Monday, Jun 20, 2022

صفحه نخست » فیروز موسی لو، زندانی سیاسی در زندان ارومیه اعدام شد

01_kurd.jpgخبرگزاری هرانا - سحرگاه امروز دوشنبه ۳۰ خردادماه، حکم اعدام فیروز موسی لو، زندانی سیاسی در زندان ارومیه به اجرا درآمد. آقای موسی روز شنبه ۲۸ خردادماه، از بند عمومی زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱، حکم اعدام فیروز موسی لو در زندان ارومیه به اجرا درآمد.

این زندانی سیاسی روز شنبه ۲۸ خردادماه، از بند عمومی زندان ارومیه به مکان نامعومی منتقل شده بود. آقای موسی لو پیشتر توسط دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام "محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام" به اعدام محکوم و حکم صادره در زندان به وی ابلاغ شده بود.

در ساعات پایانی روز جاری، خبرگزاری فارسی نزدیک به نهادهایی امنیتی بدون اشاره به نام و مشخصات و جزییات پرونده به نقل از رئیس دادگستری آذربایجان غربی مدعی شد امروز متهم به قتل دو نیروی مرزبان در این استان اعدام شده است. با اینکه جزییات پرونده فیروز موسی لو مشخص نیست اما بر اساس شواهد به نظر می آید که اشاره این رسانه و نقل قول از مقام قضایی اشاره به اعدام آقای موسی لو دارد.

فیروز موسی لو در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد. وی در تاریخ ۱۱ دیماه ۹۸ از بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان این شهر منتقل شد. آقای موسی لو در تاریخ ۳۱ خردادماه ۹۹ از زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل و در تاریخ ۷ تیرماه همان سال از بازداشتگاه این نهاد امنتیتی به زندان بازگردانده شده بود.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام "مخفیانه" می‌خوانند.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy