Tuesday, Jun 11, 2024

صفحه نخست » اختصاصی ایران اینترنشنال: محمدرضا نوری، مسئول انتقام خون قاسم سلیمانی، جاسوس، یا مهره سپاه در عراق؟

ekhtesasi.jpgمجتبا پورمحسن - ایران اینترنشنال

براساس اطلاعاتی که به دست ایران‌اینترنشنال رسیده، محمدرضانوری، یک عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، که به اتهام قتل یک آمریکایی در عراق به حبس ابد محکوم شده، پیشتر به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شده بود.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، روز دوشنبه ۲۱ خرداد، با رد اتهام‌های وارده به محمدرضانوری گفت آمریکاخواستار استرداد او شده، اما عراق این درخواست را نپذیرفته است.

هم‌زمان برخی گزارش‌ها از سفر قریب‌الوقوع علی باقری، سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، به عراق به قصد مذاکره برای آزادی این نیروی سپاه که مقام‌های ایرانی او را مدافع حرم می‌خوانند، خبر داده‌اند.

جمهوری اسلامی نیروهایی را که برای دخالت در جنگ داخلی سوریه به این کشور اعزام می‌شوند، مدافع حرم زینب، خواهر امام سوم شیعیان، می‌نامد.

محکومیت محمدرضا نوری، از اواخر اردیبهشت ماه، به‌طور جدی در ایران رسانه‌ای شد. حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی ، روز ۲۴ اردیبهشت ماه، در دیدار با خانواده نوری گفت  که از مدت‌ها قبل پیگیر آزادی او بوده است.

1.jpg
دیدار خانواده نوری با حسین امیرعبداللهیان
:::

مقام‌های جمهوری اسلامی محمدرضان وری را مستشار رسانه‌ای خوانده‌اند، اما براساس اطلاعاتی که به دست ایران‌اینترنشنال رسیده، آقای نوری در سال‌های اخیر به همراه یک عضو جنبش مقاومت اسلامی نجبا در عراق از ارتباطاتش استفاده می‌کرد تا برای شرکت‌های وابسته به سپاه و جمهوری اسلامی در عراق قراردادهای تجاری تنظیم کند.

قتل در کراده عراق، دستگیری در نجف

سوم فردوین ماه سال ۱۴۰۲، محمدرضا نوری همراه باچهار شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق، به اتهام قتل یک معلم آمریکایی به نام استفن ادوارد تروئل دستگیر شد.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

آقای تروئل، ۴۵ساله و اهل ایالت تنسی در جنوب آمریکا بود که همراه همسر و فرزندانش در عراق زندگی می‌کرد.

2.jpg
استفن ادوارد تروئل در کنار همسر و دخترانش
:::

یک روز بعد از قتل او، گروهی به نام اصحاب کهف مسئولیت این ترور را برعهده گرفت و در اطلاعیه‌ای ادعا کرد این عملیات در انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس انجام شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، محمدرضا نوری در همان روز سوم فروردین ماه سال ۱۴۰۲، به اتهام قتل معلم آمریکایی دستگیر شد، همراه با همان چهارشبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق که این عملیات را انجام داده بودند.

نهم شهریورماه سال گذشته، دادگاه جنایی کرخ عراق، محدرضا نوری و چهار متهم دیگر این پرونده را به حبس ابد محکوم کرد. متهمان در دادگاه به قتل استفن تروئل اعتراف کردند و گفتند ابتدا می‌خواستند او را بدزدند.

وزارت امور خارجه آمریکا از حکم دادگاه جنایی عراق استقبال کرد.

متهم به جاسوسی در تهران و باج‌گیری در عراق

محمدرضا نوری بر اساس نسخه‌ای از پاسپورتش که مورد بررسی ایران‌اینترنشنال قرار گرفته، متولد چهارم تیرماه سال ۶۶ در تهران است.

دو منبع به ایران‌اینترنشنال گفتند که او تابعیت سوری هم دارد و با نام جهادی ابوعباس شناخته می‌شد. رسانه‌های ایران می‌گویند که او در جنگ داخلی سوریه، شرکت داشت و به قاسم سلیمانی نزدیک بود.

یک منبع مطلع در داخل ایران و یکی از مرتبطین نجبا به ایران‌اینترنشنال گفتند محمدرضا نوری، چند سال پیش، بعد از بازگشت به ایران، به اتهام جاسوسی دستگیر و ۹ ماه زندانی و بازجویی شد و وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه به‌طور مشترک اعلام کردند که به او مشکوکند.

به گفته این منابع، به همین دلیل سپاه حاضر نشده در رسانه‌هایش اشاره‌ای به عنوان اتهامی او بکند و به‌طور رسمی بگوید او برای انتقام خون قاسم سلیمانی، یک شهروند آمریکایی را کشته است.

اما تلاش آمریکا برای استرداد او از عراق، مقام‌های جمهوری اسلامی را واداشته که پرونده او را پیگیری کنند.

باآغاز این تلاش‌ها، رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران، چهارصد روز حبس او در عراق را اسارت خواندند و مدعی شکنجه‌اش به دست آمریکایی‌ها شدند.

آن‌ها از یک طرف می‌گویند اتهام قتل بی‌اساس است ،اما هم‌زمان مدعی‌اند که آمریکایی کشته شده، یک شهروند عادی نبوده است.

با آنکه جمهوری اسلامی و دولت عراق، قرارداد استرداد محکومین را امضا کرده‌اند، اما عراق تا کنون با تحویل نوری به ایران موافقت نکرده است.

یک منبع مطلع دیگر به ایران‌اینترنشنال گفت نوری از موسسین بخش عربی صابرین نیوز‌، رسانه مقاومت اسلامی عراق، بوده است.

3.jpg

عکس‌هایی از محمدرضا نوری در کنار اکرم الکعبی، دبیرکل نجبا، در خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران منتشر شده است.

منابع ایران‌اینترشنال گفتند محمدرضا نوری، پس از فروکش کردن جنگ در سوریه، به عراق رفت و در آنجا همراه یک عضو نجبا، نهادهای اقتصادی را تهدید می‌کرد که اگر باسپاه پاسداران وارد قرارداد نشوند، با واکنش نجبا مواجه خواهند شد.

به گفته این منابع، او قبلا چند بار هم تلاش کرده بود از شهروندان آمریکایی در عراق باج‌گیری کند.

محکومان ترور شهروند آمریکایی، به دلایل دیگری هم مورد توجه طرف‌های درگیر در عراق‌اند.

به گفته یک منبع نزدیک به نجبا، دو نفر از افراد محکوم در این پرونده، در ترور نافرجام هشت سال پیش سفیر وقت عربستان سعودی در بغداد مشارکت داشتند.

روزنامه الاشرق الاوسط همان موقع خبر داد عاملان ترور عضو گردان ابوالفضل العباس، زیر مجموعه عصائب الحق وابسته به جمهوری اسلامی بودند.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy