Monday, Sep 26, 2022

صفحه نخست » قیچی کردن پاسپورت ایرانی؛ خستگی نیروهای سرکوب و شکست حربه تهدید + احتمال گسترش اعتصاب‌ها به صنعت نفت

092622A_top.jpgرادیو بین المللی فرانسه - سیاست‌های ترکیبی (کشتار و ارعاب و تهدید) مقام‌های جمهوری اسلامی برای مهار و سرکوب اعترا‌ض‌های سراسری در ایران با گذشت ۱۰ روز از آغاز این خیزش مردمی، حکایت از شکست آن دارد.

مردم ایران پس از اعلام قتل مهسا امنیتی در یکی از مقر‌های گشت ارشاد در شهر تهران، به خیابان‌ها آمده‌اند و سرکوب‌های گسترده میدانی هم تاکنون نتوانسته آن‌ها را به خانه‌هایشان بازگرداند.

***

در حالی که دانشجویان سراسر کشور اعتصاب کرده‌اند کارگران پیمانی نفت نیز هشدار داده‌اند که اگر کشتار پایان نیابد کار را رها می‌کنند.

***

حضور مژگان شجریان در تجمع ایرانیان ساکن لس آنجلس:

یکشنبه‌شب، در نهمین روز این اعتراض‌ها، شهر‌های تهران، سنندج، کرج، مهرشهر، فردیس، رشت، رودسر، بندرانزلی، قزوین، مشهد، اصفهان، شیراز، بابل، آمل، ساری، تنکابن و تبریز با حضور معترضان در خیابان‌ها به پایان رسید.

صبح یکشنبه راهپیمایی حکومتی حامیان حجاب اجباری در برخی شهر‌های ایران برگزار شد و مقام‌های جمهوری اسلامی امیدوار بودند با برگزاری این مانور حکومتی بتوانند به سرکوب اعتراض‌ها سرعت ببخشند که این سیاست ساعاتی بعد و پس از حضور مجدد معترضان در خیابان، به شکست انجامید.

***

این ویدیو ۴ مهر ۱۴۰۱ منتشر شده و گفته می‌شود مربوطه به اعتراض‌ها در برازجان است که در آن فریادهای دختری شنیده می‌شود که به ماموران می‌گوید خجالت نمی‌کشید روی دختران ۱۵ ساله باتوم می‌کشید؟

***

خانواده حدیث نجفی «گواهی فوت» او را در اختیار زمانه قرار دادند و بر اساس توضیحات گواهی فوت که در تاریخ یکم مهرماه (روز خاکسپاری) صادر شده، علت مرگ «عملکرد وسایل جنگی در خارج از جنگ و اصابت گلوله» عنوان شده است:

govahi.jpg

بر اساس تصاویری که به دست زمانه رسیده است، بر اثر برخورد گلوله‌های ساچمه‌ای لب‌ها، بینی و گردن حدیث نجفی دچار جراحات شدید و پارگی شده است. بر روی قفسه سینه و دست‌های او نیز آثار جراحات گلوله‌های ساچمه‌ای پیداست. پر واضح است تیراندازی از فاصله نزدیک صورت گرفته است.

zamaneh1.jpg***

سازماندهی و به خیابان کشاندن حامیان نظام در کنار حضور نیرو‌های سرکوب در خیابان‌ها، از مهم‌ترین سیاست‌های چهار دهه اخیر روحانیون حاکم بر ایران است که پیش‌تر در سرکوب اعتراض‌های خیابانی از آن استفاده می‌شد، اما چند سالی می‌شود که این حربه در ایران رنگ باخته است.

رویگردانی تعداد قابل توجهی از دین‌داران از شرکت در این قبیل برنامه‌های «انقلابی» و «سیاسی» و خشم روبه گسترش مردم ایران از مهم‌ترین دلایل شکست این سیاست در سال‌های اخیر است. در اعتراض‌های اخیر هم گزارش‌هایی از تمرد برخی نیرو‌های سرکوب از فرامین فرماندهان منتشر شده است.

***

قیچی کردن پاسپورت ایرانی

یک معترض در ونکوور کانادا در اعتراض به مرگ مهسا امینی گذرنامه ایرانی خود را قیچی کرد. این معترض پس از قیچی کردن پاسپورت خود، موهای خود را نیز قیچی کرد. دوشنبه برای چندمین روز پیاپی، شهرهای مختلف جهان شاهد حمایت از اعتراضات سراسری در ایران بود.

***

ایجاد شرمساری برای مأموران نظام در لندن

***

عربی صحبت کردن ماموران امنیتی در تهران:

***

همسویی علنی گروهی از حامیان جمهوری اسلامی با پایان دادن به دخالت‌های حاکمیت در حوزه خصوصی افراد و ضرورت برچیده‌شدن گشت ارشاد در ایران نیز در تشدید این وضعیت موثر بوده است.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو بین المللی فرانسه

گشت ارشاد در ایران که زیر نظر پلیس فعالیت می‌کند و عملکرد آن سال‌هاست منجر به شکاف دولت و ملت شده است، در شکل‌گیری دور تازه اعتراض‌های سراسری به‌واسطه قتل مهسا امینی، مهم‌ترین نقش را داشت و منجربه شکل‌گیری جبهه گسترده‌ای علیه این بخش از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شد.

این انتقاد‌ها و اعتراض‌ها طیف گسترده‌ای از مقام‌ها، رسانه‌ها و مردم را با خود همراه کرده است و منجر به این شده که پلیس زیر ضرب یکی از شدید‌ترین فشار‌ها در تاریخ جمهوری اسلامی برود.

مقام‌های جمهوری اسلامی هم برای خارج‌کردن این نیرو از زیر چنین فشاری، سیاست مظلوم‌نمایی را پیش گرفته‌اند که با قربانی‌کردن چند نیروی پلیس و بسیج، امیدوارند اعتماد سلب‌شده مردم از نظام و پلیس را بازیابی کنند.

اطلاعیه‌ ستاد کل نیرو‌های مسلح و سپاه پاسدارن و چند نهاد حاکمیتی در حمایت از پلیس و عملکرد آن در اعتراض‌های سراسری از برجسته‌ترین نشانه‌های این سیاست در راس حاکمیت بود.

حضور روز گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، در ستاد کل فراجا و حضور میدانی حسین اشتری، فرمانده این نیرو، در میان گروهی از اعضای یگان ویژه در خیابان و تشویق آن‌ها به ادامه سرکوب، از دیگر اقداماتی است که در این روز‌ها در حمایت از پلیس صورت گرفته است.

در این میان، رسانه‌های دولتی هم مدام گزارش‌هایی از کشته و زخمی‌شدن نیرو‌های پلیس و بسیج در اعتراض‌های سراسری منتشر می‌کنند و تلاش دارند هم این اعتراض‌ها را به انحراف بکشانند و هم چهره‌ای «مظلوم» از این نیرو‌ها در افکار عمومی ترسیم کنند.

نیرو‌های پلیس و یگان ویژه که هم‌چون گذشته حلقه میدانی نخست اعتراض‌های سراسری به‌شمار می‌روند، براساس برخی گزارش‌ها تاکنون دست‌کم ۵۰ نفر از معترضان را به کام مرگ فرستاده‌اند و صد‌ها نفر دیگر را زخمی کرده‌اند. با وجود این، مقام‌های جمهوری اسلامی حاضر نیستند مسئولیت این کشتار‌ها را بعهده بگیرند.

***

ویدیویی که گفته می‌شود بجنورد است در شبکه‌های اجتماعی دست بدست می‌شود. در این ویدیو زنی به نیروهای امنیتی فریاد می زند مگر خیابان ارث بابات است. در صحنه دیگر زن معترض می‌گوید آمده‌ای در خاک من با من می‌جنگی

***

ماشین تبلیغات جمهوری اسلامی در عین حال تلاش می‌کند که دامن این نیرو‌ها را از کشتار معترضان پاک کرده و آن‌ها را حافظ «جان و امنیت مردم ایران» معرفی کنند، سیاستی که سال‌هاست در ایران رنگ باخته است.

***

ویدیوهای منتشر شده از تجمعات اعتراضی در تبریز، شامگاه دوشنبه چهارم مهر نشان می‌دهد که ماموران نظامی درحال تیراندازی هوایی برای ترساندن معترضان و پایان دادن به شعارهای مردم علیه نظام جمهوری اسلامی هستند.

***

در کنار این ترفند تبلیغاتی، سکوت هماهنگ درمورد سیاست حجاب اجباری و ادامه فعالیت گشت ارشاد از دیگر رفتار‌های برجسته نظام در مواجهه با این دور از اعتراض‌های سراسری در ایران بوده است.

از مجموع موضع‌گیری مراجع تقلید شیعه و روحانیون سرشناس و مقام‌های جمهوری اسلامی و حتی فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در ۱۰ روز اخیر چنین پیداست که آن‌ها تلاش می‌کنند از اتخاذ مواضعی که منجربه تحریک و خشم بیشتر مردم ایران شود، خودداری کنند.

آن‌ها درعین‌حال، در کنار سرکوب‌های شدید، سیاست «قدرت نرم» را نیز در نظر دارند و امیدوارند با فراخوان‌های مختلف حامیان خود و روایت‌‌های یک‌سویه در رسانه‌های اجتماعی، بتوانند این اعتراض‌ها را با هزینه کمتری کنترل و خاموش و یا سرکوب کنند.

خستگی نیروهای سرکوب؛ دلداری فرمانده‌ها به آن‌ها

ایران وایر - در روزهای گذشته علاوه‌بر توییت‌هایی که بعضی کاربران از خستگی مفرط نیروهای سرکوب و دراز کشیدن آن‌ها در پارک‌ها برای بازیافتن توان منتشر کرده‌اند، برخی مقامات نیز به این موضوع اعتراف کرده‌اند.

روز یک شنبه، سوم مهرماه، «غلامحسین محسنی اژه‌ای»، رییس قوه‌قضاییه، ضمن بازدید سرزده از مقر فرماندهی یگان امداد ناجا که در سرکوب معترضان نقش دارد، در تماس تلفنی با «حسین رحیمی»، فرمانده انتظامی تهران، گفت که نیروهای امنیتی چند شب است که نخوابیده‌اند.

همزمان، «حسین اشتری»، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی، در میان ماموران یگان ویژه سرکوب معترضان روزهای اخیر، مسیر مقابله با خیزش سراسری مردم را «راه نورانی» خواند و گفت: «اگر قاسم سلیمانی بود می‌گفت خوب کاری کردید.» او خطاب به آن‌ها افزود: «یک ذره شک نکنید، مسیر ما درست است.»

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

در ادامه خستگی نیروهای سرکوب به‌دلیل گستردگی اعتراضات، دومین فراخوان تظاهرات نیروهای حکومتی و طرفداران نظام جمهوری اسلامی، به سردی و با حضور تعداد اندکی از طرفداران علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برگزار شد. تصاویر و ویدیوهایی که صداوسیمای جمهوری اسلامی منتشر کرده با وجود تمرکز بر جمعیت، از بی رونق بودن این تظاهرات خبر می‌دهد. وضعیت حضور در برخی شهرها نیز در ویدیوها و تصاویری که شهروندان از بالا از تظاهرکنندگان موافق نظام گرفته‌اند، نشان می‌دهد که نظام در این شهرها فقط چند ده نفر را توانسته دور هم جمع کند.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy