Wednesday, Jan 25, 2023

صفحه نخست » فیگارو : به دلیل ملاحظات این دو کشور اروپا فعلاً سپاه را تروریست اعلام نمی‌کند

sep.jpgناصر اعتمادی - رادیو بین المللی فرانسه

فیگارو به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشته است که فرانسه هیچ گزینه‌ای را در قبال ایران نفی نمی‌کند، اما، ظاهراً آماده نیست که سپاه پاسداران را در فهرست سیاه گروه‌های تروریستی قرار بدهد. همین دیپلمات اروپایی سپس از قول مقامات فرانسوی تصریح کرده است که "هدف تغییر رفتار رژیم ایران است، نه تغییر رژیم در ایران."

جوزپ بورل، نمایندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، دوشنبه ۲۳ ژانویه در حاشیه نشست وزرای امور خارجۀ کشورهای عضو این اتحادیه گفت : فعلاً ۲۷ کشور اتحادیۀ اروپا نمی‌توانند دربارۀ قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی تصمیم بگیرند و برای چنین اقدامی رأی یک دادگاه ضروری است. به همین دلیل، اتحادیۀ اروپا عجالتاً تصمیم گرفته که ۳۷ شخصیت حقیقی و حقوقی حکومت ایران را که در سرکوب معترضان و نقض حقوق بشر در ایران دست دارند به فهرست تحریم‌های خود اضافه کند.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو بین المللی فرانسه

ژورژ مالبرونو، خبرنگار فیگارو، علت این امر را برخی ملاحظات فرانسه و بلژیک اعلام کرده است. فیگارو به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشته است که فرانسه هیچ گزینه‌ای را در قبال ایران نفی نمی‌کند، اما، ظاهراً آماده نیست که سپاه پاسداران را در فهرست سیاه گروه‌های تروریستی قرار بدهد. همین دیپلمات اروپایی سپس از قول مقامات فرانسوی تصریح کرده است که "هدف تغییر رفتار رژیم ایران است، نه تغییر رژیم در ایران."

جاناتان پیرون، کارشناس مسائل ایران در بروکسل، نیز به فیگارو گفته است که پروندۀ سپاه پاسداران و قرار دادن آن در فهرست گروه‌های تروریستی در بروکسل همچنان در دست بررسی است. اما، او بعید دانسته که چنین تدبیری بر رژیم اسلامی ایران اثر بگذارد. در توضیح این نظر کارشناس اروپایی گفته است که دولت آمریکا از سال ۲۰۱۷ سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است، ولی این اقدام باعث تغییر عمل یا سیاست رژیم اسلامی ایران نشده است. وی سپس افزوده است که معترضان در ایران در وهلۀ اول خواستار وسایل و امکاناتی برای دور زدن سانسور اینترنت در ایران و تسهیلاتی برای دریافت روادید کشورهای اروپایی یا انتقال پول به داخل برای پشتیبانی از مبارزان و معترضان در مقابل رژیم اسلامی هستند.

فیگارو در ادامه نوشته است که دو موضوع دیگر منشاء ملاحظات و احتیاط‌های پاریس و بروکسل در قبال سپاه پاسداران هستند : اول وجود دهها گروگان اروپایی و غربی از جمله یک شهروند بلژیکی و هفت شهروند فرانسوی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران و دوم پروندۀ اتمی حکومت تهران. فیگارو نوشته است : اگر چه مذاکرات اتمی با تهران در حال جان کندن است. اما، در نبود گزینۀ جایگزین، هیچکس در اروپا مایل نیست گواهی مرگ برجام را صادر کند. به گمان اروپایی‌ها، قرار دادن سپاه پاسداران - یعنی مسئول برنامۀ اتمی حکومت تهران - در فهرست گروه‌های تروریستی، احیای توافق اتمی با ایران را دشوار تر خواهد کرد.

افزون بر این، فیگارو تصریح می‌کند که فرانسه ٦۰۰ سربار در جنوب لبنان در چارچوب مأموریت سازمان ملل در این کشور دارد و ۲۰۰ سرباز دیگر فرانسوی در عراق مستقر هستند و سپاه پاسداران که در هر دو کشور دارای نفوذ است می‌تواند از طریق نیروهای شبه نظامی نیابتی خود نظامیان فرانسوی را هدف حمله قرار بدهد.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy