلاحیت او را علنا اعلام کرد. گزینه دیگر سردار سعید محمد است که امروز سردار یدالله جوانی او را متهم به تخلف و عدم رعایت مقررات کرده است. اهمیت سخنان سردار جوانی از این منظر است که او نه یک فرمانده معمولی سپاه، بلکه معاون سیاسی کل سپاه پاسداران ایران است، از این منظر سخنان او را باید سخنان کل سپاه دانست.

سردار جوانی گفته «سپاه ببا ورود پاسداران و از جمله ایشان به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است و منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.»

دلیل برکناری سعید محمد چه بود؟

سردار جوانی توضیح نداده منظور از «عدم رعایت مقررات» چه بوده است و به همین دلیل در بازنشر خبر اینگونه نشان داده شد که سعید محمد به علت «تخلف در دوران فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء» برکنار شده است. همان زمان هم موضوع عملکرد او در مجموعه اطلس ایرانیان مطرح شد و منتقدان سعید محمد گفتند او تخلفات زیادی در آن مجموعه داشته و پرونده اطلس مال که به چاه ویل شهرداری تهران تبدیل شده، محصول تصمیمات اوست. با این حال خود او پاسخ داد که هیچ تخلفی انجام نشده اما این توضیحات کسی را قانع نکرد.

زمانی که بحث استعفای سعید محمد مطرح شد، برخی فعالان رسانه‌ای اصولگرا نوشتند که او استعفا نداده بلکه برکنار شده است. حمیدرضا ترقی چهره موثر حزب موتلفه نخستین کسی بود که موضوع برکناری سعید محمد را به طور رسمی اعلام کرد و خبر از رد صلاحیت احتمالی او داد: «کنار رفتن سعید محمد از فرماندهی قرارگاه خاتم به دلیل انتخابات نبوده و خود او هم تخلفاتی داشته که قطعا این مساله امتیازی منفی در بررسی صلاحیت ایشان خواهد بود.»

اگرچه ترقی یک روز بعد سخنان خود را اصلاح کرد اما اظهارات امروز معاون سیاسی سپاه نشان می‌داد که موضوع «برکناری» چندان هم بیراه نبوده و دست‌کم موضوع استعفا محل تردید است و احتمالا مسائل دیگری در میان بوده است.

سعید محمد کاندیدای پوششی؟

به گزارش رویداد۲۴ برخی چهره‌های سیاسی البته تحلیل دیگری درباره سعید محمد مطرح کردند و گفتند وزن سیاسی او در حد شهرداری تهران است بنابراین در خوشبینانه‌ترین حالت او یک کاندیدای پوششی است. این جمله مهرداد لاهوتی نیروی نزدیک به علی لاریجانی بود که گفته بود: «سعید محمد با انگیزه ریاست جمهوری وارد نشده و احتمالا همان نقشی را ایفا خواهد کرد که جهانگیری یا قالیباف در انتخابات ۹۶ ایفا کردند بنابراین سعید محمد نهایتا می‌تواند در صحنه حضور داشته و در توافق با کاندیدای نهایی به کار خود ادامه دهد.»

تا اینجای کار هیچ چهره سیاسی یا جریانی، در مقابل اتهامات سردار جوانی از سعید محمد حمایت نکرده است؛ شاید می‌توان این نتیجه‌گیری را کرد که سعید محمد کاندیدایی است که حمایت هیچ جریان سیاسی را ندارد. شاهد ماجرا آنجا که حتی رسانه‌های وابسته به سپاه نیز با تمام توان سخنان سردار جوانی را پوشش و بازنشر دادند. خبرگزاری فارس و خبرگزاری تسنیم از جمله این رسانه‌ها بودند که هنوز تریبونی در اختیار سعید محمد قرار نداده‌اند.

دو قطبی سعید محمد و محمدباقر قالیباف

حامیان سردار محمد ظاهرا این تصور را دارند که مهمترین مخالفان آنها، جریان محمدباقر قالیباف است چنانچه پس از اظهارات سردار جوانی، اندک حامیان گمنام محمد در شبکه‌های اجتماعی روی همین موضوع مانور می‌دادند که تخریب سعید محمد در دستور کار قالیبافی‌هاست. آنها معتقد بودند که کار سعید محمد زمانی تمام شد که مدتی پیش گزارشی علیه قالیباف تنظیم کرده بود. اشاره آنها ظاهرا به خبر یک کانال تلگرامی بود که مدتی پیش نوشت سعید محمد گزارش مفصلی را به شورای نگهبان داده که در آن مستنداتی از تخلفات عیسی شریفی قائم مقام سردار قالیباف در پروژه یاس منعکس شده است.

آنها این سوال را از سردار جوانی مطرح کردند که اگر اگر سعید محمد به دلیل «تخلف» برکنار شده، چرا همان روز به سمت مشاور فرمانده سپاه منصوب شده است؟

رجانیوز از معدود رسانه‌های اصولگرا بود که از سعید محمد حمایت کرد و در مطلبی تلویحا به یک شکاف و دو قطبی در سپاه اشاره کرد که یک سر آن سردار سلامی است که از سعید محمد حمایت کرده و سر دیگر آن سردار جوانی است که علیه محمد موضع گرفته است: «این روند در حالی با مصاحبه امروز معاون سیاسی سپاه در حال پیشروی است که سردار سلامی در همان روز استعفای سعید محمد، وی را به عنوان مشاور خود منصوب کرده و از عملکرد وی در قرارگاه ابراز رضایت و تشکر کرده بود. اعلام خبر زودهنگام جدایی محمد از قرارگاه خاتم و القای عزل او و همچنین خبرسازی جهت‌دار درباره تخلف از سوی وی، برنامه یک جریان خاص برای خارج کردن کاندیدا‌های رقیب از دور، پیش از آغاز فضای انتخاباتی است. رفتار‌های امنیتی با کاندیدا‌ها پیش از فرآیند انتخابات در کنار خرج کردن از اعتبار مقامات سپاه پاسداران علاوه بر مغایرت با خط مشی نظام در ورود نیرو‌های مسلح به انتخابات، بر خلاف اصول صریح مردم‌سالاری نیز هست.»

رجانیوز بعد از دولت احمدی نژاد به مروز قدرت و تاثیر خود را از دست داده و آن اثرگذاری سابق را ندارد. شاید به همین دلیل بود که مطلب این رسانه اصولگرا در حمایت از سعید محمد چندان مورد قبول دیگر جریان‌های اصولگرا قرار نگرفت.

حامیان سعید محمد معتقدند او برای انتخابات ریاست جمهوری حاضر به ائتلاف با کسی نشده و دست رد به سینه محسن رضایی زده و با قالیباف نیز در افتاده و به همین دلیل تخریب او آغاز شده است. آنها می‌گویند اگر بنا بر رعایت قوانین است که چرا درباره «سردار رستم قاسمی» که هماکنون معاون سپاه قدس است، اقدامی نشده یا چرا این اظهارات درباره سردار حسین دهقان نمی‌شود که همچنان مقام ارشد سپاه و مشاور رهبر انقلاب است.

مشخص نیست مخالفت سپاه با سعید محمد بر سر چیست و آیا اساسا مخالفتی وجود دارد یا خیر، اما برخی فعالان سیاسی اینگونه تحلیل می‌کنند که سردار عزیز جعفری از سعید محمد حمایت می‌کند و او فعلا دل خوش به همین حمایت است اما با تمام این حمایت‌ها، مخالفان او نیز قدرتمند و اثرگذار هستند و سخنان سردار جوانی را در همین راستا تحلیل می‌کنند.

حقیقت آن است چه سردار محمد مخالفان جدی در سپاه داشته باشد و چه نداشته باشد، مشکل او بسیار بزرگتر از این حرف‌هاست. سکوت در جبهه انتخاباتی او نیز همین مشکل را نشان داد که سعید محمد کاندیدای هیچ جریانی نیست و به موقع نیاز هیچ کسی را ندارد که بتواند از او محافظت کند یا دست‌کم با مصاحبه یا اظهار نظری فضا را به نفع او تغییر دهد. اگر چه سعید محمد رسما اعلام کاندیداتوری کرده اما واقعا باید از او پرسید هسته اصلی تیم او چه کسانی هستند؟ او توانسته کدام چهره‌های صاحب‌نفوذ را گرد خود جمع کند؟ و مهمتر اینکه اساسا کدام چهره اثرگذار سیاسی حاضر است از وی حمایت کند؟

روزنامه اصلاح‌طلب شرق پیش از این با تیتر «استقبال سرد از سعید محمد» نوشت: «با گذشت از یک هفته از استعفای سعید محمد از فرماندهی قرارگاه خاتم و اعلام کاندیداتوری برای انتخابات ۱۴۰۰ هنوز هیچ جریانی درباره او اظهار نظر نکرده است.»Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com