Sunday, Mar 19, 2023

صفحه نخست » ترس از فروپاشی در جلسه سری فرماندهان سپاه با خامنه‌ای + قصد حمله به دفتر رهبری

sepnezam.jpgایران وایر - متن یک گزارش سری از جلسه فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رده های مختلف با «علی خامنه ای» به دست «ایران وایر» رسیده است که مربوط به سیزدهم دی ماه ۱۴۰۱ و سالگرد ترور «قاسم سلیمانی» فرمانده کشته شده نیروی قدس شعبه برون مرزی سپاه است.

در این گزارش سری و مفصل گفته شده است که شماری از فرماندهان ارشد سپاه ارزیابی خود را از وضعیت امنیتی ایران در حدود چهار ماه پس از آغاز اعتراضات با خامنه ای در میان گذاشته اند و درباره آینده نظام هشدار داده اند.

آنچه بیش از هرچیز در این جلسه مطرح می شود و مشهود است، علاوه بر اشاره به ریزش نیروها به لحاظ عقیدتی و باور به نظام جمهوری اسلامی، مساله کمبود بودجه و منابع است و تقریبا اکثر قریب به اتفاق این فرماندهان خواستار دریافت بودجه بیشتر شده اند.

متن کامل ‌‌نسخه اصلی گزارش سری دیدار فرماندهان سپاه با خامنه ای را از اینجا دانلود کنید

پس از این جلسه، همانطور که رهبر جمهوری اسلامی می گوید، تصمیماتی گرفته و اعلام عمومی می شود. از جمله، آزادی تعداد زیادی از بازداشت شدگان، افزایش بودجه سپاه پاسداران و نیروهای نظامی و اطلاعاتی تا سقف پنجاه و دو درصد و مستثنی شدن و معاف شدن کلیه رده های بسیج از پرداخت مالیات، و انشعاب برق و گاز و آب و عوارض.

در روز این دیدار، مراسمی در یادبود قاسم سلیمانی در مصلای تهران برگزار شده که در آن برخی از فرماندهان سپاه حضور داشته اند و «ابراهیم رئیسی» رییس جمهوری ایران سخنرانی کرده است. همزمانی این دو رویداد می تواند تاییدی باشد که دستکم برخی از این فرماندهان در آن روز در تهران بوده اند و در ساعتی دیگر از روز که زمان آن برای ایران وایر روشن نیست، به دیدار رهبر جمهوری اسلامی رفته اند.

حضور قابل توجه فرماندهان نیروی قدس در این جلسه نیز می تواند در همین راستا و به مناسبت سالگرد کشته شدن سلیمانی باشد.

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

مطالب طرح شده در این گزارش، با مواضع خامنه‌ای در قبل و بعد از این جلسه همخوانی دارد. مقایسه سخنان رهبر جمهوری اسلامی قبل و بعد از این جلسه می تواند نشانه ای از تغییر در نگاه او باشد . او در آخرین جلسه سخنرانی عمومی اش که در پنجم آذرماه (۳۸ روز قبل از این جلسه) برگزار شده از موضع قدرت و با تهدید درباره معترضان می گوید: «این چهار نفر [اغتشاشگر اصطلاحی که مقام های جمهوری اسلامی به معترضان نسبت می دهند] یا غافلند یا جاهلند یا بی‌اطّلاعند یا تحلیل بد به آنها داده شده یا تعدادی هم مزدورند؛ دشمن اصلی آنجا است، مبارزه‌ی اصلی آنجا است».

اما لحن سخنان خامنه ای در جریان سخنرانی عمومی اش در روز چهاردهم دی ماه، ( یک روز پس از این جلسه) شکل دیگری پیدا می کند.

خامنه ای در این جلسه می گوید: «بنده در سفری استانی، جمعیّت آمدند استقبال؛ شاید اقلا یک‌سوّم جمعیت این جور خانم ها (بدحجاب) هستند، دارند اشک میریزند؛ این را نمیشود گفت ضدانقلاب است؛ این چطور ضدّانقلابی است که این جور با شوق و با حرارت و با انگیزه می‌آید و مثلاً فرض کنید در فلان مراسم دینی یا فلان مراسم انقلابی شرکت میکند؟ اینها بچّه‌های خودمانند، دخترهای خودمانند. من چند بار تا حالا در خطبه‌ی نماز عید فطر این را تکرار کرده‌ام که در مراسم ماه رمضان، در شبهای اَحیاء ــ عکس‌هایش را برای من می‌آورند، حالا من که آنجاها را نمی‌توانم [بروم] امّا تصویرش را برای من می‌آورند ــ زن ها با ریخت های مختلف، قواره‌های مختلف اشک می‌ریزند؛ من حسرت می‌خورم به آن جور اشک ریختن! می‌گویم ای کاش من هم می‌توانستم این جور مثل این دختر، مثل این زن جوان اشک بریزم؛ این را چطور می‌شود متهم کرد؟ بله، کار درستی نیست، بدحجابی یا ضعف حجاب درست نیست امّا این موجب نمیشود که ما این [افراد] را از حوزه‌ دین و انقلاب و مانند اینها خارج بکنیم و خارج بدانیم؛ چرا؟ البته همه‌ی ماها یک نقص هایی داریم، باید نقص ها را برطرف کنیم؛ هر چه بتوانیم برطرف کنیم، بهتر است».

به نظر می‌رسد که خامنه ای در فاصله بین این دو سخنرانی، به ارزیابی های جدیدی از طرف فرماندهان سپاه دست یافته و اثرات این یافته ها بر لحن و نوع سخنان او تاثیر گذار بوده است.

در نهم دی (پنج روز قبل از این جلسه) ویدیویی «حمید اباذری» از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران پخش شد که سخنانی در شهر ساری می گوید «عده ای از روحانیون بلندپایه و همچنین فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از رفتار حکومت با معترضان انتقاد می‌کنند».

سرتیپ پاسدار «حسین اشتری» فرمانده انتظامی کشور ۴ روز بعد از این جلسه برکنار شد و سرتیپ پاسدار «احمدرضا رادان» جای او را گرفت. آزاد کردن ناگهانی هزاران زندانی، برقراری رابطه با عربستان سعودی، تغییر لحن و تلاش برای حل احیای توافق اتمی برجام و تلاش ایران برای حل مساله زندانیان آمریکایی بازداشتی در ایران هم می‌تواند نتیجه این جلسه باشد.

در این دیدار ۵۸ نفر از فرماندهان و مقامات امنیتی حضور داشته‌اند و در این جلسه ۴ ساعته، به جز ۱۳ نفر از حاضران، بقیه فرماندهان و مقامات امنیتی سخنرانی ‌ می‌کنند.

برخی از فرماندهان سپاه تایید می کنند که بخش عمده ای از نیروهای تحت امرشان حاضر نبوده‌اند در اعتراضات اخیر در مقابل مردم بایستند و یا دست به تیراندازی بزنند

مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی در جریان اعتراضان نقش عمده‌ای در هدایت و کنترل نیروهای امنیتی و نظامی داشت. مجتبی خامنه‌ای مسئولیت نیرو یا نهادی خاص را در راس نیروهای امنیتی و نظامی بر عهده گرفته اما برخی از فرماندهان در جلسه با عملکرد و تصمیمات او مخالفت کنند.

در ساعات آینده به طور مفصل گزارشی از این دیدارمنتشر خواهد شد.01_kha3.jpgCopyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy