Tuesday, Apr 2, 2024

صفحه نخست » اخبار تکمیلی: ترور ۷ عضو سپاه (۳ سرتیپ + ۴ افسر همراه) در حمله اسرائیل به سوریه

ktlt.jpgاسرائیل ساختمان نزدیک سفارت ایران در دمشق را هدف حملات هوایی قرار داد
تصاویری که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از ویرانی به جا مانده از حمله هوایی منتسب به اسرائیل در دمشق منتشر کردند، حاکی است که ساختمانی در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پایتخت سوریه هدف قرار گرفته و تعدادی از اعضای سپاه پاسداران ازجمله فرماندهان ارشد کشته شده‌اند.

خبر تکمیلی:

به گزارش عصر ایران، اسامی و مناصب ۷ شهید حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق به این شرح است:

۱. سرتیپ محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شاخه سوریه و لبنان.

۲. سرتیپ حسین امان اللهی

aminollah.jpg۳. سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی، دوست صمیمی و جانشین زاهدی، همچنین از شاخه سوریه و لبنان نیروی قدس سپاه پاسداران.

hajizadeh.jpg

۴. افسر همراه، سیدمهدی جلالتی

jaladati.jpg

۵. افسر همراه، محسن صداقت

sedaqat.jpg۶. افسر همراه، علی آقابابایی

babayee.jpg۷. افسر همراه، سیدعلی صالحی روزبهانی

roozbehani.jpg

***

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» به نقل از مقامات اسرائیلی نوشت که ساختمان مورد هدف گرفته در دمشق مقر سپاه پاسداران ایران بود نه کنسولگری، و این حمله در جریان نشست رهبران سپاه و اعضای گروه فلسطینی «جهاد» صورت گرفت.محمدرضا زاهدی کیست؟

محمدرضا زاهدی (زادهٔ ۱۱ آبان ۱۳۳۹ اصفهان) نظامی ایرانی است، که یکی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه محسوب می‌شد.

وی در فاصله سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به‌عنوان فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد.

از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت فرمانده قرارگاه ثارالله نیز بود و از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ نیز معاونت عملیات سپاه پاسداران را برعهده داشت.

زاهدی در سال ۱۳۵۹ به سپاه پاسداران پیوست و در طول جنگ ایران و عراق از فرمانده‌های میانی سپاه بود و فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم را از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ برعهده داشت.

وی در فاصله سالهای ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین بود.

او در سال ۱۳۸۴ برای مدت کوتاهی فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران را برعهده داشت.

وی از ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ در نیروی قدس فعالیت می‌کرد و فرمانده سپاه سوریه و لبنان بود.

1111.jpg

این عملیات تنها یک روز پس از حمله پهپادی شبه نظامیان وابسته به سپاه به پایگاه دریایی اسرائیل انجام می شود.

واکنش‌ها به حمله به کنسولگری ایران

کارن ژان‌ پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، گفت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، از گزارش‌ها در خصوص حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق آگاه شده و تیم کاخ سفید «در حال بررسی است.»

حسین اکبری، سفیر ایران در سوریه، به ایرنا، خبرگزاری رسمی
جمهوری اسلامی ایران، گفت: «من در محل کار خود در سفارت بودم و از اتاق خود شاهد بودم که این ساختمان آسیب دید».

سفیر ایران افزود که اسرائیل «برخلاف قوانین بین‌المللی اقدام کرده است که پاسخ قاطع ما را در پی خواهد داشت.»

او همچنین به خبرگزاری رسمی سوریه گفت حمله اسرائیل به کنسولگری «نشان آن است که اسرائیل هیچ قانون بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد و برای رسیدن به آن‌چه که می‌خواهد، دست به هر کار غیرانسانی می‌زند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگوی تلفنی با همتای سوری خود تأکید کرد در این حمله «از همه تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی عبور شده» و اسرائیل «مسئول عواقب این اقدام است».

شبکه کان اسرائیل گزارش داد که سفارت‌خانه‌های اسرائیل در جهان به دلیل نگرانی از اقدامات واکنشی ایران به حالت آماده‌باش درآمده و همزمان،
ارتش اسرائیل در بخش شمال این کشور هوشیاری خود را نسبت به احتمال رویدادهای تهاجمی از ناحیه عوامل مرتبط با ایران و حزب‌الله بالا برده است.

دانیل هگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، دوشنبه شب در یک نشست
خبری در تل‌آویو شرکت کرد اما به حمله صورت گرفته در سوریه اشاره نکرد.

ژنرال هگاری در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص حمله منسوب
به اسرائیل در دمشق گفت: در مورد این یا آن حمله که در رسانه‌های خارجی منتشر شده، اظهارنظر نمی‌کند و ارتش بر جنگ جاری غزه متمرکز است و کوشش خواهد کرد تا اهداف تعیین شده از جنگ را تأمین کند.

او به مردم اسرائیل گفت تغییری در مورد هوشیاری امنیتی داده نشده و اگر تغییری داده شود، به آگاهی مردم خواهد رسید.

اما ژنرال ذخیره تامیر هیمن، فرمانده پیشین سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل و رئیس کنونی اندیشکده مطالعاتی اسرائیل، به یدیعوت آحرونوت گفت از بین بردن فرمانده ارشد سپاهی در سوریه «مهم‌ترین حذف بعد از (کشته شدن قاسم) سلیمانی (فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران) است».

آقای هیمن افزود فرد کشته شده فرمانده ارشد نیروی قدس برای جبهه شمالی (مرز شمال اسرائیل) بود و «به نظر می‌رسد که ایران بالاخره بهای دست داشتن در فعالیت تهاجمی علیه اسرائیل را می‌پردازد».

در حمله هفته گذشته به فرودگاه حلب سوریه، که به اسرائیل نسبت داده شد، دست‌کم ۵۳ تن کشته شدند که شمار زیادی از آن‌ها نظامیان سوری و بقیه از نیروهای حزب‌الله و سایر متحدین ایران در این کشور توصیف شدند.

سید رضی موسوی، فرمانده ارشد میدانی نیروی قدس سپاه پاسداران و مسئول تأمین لجیستیک این نیرو بلندپایه‌ترین نظامی جمهوری اسلامی ایران است که از آغاز جنگ اسرائیل و گروه افراطی حماس، در حملات منسوب به اسرائیل در سوریه کشته شده است.

او دی ماه سال گذشته در حمله موشکی به خانه‌اش در محله زینبیه دمشق کشته شد.

بعد از رضی موسوی، شمار دیگری از نیروهای نظامی ایران در سوریه کشته شدند؛ از جمله: بهروز واحدی، رضا زارعی. جمهوری اسلامی ایران مرگ تعدادی از نیروهای خود را با قول برای «انتقام» تأیید کرد.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy