Friday, Jun 9, 2023

صفحه نخست » فیروز نادری درگذشت + واکنش‌ها

naderi.jpgصدای آمریکا - منابع نزدیک به خانواده دکتر فیروز نادری از جمله خواهر زاده او، روز جمعه ۱۹ خرداد در فیس‌بوک و اینستاگرام از فوت این دانشمند برجسته ناسا در بیمارستانی در آمریکا خبر دادند.

فیروز نادری، مدیرکل پیشین اکتشافات منظومهٔ شمسی در ناسا و از ایرانیان سرشناس هفته گذشته با انتشار پستی در صفحه فیسبوک خود از مصدومیت و بستری شدنش در بیمارستان خبر داد.

دکتر نادری در این مطلب توضیح داده بود که در پی «پایین آمدن ضربان قلب و بیهوش شدن ناگهانی و افتادنش» سرش به دیوار برخورد کرده و باعث آسیب به اعصاب گردن و فلج شدن بخشی از بدنش شده است.

فیروز نادری در ادامه نوشت که عمل جراحی گردن او یکم خرداد انجام شده و باید دوران نقاهت ۴ تا ۵ ماهه‌ای را سپری کند.

فیروز نادری، متولد شیراز، بیش از سه دهه در سازمان هوا و فضای آمریکا، ناسا، در سمت‌های مختلفی از جمله مدیرکل اکتشافات منظومه شمسی فعالیت کرده بود.

دکتر نادری زادهٔ ۵ فروردین ۱۳۲۵ در شهر شیراز بود. او تحصیلات متوسطه خود را در ایران به اتمام رساند و پس از آن به ایالات متحدهٔ آمریکا مهاجرت کرد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق پی گرفت.

وی دورهٔ کارشناسی خود را در دانشگاه ایالتی آیووا و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند.

نادری، پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و ضمن گذراندن خدمت سربازی، مدتی در مرکز سنجش از دور ایران فعالیت کرد.

دکتر نادری در زمستان ۲۰۱۶ از ناسا بازنشسته شد.

واکنش‌ چهره‌های سرشناس به درگذشت دانشمند ایرانی؛ نادری از مفاخر علمی ایران بود

جمعی از چهره‌های سرشناس ایرانی روز جمعه نهم ماه ژوئن، در پی انتشار خبر درگذشت دکتر فیروز نادری «دانشمند برجسته ناسا» به این رخداد واکنش نشان دادند و در حسابهای کاربری خود در توییتر از این فقدان، ابراز اندوه کردند.

شاهزاده رضا پهلوی فیروز نادری را از مفاخر علمی ایران دانست و «تلاش‌های او برای رساندن اینترنت ماهواره‌ای به جوانان ایرانی در اوج انقلاب ملی ایران را ستود.»

شاهزاده رضا پهلوی در توییتر نوشت: «از خبر درگذشت جناب فیروز نادری بسیار متاثر و غمگین شدم. دکتر نادری از مفاخر علمی ایران بود که خدمات شایانی به جهان دانش و تکنولوژی کرد، تلاش‌های فیروز نادری برای رساندن اینترنت ماهواره‌ای به جوانان ایرانی در اوج انقلاب ملی ایران هرگز از یادها نمی‌رود. فقدان این دانشمند بنام کشورمان را به ملت ایران و به‌ویژه خانواده و دوستدارانش تسلیت می‌گویم. یادش گرامی، و نامش همیشگی.»

نازنین بنیادی هم در توییتر خود نوشت: «از شنیدن خبر درگذشت دکتر فیروز نادری، یکی از روشنفکران ایرانی خارج از کشور و مدافع سرسخت آزادی مردم ایران، متاسف شدم. صمیمانه به خانواده و عزیزانش تسلیت می گویم. این ضایعه واقعا برای جامعه ما و فراتر از آن غم‌انگیز است.»

مسیح علینژاد هم دکتر نادری را انسانی برجسته خواند و در توییتی نوشت: «از شنیدن خبر درگذشت دکتر فیروز نادری عمیقا متاسف شدم. او انسانی برجسته بود که قلبش همیشه برای سرزمینش می‌تپید و نام آن را در جهان بلند می‌کرد. دکتر نادری در آرزوی دیدن آزادی و رفاه برای مردمش بود که اسیر حکومتی داعشی شده‌اند. امید که روزی در ایرانِ آزاد نامش گرامی داشته شود.»

حامد اسماعیلیون هم در توییتی فیروز نادری را یار ایرانیان برای رسیدن به آزادی خواند و نوشت:«زندگی خود را وقف انسان و علم کرد. هیچ‌گاه زادگاهش ایران و هموطنانش را فراموش نکرد و در تلاش برای رسیدن به آزادی و دموکراسی در سرزمین مادری‌اش، یار ایرانیان بود. بدرود دکتر فیروز نادری عزیز.»

علیرضا آخوندی نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد هم ضمن ابراز تاسف از درگذشت فیروز نادری نوشت:«من این افتخار را داشتم که در ژانویه در لس‌آنجلس با او ملاقات کنم و از اشتیاق و انگیزه او برای آزادی تحت تأثیر قرار گرفتم. صمیمانه به عزیزانش تسلیت می گویم. آرام باش فیروز عزیز.»

همچنین کاوه مدنی، دانشمند ایرانی حوزه محیط زیست و رئیس «موسسه آب، محیط زیست، و بهداشت» دانشگاه سازمان ملل متحد با بازنشر ویدئویی از سخنان دکتر نادری درباره تلاشهایش برای کشف حیات در خارج از کره زمین نوشت: «شما مشتاقانه در جستجوی زندگی در خارج از این سیاره بودید بدون اینکه هموطنان زمین را فراموش کنید که شایسته زندگی بهتر هستند. از خدمت شما به علم و بشریت سپاسگزارم.»Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy