Friday, Jan 14, 2022

صفحه نخست » آمریکا: ایران در مسیر خطرناکی است

nuke_011222.jpgایران اینترنشنال - آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت جمهوری اسلامی ایران دارد «از راه‌های به‌شدت خطرناکی» برنامه هسته‌ای خود را پیش می‌برد، با چشم‌انداز توافق فاصله داریم ‌و در مذاکرات وین زمان بسیار کم است.

وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به کوتاه بودن فرصت مذاکرات وین گفت: ایران در نتیجه شکستن محدودیت‌های توافق هسته‌ای در حال یادگرفتن چیزها و انجام کارهایی است که بازگرداندن روند آنها دارد به شدت سخت می‌شود.

بلینکن در مصاحبه با ان‌پی‌آر گفت: «ما زمان بسیار، بسیار کمی داریم. فرصت خیلی کوتاه است. ایران در حال نزدیک و نزدیک‌تر شدن به نقطه‌ای است که بتواند در بازه‌ای بسیار بسیار کوتاه سوخت کافی برای سلاح هسته‌ای تولید کند.»

او با تاکید بر موضع آمریکا بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفت که پیشتر برجام توانسته بود برنامه هسته‌ای ایران را «به داخل جعبه بازگرداند» و به همین دلیل تصمیم دولت پیشین در خارج شدن از توافق هسته‌ای یکی از بدترین تصمیم‌های سیاست خارجی آمریکا بوده است.

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که در نتیجه خروج دولت ترامپ از برجام، واشینگتن در «موقعیتی چالش‌برانگیز» قرار گرفته که در آن از چشم‌انداز توافق بهتر بسیار فاصله گرفته و در همین حال جمهوری اسلامی نیز دارد «از راه‌های به‌شدت خطرناکی» برنامه هسته‌ای خود را پیش می‌برد.

بلینکن همچنین خاطرنشان کرد که علاوه بر این، «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در منطقه نیز کم نشده، بلکه در حال افزایش است.

وزیر خارجه آمریکا گفت که امکان احیای برجام در «هفته‌های آینده» وجود دارد و این برای امنیت آمریکا و کشورهای متحد و شریک آن در منطقه «بهترین» حالت خواهد بود.

بلینکن خاطرنشان کرد که اگر در هفته‌های آینده برجام احیا نشود، آمریکا در «هماهنگی نزدیک با کشورهای مربوطه» از جمله شرکای ایالات‌متحده در اروپا و خاورمیانه، «گام‌های دیگر و سایر گزینه‌ها» را مورد نظر قرار خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که واشینگتن همچنان گزینه بازگشت به برجام را ترجیح می‌دهد، اما آماده است گزینه‌های دیگر را نیز در پیش گیرد.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

این در حالی است که پیشتر بیش از ۱۰۰ عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از دولت جو بایدن خواستند که از مذاکرات اتمی با ایران دست بکشد و بر اجرای قاطعانه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی متمرکز شود.

به گزارش سایت واشینگتن فری‌بیکن با استناد به نامه‌ای که به وزارت خارجه آمریکا ارسال شده، این نمایندگان از بایدن خواستند به جای ادامه «مذاکرات بی‌حاصل وین» تحریم‌های ایران را به ویژه در ارتباط با فروش نفت این کشور به چین قاطعانه به اجرا بگذارد.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy