Monday, Oct 3, 2022

صفحه نخست » انتشار «سرود زن» توسط مهدی یراحی در حمایت از اعتراضات سراسری ایران

Mehdi-Yarahi_banner.jpgایران وایر - «مهدی یراحی»،‌ خواننده مشهور امروز سه‌شنبه ۱۲ مهرماه با انتشار قطعه «سرود زن» بار دیگر همبستگی خود با اعتراضات سراسری مردم ایران اعلام کرد.

این ستاره معترض و ممنوع‌الکار موسیقی ایران دو هفته پیش در تاریخ ۲۹ شهریور ماه هم ترانه‌ی «قفس بَس» را بر اساس شعری از شهیار قنبری برای همراهی با اعتراضات مردی ایران منتشر کرده بود.

سرودِ انقلابی «سرود زن» به شکل گروهی اجرا شده است،‌ نامی از سازندگان و خوانندگان آن نیست و فقط مهدی یراحی با پست کردن آن در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:« تقديم به زنان و مردان سِتم ستيز ایران».

سرودی که با شعار «زن، زندگی، آزادی» آغاز می‌شود و ترانه آن طوری سروده شده است که کاملا به اتفاقات دو هفته اخیر مربوط می‌شود.

مهدی یراحی خواننده‌ی چهل ساله موسیقی ایران تنها ستاره موسیقی پاپ داخل ایرات است که در ۱۰ سال گذشته بارها و باره حتی به قیمت ممنوع‌الکاری دست به فعالیت‌های اعتراضی زده است. اولین بار سال ۱۳۹۲ در زنجیره‌‌ی انسانی سکوت در اعتراض به انتقال آب از رودِ کارون در اهواز شرکت کرد و در مصاحبه‌ با روزنامه اعتماد گفت : «پیش از نیاز مردم خوزستان به هنر، باید نیازهای اولیه آنها از جمله داشتن آب و هوای سالم را تامین کرد.»

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

در سال ۱۳۹۷ هم موزیک-ویدئو ضدِ جنگِ «پاره‌سنگ» را منتشر کرد آن هم درست بعد از اجرای اعتراضی در اهواز و این باعث ممنون الکاری او شد. از این ترانه به عنوان یکی از سیاسی‌ترین ترانه‌های پاپ بعد از انقلاب یاد می‌شود و پس از اعتراضات آبان ۱۳۹۸، آذرماه در اهواز روی صحنه رفت و از ضرورت نقد در جامعه حرف زد و گفت: «همان‌طور که مجموعه امنیتی می‌تواند از حوزه فرهنگ و هنر انتقاد کند، ما هم باید بتوانیم آنها را نقد کنیم. ما باید بتوانیم سپاه پاسداران را نقد کنیم. هیچ مقامی نباید فضای مقدسی برای خودش قائل شود که نتوان او را نقد کرد.»

بیش از دو هفته از اعتراضات سراسری مردم ایرانی می‌گذرد که در پی مرگ مهسا امینی آغاز شد. در این مدت هنرمندان بسیاری سعی در حمایت از این جریان داشتند. از جمله شروین حاجی‌پور که با ترانه «برای...» با معترضان همراهی کرد و بلافاصله بازدداشت. حاجی‌پور امروز با قید وثیقه آزاد شد.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy