Tuesday, May 17, 2022

صفحه نخست » پرونده‌سازی امنیتی صداوسیما برای دو تبعه فرانسوی بازداشت شده

france_051722.jpgرادیو بین المللی فرانسه - تلویزیون دولتی ایران، در گزارشی که شامگاه دوشنبه ۲۶ اردیبهشت پخش کرد، دو شهروند فرانسوی بازداشت شده توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را به «ارتباط‌گیری» با فعالان صنفی معلمان و کارگران برای «شکل‌دهی به اعتراضات صنفی و انحراف» به قصد ایجاد «ناامنی وآشوب» متهم کرد.

در این گزارش، با پخش تصاویری از زمان ورود این دو شهروند فرانسوی به تهران، تاکید شد که آنان از بدو ورود به تهران زیر نظر ماموران وزارت اطلاعات بودند.

این دو شهروند فرانسوی، در این گزارش، به نام‌های سسیل کوهلر و همسرش ژاک پاری معرفی شدند. در این گزارش، با به نمایش درآوردن گذرنامه‌های آنان، از این افراد با عنوان «جاسوس فرانسوی» نام برده شد که با ویزای توریستی وارد ایران شدند.

بر اساس این گزارش، این دو شهروند فرانسوی که برای اقامت ده روزه توریستی به ایران سفر کرده بودند، هیچ مقصد توریستی نداشتند اما به قصد «ایجاد آشوب» در کشور با فعالان صنفی و کارگری دیدار کردند.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو بین المللی فرانسه

در گزارش حدود سه دقیقه‌ای صدا و سیمای ایران، تعدادی عکس و ویدئو از فعالان صنفی کارگری و معلمان گنجانده شده بود. بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد چند تن از فعالان کارگری از جمله رضا شهابی، فعال صنفی و کارگر اخراجی شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، رسول بداقی و اسکندر لطفی، فعالان معلم، با این دو شهروند فرانسوی ملاقات داشته‌اند.

رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل مسکونی خود بازداشت شد.

منابع رسمی در فرانسه بازداشت دو شهروند فرانسوی در ایران را مورد تایید قرار دادند. اما اصالت گزارش صدا و سیمای ایران و تصاویر گنجانده شده در این گزارش، درباره دیدارها با فعالان صنفی و کارگری قابل تایید نیستند.

در این گزارش،‌ یک فایل صوتی منتسب به سسیل کوهلر و همسرش که درباره یک بسته انقلابی و جنگ صحبت می‌کنند، نیز گنجانده شده است. مشخص نیست این فایل مربوط به چه زمان و صحبت آنان در چه ارتباطی است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، روز ۲۱ ارديبهشت، در اطلاعیه‌ای از بازداشت «دو فرد اروپایی» خبر داده بود که بنا بر اعلام این منبع، «با هدف سوءاستفاده از مطالبات به‌حق برخی از صنوف و اقشار کشور و تغییر جهت مطالبات عادی به آشوب، بی‌نظمی اجتماعی و بی‌ثبات‌سازی جامعه وارد کشور شده بودند».

وزارت امور خارجه فرانسه، چند روز پیش، پس از تایید بازداشت دو شهروند این کشور در ایران، با احضار کاردار سفارت ایران در پاریس، خواستار آزادی فوری آنان شد.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy