Saturday, Jul 2, 2022

صفحه نخست » دو زمین‌لرزه شدید در ایران

quake_070122.jpgبی بی سی - تنها ساعتی بعد از یک رشته زمین لرزه قوی در بندر خمیر ایران که بزرگی یکی از آنها ۶.۱ درجه اعلام شده بود، یک زلزله دیگر به بزرگی ۶.۳ درجه این منطقه ساحلی را لرزاند. بنا بر اعلام مرکز لرزه‌نگاری ایران ۲۹ زمین‌لرزه در حوالی بندر خمیر در استان هرمزگان از ساعت ۲ بامداد تا هشت و ۳۰ دقیقه شنبه ثبت شده است.

تعداد قربانیان این زمین لرزه‌ها که دست کم ۱۲ مورد اعلام شده اکنون به ۵ کشته و حدود ۵۰ مجروح رسیده است.

تمامی ادارات و موسسات هرمزگان روز شنبه تعطیل شده و ستاد بحران این استان در جنوب ایران، از اعزام تیم‌های ارزیاب و امداد خبر داده و روستای سایه خوش را یکی از کانون‌های زلزله با خسارت فراوان اعلام کرده است.

زمین‌لرزه نخست در ساعت ۲ بامداد به وقت محلی در منطقه مهران حد فاصل بندر خمیر و بندر لنگه روی داد اما شدت آن به حدی بود که در بندرعباس و حتی امارات متحده عربی احساس شد.

eq.jpgایرنا از احداث درمانگاه صحرایی در بندر خمیر خبر داده است

***

در حالی که زمین لرزه اول در عمق ۱۰ کیلومتری پوسته زمین تشخیص داده شده بود، زلزله دوم در عمق ۲۶ کیلومتری برآورد شده است با این حال وقوع چند لرزه با قدرت بالای ۶ درجه به همراه چندین پس لرزه با قدرتی بالاتر از ۴ درجه، موجب شد هزاران نفر از ساکنان شهرهای استان هرمزگان چون بندر عباس، از ساعات اولیه بامداد شنبه به خیابان‌ها بیایند و تا بامداد همانجا بمانند.

خبرگزاری دولت ایران، ایرنا، هم به نقل از مهرداد حسن زاده، مدیرکل مدیریت بحران استان هرمزگان نوشته روستای سایه خوش در ۲۰ کیلومتری بندر خمیر مرکز این رشته زلزله‌ها بوده و تاکنون کشته شدن سه نفر در این روستا تایید شده است.

👈مطالب بیشتر در سایت بی بی سی

همزمان شمار قربانیان را خبرگزاری فارس تا نخستین ساعات صبح ۵ کشته و حدود ۴۰ زخمی گزارش کرده است.

eq2.jpg عکس از روستای زلزله‌زده

***

مقام‌های محلی همچنین در ساعات نخست زلزله از مسدود شدن جاده بین بندر خمیر و بندر لنگه بر اثر زلزله و ریزش سنگ خبر دادند اما کمی بعد تاکید کردند که این مسیر بازگشایی شده و تیم‌های امدادی زمینی و هوایی برای کمک به روستاییان آسیب‌دیده اعزام شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا از خسارت دیدن روستاهای دواب، دژگان و کنخ بندر لنگه نوشته اما جزییات بیشتری مخابره نکرده است.

همزمان در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از تخریب منازل مسکونی و همچنین شهروندانی که از بیم پس‌لرزه‌های بیشتر در سواحل خلیج فارس به خیابان‌ها آمده‌اند منتشر شده است.

از جمله حساب کاربری در توییتر به نام «بندرعباس آنلاین» تصاویری از چند ساختمان منتشر کرده و نوشته متعلق به روستای «سایه خوش» است که به نظر می‌رسد یکی از مناطق اصلی آسیب دیده از این زمین لرزه‌ها است.

Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy