Wednesday, Dec 8, 2021

صفحه نخست » دولت بایدن و اروپایی‌ها نیز به همین نقطه می‌رسند: رهبران جمهوری اسلامی فقط زبان زور می‌فهمند!

atom.jpg کیهان لندن - دور دیگری از مذاکرات اتمی وین در حالی آغاز خواهد شد که در دور هفتم که کوتاه و سریع به پایان رسید، جمهوری اسلامی پیشنهاداتی را ارائه داد که با مخالفت آلمان، فرانسه و آمریکا و همچنین از قرار معلوم با شگفتی چین و روسیه، که رژیم ایران آنها را دوستان خود می‌شمارد، روبرو شد. پیشنهادات جمهوری اسلامی بیشتر برای نرسیدن به توافق بود تا توافق!

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در همین ارتباط گفته بود ما پیشنهادات جمهوری اسلامی را با دقت و بطور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریباً تمام سازش‌هایی را که قبلاً در ماه‌های پیش طی مذاکرات سخت به دست آمده بود، نقض کرده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت، «اقدامات جمهوری اسلامی با اصل برجام سازگار نیست و اگر توافق در وین صورت نگیرد تحریم‌ها لغو نخواهد شد.»

بعد از آلمان و آمریکا، وزیر خارجه فرانسه نیز اعلام کرد پیشنهادات ایران «پایه منطقی» ندارد و غیرقابل قبول است.

به گزارش رویترز، ژان ایو لودریان در نشستی در پارلمان فرانسه با اشاره به اینکه «مذاکرات وین خیلی دلگرم‌کننده نیست» گفت: «ما احساس می‌کنیم ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکرات را کش دهند و هر چه مذاکرات طولانی‌تر شود، بیشتر برجام را نقض می‌کنند و به ظرفیت دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیکتر می‌شوند.»

👈 مطالب بیشتر در کیهان لندن

آنچه امروز وزیر خارجه فرانسه می‌گوید گذشته از اینکه همواره در گزارش‌ها و تحلیل‌های کیهان لندن نیز مطرح شده، در عین حال مشابه همان نتیجه‌ایست که دولت قبلی آمریکا به آن رسید. آن زمان سیاست فرانسه با دولت ترامپ سر ناسازگاری داشت و امانوئل ماکرون که می‌خواست نقش مهمی در سیاست خاورمیانه بر عهده بگیرد بدون در نظر گرفتن فعالیت‌های خرابکارانه و ناقض برجام از سوی جمهوری اسلامی، با سیاست‌های دولت پیشین آمریکا علیه رژیم ایران مخالفت می‌کرد.

تحلیلگران می‌گویند بایدن اگر تمایل جدی به احیای برجام داشته باشد باید برای فشار به جمهوری اسلامی از چین و روسیه کمک بگیرد. در همین ارتباط جِک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شده گفتگوی جو بایدن و ولادیمیر پوتین درباره مسئله هسته‌ای ایران «سازنده» بوده است و دو کشور برای مقابله با دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات اتمی همکاری خواهند کرد.

این اظهارات سالیوان با گفته‌های ویلیام برنز رئیس سازمان سیا که ادعا کرده «مدرکی نداریم که خامنه‌ای می‌خواهد سلاح اتمی بسازد» در تضاد قرار دارد. گذشته از اینکه اساسا بیش از دو دهه تلاش‌های اروپا و آمریکا برای مهار جمهوری اسلامی، با ادعای رئیس سازمان سیا در تضاد است!

بر اساس گزارش‌های وبسایت کاخ سفید بخشی از صحبت‌های پوتین و بایدن در مورد ادامه حمایت‌های جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان منطقه بوده است.

در نشستی که روز سه‌شنبه در کاخ سفید برگزار شد، یکی از خبرنگاران از سالیوان پرسید: «این تصور در خاورمیانه وجود دارد که دولت بایدن قرار است توافق اتمی دوره اوباما را احیا کند، تحریم‌ها را لغو کند و میلیون‌ها دلار به رژیم ایران بدهد که دست نیابتی‌ها مثل حزب‌الله بیفتد. حزب‌الله با پولی که در زمان اوباما به ایران رسید قوی‌تر شد. آیا این اتفاق قرار است دوباره تکرار شود؟»

در پاسخ به این پرسش سالیوان با بیان سه نکته گفت: «از زمانی که ترامپ از توافق خارج شد حزب‌الله همچنان به تهدید لبنان و منطقه ادامه داد. نیروهای نیابتی ایران در عراق، سوریه و یمن به فعالیت خود ادامه داده‌اند. بنابراین فعالیت نیابتی‌ها به بود و نبود برجام بستگی ندارد. دوم، هیچ چیز در مورد توافق هسته‌ای توانایی ایالات متحده را برای مقابله نیابت‌ها متوقف نمی‌کند و ما آماده انجام این کار هستیم. ایالات متحده در پاسخ به حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق، دو بار تحت ریاست جمهوری بایدن اقدام کرده است- علاوه بر تحریم‌ها اقدام نظامی نیز علیه گروه‌های نیابتی انجام شد و سوم، در نهایت یک ایران دارای سلاح اتمی در همکاری با نیروهای نیابتی‌اش خطر بزرگتری نسبت به ایران بدون سلاح هسته‌ای خواهد بود. بنابراین تصمیم ما این است که اطمینان حاصل کنیم که آنها هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کنند و [برای این کار] دیپلماسی بهترین راه است.»

اما سالیوان این واقعیت مهم را نادیده گرفته و در سخنان خود به آن اشاره‌ای نکرده که بخش زیادی از میلیاردها دلار پولی که بعد از توافق اتمی در اختیار رژیم ایران قرار داده شد نه برای مردم و زیرساخت‌های کشور بلکه صرف تقویت گروه‌های شبه‌نظامی شد. حسن نصرالله به صراحت می‌گوید «تا در ایران پول هست در لبنان هم پول هست.»

سالیوان پیش از این گفته بود در مذاکرات اتمی در مورد مسائل موشکی و منطقه‌ای ایران نیز گفتگو خواهد شد.

واقعیت این است که نقطه‌ای که امروز دولت بایدن و شرکای اروپایی آمریکا به آن رسیده‌اند دولت قبلی آمریکا در سال ۲۰۱۷ به آنجا رسیده بود. همان زمان که پمپئو ۱۲ شرط پیش پای جمهوری اسلامی گذاشت و ترامپ هم گفت که «رهبران جمهوری اسلامی فقط زبان زور می‌فهمند.» دولت ترامپ نیز «دیپلماسی» را در صدر کار خود قرار داده بود. خود وی چندین بار پیشنهاد مذاکره مستقیم با حتا علی خامنه‌ای را مطرح کرد! مایک پمپئو بارها گفت آمریکا حاضر است بدون هیچ پیش‌شرطی با رژیم ایران مذاکره کند. اما جمهوری اسلامی و لابیگرانش که فکر می‌کردند با رفتن ترامپ و آمدن بایدن، دوران خوش اوباما تکرار خواهد شد، ترجیح دادند رژیم ایران نه با دولت ترامپ بلکه با جانشین وی وارد مذاکره شود! اما وقتی مشکل نه در آمریکا بلکه در جمهوری اسلامی است، هر دولتی در ایالات متحده به همان نتیجه‌ای می‌رسد که دولت قبلی آمریکا زودتر به آن رسید!

فراتر از برجام گفتگو نمی‌کنیم

مقامات جمهوری اسلامی از علی‌ خامنه‌ای تا حسین امیرعبداللهان و پیش از او محمدجواد ظریف و همچنین فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها گفته‌اند مذاکرات موشکی و منطقه‌ای را نخواهند پذیرفت. در تازه‌ترین مورد مجتبی ذوالنوری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با وجود اینکه پیش‌بینی کرده در مذاکرات آتی وین اگر آمریکایی‌ها اخلالی ایجاد نکنند مذاکره به نتیجه خواهد رسید باز هم تأکید کرد که جمهوری اسلامی فراتر از مسائل اتمی مذاکره دیگری نخواهد کرد.

این نماینده چهارشنبه ۱۷ آذرماه عنوان کرد «اینکه می‌گویم برجام احیاء شود یعنی ما هیچ مذاکره‌ای با آنها نداریم بلکه بحث ما نقد کردن چک جمهوری اسلامی در برجام است.»

ذوالنوری در ادامه تأکید کرد: «برجام با رفع تحریم‌ها باید اجرایی شود ما هیچ چیزی خارج از برجام را طرح نکرده و از سوی طرف‌ها نیز نخواهیم پذیرفت.» اشاره این نماینده به نپذیرفتن مذاکره بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای از سوی جمهوری اسلامی است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی برای توجیه سفر بیجای یک هئیت پرشمار به اتریش مدعی شد «اینکه جمهوری اسلامی با یک هیات پر و پیمان بالای ۳۰ نفره [۴۰ نفر] که در همه سطوح کارشناس و همراه داشته است در وین حاضر شده، نشانگر اراده جمهوری اسلامی ایران در احیای برجام است. اگر قرار نبود که برجام را احیاء کنیم نیازی به هیأتی با این طول و عرض نبود!»

او همچنین در سخنانی بی سر و ته ادعا کرده «جمهوری اسلامی ایران با دست پر به مذاکرات رفته و همینکه طرف مقابل بعد از شنیدن نظر جمهوری اسلامی ایران می‌گویند باید برویم و با پایتخت‌های خود مشورت کنیم دلیلی بر حضور ایران با دست پر می‌باشد!»

ذوالنوری در پایان بیان کرد: «ترامپ قبل از انتخابات تاکید کرد که برجام را پاره می‌کنم و رهبری فرمود که اگر شما برجام را پاره کنید ما آن را آتش خواهیم زد. ترامپ برجام را پاره کرد و بنده نیز به درستی بر اساس موضع جمهوری اسلامی ایران که در بیان قاطع رهبری جاری شد برجام را در صحن مجلس دهم آتش زدم و به این کارم نیز افتخار می‌کنم. باید عکس‌العمل درست و به‌موقع در برابر دشمن نشان داد. امروز نیز برجام باید احیاء شود چرا که ما هرچه که داشتیم دادیم و یک چک از آنها گرفتیم. برای تحقق حقوق ملت ایران این چک باید نقد شود و همه تحریم‌ها کنار رود.»Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy