Tuesday, Sep 14, 2021

صفحه نخست » شاهد دادگاه حمید نوری: اجساد را شبانه با ماشین‌های حمل گوشت از زندان بیرون مى‌بردند

67.jpg کیهان لندن - پانزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید نوری دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام دسته‌ جمعى زندانیان سیاسی در ایران روز سه‌ شنبه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) در استهکلم سوئد، پیگیری شد. این جلسه به‌ شنیدن شهادت رمضان فتحی از شاکیان پرونده نوری اختصاص یافت.

رمضان فتحى در سال ۱۳۶۰ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق بازداشت شد و به مدت ۱۲ سال در زندان‌های ایران از جمله اوین و گوهردشت محبوس و مدت‌ها در نوبت اعدام بود.

همزمان با برگزاری دادگاه امروز نیز شماری از هواداران سازمان مجاهدین خلق، مقابل دادگاه اجتماع کرده بودند.

جلسات این دادگاه که تا ماه آوریل ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت، به صورت صوتی با همکاری «مرکز اسناد حقوق بشر ایران» و «کیهان لندن» در یوتیوب بطور مستقیم پخش می‌شود.

فتحی در این جلسه دادگاه شهادت داد که حمید نوری یکى از سه نفری بود که زندانیان را برای اعدام‌های جمعی از «راهرو مرگ» به محل اعدام می‌‌برد و هنگام اعدام‌ها شیرینی پخش می‌کرد.

او گفت: نوری در ضرب و شتم زندانیان نیز دست داشت و آنها را برای تنبیه به اتاق گاز می‌برد.

👈 مطالب بیشتر در کیهان لندن

وى افزود: ما را به اتاقی بدون پنجره می‌‌بردند، زیر درز در، پتو می‌‌گذاشتند تا هوا وارد نشود و زندانیان به حال اغما بروند و بعد از خروج از این اتاق حمید نوری که فرمانده پاسداران بود زندانیان را با کابل مورد ضرب و شتم قرار می‌داد.

فتحی ادامه داد: نوری و سایر مسئولین زندان آنها را تهدید می‌کردند و می‌گفتند زمانی می‌‌رسد که در سلول‌های شما نارنجک خواهیم انداخت.

این زندانی سابق توضیح داد که در مردادماه ۶۷ با شروع اعدام‌ها شاهد بوده که ابتدا طناب‌های دار را با فرغون به محل اعدام منتقل می‌کردند و اجساد زندانیان را شبانه با ماشین‌های یخچال‌دار ویژه حمل گوشت از زندان گوهرشت بیرون مى‌بردند.

او همچنین شهادت داد که یکی از زندانیان به اسم ناصر منصوری را از بیمارستان زندان با برانکارد نزد «هیئت مرگ» که رئیس آن حسینعلی نیری بوده بردند و در محاکمه‌‌اى یک دقیقه‌‌اى او را به اعدام محکوم کرده و کشتند.

دادگاه حمید نوری که در دهه شصت زیردست سیدابراهیم رئیسی معروف به «قاضی مرگ» و رئیس پیشین قوه قضائیه جمهوری اسلامی و هم‌اکنون رئیس سیزدهمین دولت رژیم ولایت فقیه در ایران است، از روز سه‌‌شنبه ۱۹ امرداد (۱۰ اوت ۲۰۲۱) در استکهلم آغاز شده است. کریستینا لیندهوف کارلسون دا‌دستان پرونده گفته که بنا به مدارک و دلایل استوار و محکم، نوری در اعدام حداقل ۴۰۰۰ زندانی سیاسی نقش داشته است.

حمید نوری و وکلایش این اتهامات را رد کرده و گفته‌‌اند با وجود فعالیت او در زندان اوین، وی جز برای کارهای اداری به زندان گوهردشت نرفته و در زمان کشتار زندانیان سیاسی به دلیل تولد فرزندش در مرخصی بوده است.

حمید نوری (عباسی) روز ۱۷ آبان ۱۳۹۸ با یک پرواز مستقیم از ایران وارد فرودگاه «آرلاندا»‌ی استکهلم شد و بلافاصله با حکم دادستان سوئد به اتهام مشارکت در «کشتار دستجمعی» بازداشت شد.

این اقدام بر اساس اصل صلاحیت قضایی جهانی و قوانین سوئد و تحت عنوان جرائم حقوقی مردمی، جرائم سنگین یا همان جرم جنایت جنگی و قتل عمد انجام گرفته است. این اصل به دادگاه‌های داخلی کشورها اجازه می‌دهد مظنون را بدون توجه به ملیت او و محل ارتکاب جرم، تحت پیگرد قرار دهند.

دستگیری حمید نوری با کمک چند نفر و نقش کلیدی ایرج مصداقی زندانی سیاسی پیشین، در یک برنامه از قبل هماهنگ شده توسط دادستانی سوئد انجام گرفت. او اولین متهم کشتارهای سال ۱۳۶۷ است که بازداشت شده و تحت محاکمه قرار می‌گیرد، آنهم خارج از کشوری که جرم در آن اتفاق افتاده است. در این پرونده نزدیک به ۴۰ شاکی و ۶۰ شاهد که در تابستان ۶۷ در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.

حمید نورى (عباسی) همچنین اولین مقام ایرانی است که در یک دادگاه خارجی به اتهام مشارکت در اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ محاکمه می‌شود. بر اساس قوانین سوئد، اشد مجازات برای او در صورت محکومیت، حبس ابد خواهد بود.

گفته مى شود که بیش از ۶۰۰۰ تن که اکثرا از اعضا و حامیان سازمان مجاهدین خلق بوده‌اند، در جریان اعدام‌‌هاى سال ۱۳۶۷ به دستور خمینی اعدام شدند.

بازماندگان این کشتار و خانواده‌های کشته‌‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه ۶۰ به‌ ویژه کشتار تابستان ۶۷ و مجازات آمران و عاملین آن باشد.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy