Sunday, Mar 19, 2023

صفحه نخست » طرح سپاه برای جایگزینی برخورد با زنان به جای گشت ارشاد

gashtsepah.jpgطرح سپاه و ستاد امر به معروف برای جایگزینی «برخورد محله‌محور» با زنان به جای گشت ارشاد

در این طرح، نیروهای بسیج، گروه‌هایی به نام «طلایه‌داران» و افراد مرتبط با مساجد با زنان به‌دلیل سر باززدن از حجاب اجباری در «محله‌ها» برخورد می‌کنند

تعدادی از فرماندهان سپاه و مقام‌‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر از آغاز طرح برخورد با «کشف حجاب» و برخورد با زنان به شکل «محله‌محور» خبر داده و اعلام کردند که این طرح از اولین روزهای سال‌ نو در شهرهای مختلف ایران اجرا خواهد شد.

در این طرح، به گفته فرماندهان سپاه پاسداران و دبیران ستاد‌های امر به معروف، به جای استقرار خودروهای گشت ارشاد در میادین و خیابان‌ها، نیروهای بسیج، گروه‌هایی به نام «طلایه‌داران» و همچنین نمازگزاران و افراد مرتبط با مساجد در محله‌ها برخورد با زنان به اتهام سر باززدن از حجاب اجباری را اجرا می‌کنند.

مهدی علی بابایی، معاون اجتماعی سپاه استان قم، روز شنبه ۲۷ اسفند ماه، گفت: «طرح آمر معروف محله خود باشیم، با هدف ترویج امر به معروف و نهی از منکر به صورت محله‌محور» در قم اجرا می‌شود.

این فرمانده سپاه افزود که در قالب این طرح، «تمام پایگاه‌های بسیج در سطح استان قم نسبت به سازماندهی شبکه آمران معروف اقدام می‌کنند، به گونه‌ای که عمل به این فریضه به صورت محله‌محور و پایگاه‌محور انجام می‌پذیرد.»

بابایی هدف این طرح را برخورد با کشف حجاب و «ترویج و اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب» و «عمل به امر به معروف و نهی از منکر» عنوان کرد و افزود که این اقدام‌ها در چارچوب طرح کلانتری تحت عنوان «طرح کریمه اهل بیت» انجام می‌شود که از اهداف کلان قرارگاه فرهنگی اجتماعی ۱۹ دی است.

به گفته معاون سپاه قم، در جریان اجرای این طرح «محله‌محور» نیز تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی و ستاد امر به معروف و نهی از منکر مساجد در دستور کار قرار گرفته است.

معاون سپاه قم همچنین عنوان کرد که نیروهای بسیج که در طرح امر به معروف و نهی از منکر محله‌‌محور فعالیت می‌کنند، «سازماندهی» شده‌اند و برای «اجرای طرح‌های امر به معروف و نهی از منکر» آموزش دیده‌اند.

هم‌زمان، محمود الله‌مرادی، دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کردستان، هم روز شنبه ۲۷ اسفند ماه از اجرای طرح «طلایه‌داران» امر به معروف و نهی از منکر در شهرهای مختلف استان کردستان خبر داد و افزود که در ۲۰۰ مسجد استان کردستان شورای امر به معروف تشکیل شده است.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کردستان افزود که در این استان «بیش از ۳۰۰ نفر به‌عنوان طلایه‌دار امر به معروف فعالیت دارند و بیش از ۳۰۰ نفر هم در شورای اصناف» برای انجام امر به معروف و نهی از منکر فعالیت می‌کنند.

حمید صالحی، معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قزوین، نیز با اعلام تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در مساجد قزوین گفت که وظیفه این شورا‌ها نظارت بر «وضعیت منکرات در محلات» و اجرای امر به معروف و نهی از منکر در محلات از طریق نمازگزاران و افراد مرتبط با مسجد است.

در بسیاری از استان‌های ایران نیز سپاه پاسداران از طریق فعال کردن پایگاه‌های بسیج مستقر در مساجد محله‌ها خود را برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر محله‌محور در مورد حجاب و برخورد با زنان در محلات آماده کرده است.

پیش از این، احمد علم‌الهدی، نماینده علی خامنه‌ای در استان خراسان رضوی، نیز در نماز جمعه ۱۲ اسفند مشهد، به ورود نیروهای حکومتی تحت عنوان گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر برای برخورد با زنانی که از رعایت حجاب اجباری سرباز می‌زنند، اشاره کرده بود.

یک روز پیش از اعلام برخورد «محله‌محور» با زنان به‌دلیل سرباززدن از رعایت حجاب اجباری، نامه ۴۶ نفر از مدیران حوزه‌های علمیه تهران به ابراهیم رئیسی نیز منتشر شد که در آن بر اجرای کامل حجاب اجباری تاکید شده بود.

اما میلیون‌ها زن ایرانی در عمل دیگر حاضر به پذیرش و اجرای حجاب اجباری نیستند و شمار گسترده‌ای از زنان در خیابان‌ها و معابر عمومی بدون نمادهای حجاب اجباری حاضر می‌شوند و حاضر نیستند به شرایط پیش از آغاز خیزش سراسری بازگردند.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy