Wednesday, Nov 30, 2022

صفحه نخست » فیفای عزیز دست شما در نکند ولی ۱۰ روز دیر بود

fifa_banner.jpgفیفا: شعار زن، زندگی، آزادی در ورزشگاه‌ها مجاز است

با پایان بازی‌های تیم ایران در جام جهانی فوتبال و خروج این تیم از دور مسابقات، فیفا اعلام کرد شعارهای حقوق بشری و نیز نام و عکس مهسا امینی در ورزشگاه‌ها آزاد است. پلیس قطر تا کنون تمامی این پلاکاردها را توقیف کرده است.

دویچه وله - کاربری در پلتفرم فدراسیون بین‌المللی فوتبال شکایتی درباره اجازه ندادن به ورود پلاکاردهای "زن، زندگی، آزادی" و نام مهسا امینی در ورزشگاه‌ها در جریان بازی‌های جام جهانی فوتبال نوشته است. این فدراسیون در پاسخ به این شکایت نوشت: «پیام‌های حاوی درخواست برای حقوق بشر از نظر فیفا مجاز است. موضع فیفا این است که شعار "زن، زندگی، آزادی" یا نام و عکس مهسا امینی در ورزشگاه‌ها مجاز است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه که پاسخ فیفا را دیده، بر اساس قوانین فدراسیون بین‌المللی فوتبال پیام‌هایی با محتوای سیاسی، توهین‌آمیز یا تبعیض‌آمیز ممنوع است. این ممنوعیت همچنین شامل پرچم‌های غیررسمی کشورها که حاوی یک پیام سیاسی است نیز می‌شود.

این در حالی است که ویدیوها و فیلم‌های زیادی از برخورد خشونت‌آمیز پلیس قطر با ایرانیانی که شعار "زن، زندگی، آزادی" در دست داشتند، منتشر شده است. در یک نمونه مردی که این شعار را به انگلیسی فریاد می‌زند با خشونت توسط پلیس قطر دستگیر می‌شود.

فدراسیون جهانی فوتبال در ادامه پاسخش نوشته است: «فیفا از موارد متعددی که در اولین هفته بازی‌های جام جهانی در خلال بازی ایران روی داد، آگاه است و اقداماتی را برای بررسی این موارد انجام داده است.»

👈مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

در این پاسخ که روز سه‌شنبه و پیش از بازی ایران و آمریکا منتشر شده همچنین آمده برای بازی پیش روی ایران "اقدامات اضافه‌ای" در نظر گرفته شده تا "محیطی امن و مطمئن برای تمامی طرفداران" ایجاد شود.

هنوز فیلمی از برخورد پلیس با تماشاگران ایرانی که پلاکاردهای اعتراضی همراهشان است از بازی دیشب منتشر نشده است. اما درگیری میان تماشاگران ایرانی موافق و مخالف جمهوری اسلامی پس از پایان بازی در اطراف ورزشگاه روی داده است.

***


Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy