Monday, Jun 10, 2024

صفحه نخست » اختصاصی ایران وایر: تماس مشاوران قالیباف با مقامات اروپایی و امریکایی

mrgh.jpgایران وایر - یک دیپلمات اروپایی که نمی‌خواهد نامش فاش شود، می‌گوید افرادی که خود را مشاوران محمدباقر قالیباف معرفی می‌کنند، طی دو هفته گذشته با دیپلمات‌ها و مقامات اروپایی و آمریکایی تماس گرفته‌اند.

این دیپلمات می‌گوید: «خلاصه استدلال آن‌ها این است که ایران پس از مرگ خامنه‌ای به یک مرد قدرتمند نیاز دارد و آن مرد قدرتمند قالیباف است. آن‌ها به ما هشدار داده‌اند که درگیری‌های داخلی درون سیستم پس از دوران خامنه‌ای تشدید خواهد شد و تنها آقای قالیباف دارای اقتدار و ارتباطات لازم برای کنترل جناح‌های مختلف و برقراری امنیت و صلح در ایران است.»

در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۴، قالیباف خود را به عنوان یک مدرنیست معرفی کرد و کفت که هدفش این است که «رضا شاه اسلامی» باشد. او به ضرورت توسعه پیش از هر چیز برای آینده ایران تاکید کرده است. در عرف سیاسی تاکید بر توسعه اقتصادی به معنای نادیده گرفتن خواسته های دموکراتیک و حقوق بشری حداقل برای یک دوران معین است. یکی از معروف ترین رهبرانی که بر نیاز به توسعه اقتصادی بیش از دموکراسی تاکید می کرد ماهاتیر محمد، رهبر پیشین مالزی بود که اسوه بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی است.

طبق گفته این دیپلمات اروپایی، تیم قالیباف ادعا می‌کنند که او روابط ایران با سایر نقاط جهان را بهبود می‌بخشد و رژیم را از عناصر افراطی پاکسازی می‌کند.

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

این دیپلمات می‌گوید: «در دو هفته گذشته به گروه‌ها و افراد مختلف در کشورهای مختلف نزدیک شده‌اند. افرادی که با مقامات غربی تماس گرفته‌اند شامل دانشگاهیان و اعضای اندیشکده‌های اروپا و ایالات متحده هستند.»

این دیپلمات انتظار دارد که اکنون که قالیباف به عنوان یکی از شش نامزد نهایی معرفی شده، کمپین معرفی او به عنوان بهترین نامزد شتاب بیشتری بگیرد.

ایران‌وایر در تماس‌هایی با ستاد قالیباف نتوانست این ملاقات‌ها را تأیید یا رد کند. این دیپلمات اضافه می‌کند: «من مطمئن نیستم که اهداف دقیق آن‌ها از چنین ملاقات‌هایی چیست، اما به نظر می‌رسد که بسیاری از افراد در داخل حاکمیت در حال بحث درباره دوران پس از خامنه‌ای هستند و تیم قالیباف در تلاش است تا غرب را متقاعد کند که او رهبر آینده ایران است و آن‌ها باید این واقعیت را بپذیرند.»Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy