Tuesday, May 24, 2022

صفحه نخست » می‌دانستید صیغه ۹۹ ساله هم داریم؟ + تفاوت آن با ازدواج

sighe_052422.jpgسوال و جواب حقوقی در ایران وایر

با سلام؛

می‌خواستم بدانم این صیغه ۹۹ ساله چه فرقی با ازدواج دایم دارد؟ خواهر من با یک آقایی آشنا شده است و باهم تصمیم به ازدواج گرفته‌اند. آن آقا گفته است که صیغه ۹۹ ساله انجام بدهیم. به نظر شما چرا این پیشنهاد را داده و اگر خواهرم قبول کند، آیا به ضررش است؟

با سلام؛

خدمت‌تان عرض شود که صیغه ۹۹ ساله همان عقد موقت است. عقد موقت مقررات متفاوت‌تری نسبت به عقد دایم دارد و حقوق زوجه بسیار محدودتر است. به این شکل که در عقد موقت، مرد به راحتی با بذل مدت می‌تواند رابطه زوجیت را قطع کند، حتی بدون این که نیاز داشته باشد به دادگاه مراجعه کند. فقط کافی است با یک نوشته اراده خود مبنی بر اتمام عقد موقت را بیان کند؛ یعنی حتی اگر مدت عقد ۹۹ سال تعیین بشود، شوهر بعد از یک روز از عقد می‌تواند آن را به راحتی به پایان برساند.

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

این درحالی است که پایان دادن به رابطه زوجیت از ناحیه زن در عقد موقت بسیار دشوار است. در عقد موقت، زن حق نفقه ندارد مگر این که خلاف آن شرط شده باشد. هم‌چنین در عقد موقت، زوجین از یک‌دیگر ارث نمی‌برند. ثبت عقد موقت الزامی نیست مگر این‌که زوجه باردار شود یا طرفین توافق کنند. به طور کلی، عقد موقت نمی‌تواند به نفع خواهر شما باشد.

موفق باشید.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy