Wednesday, Jun 12, 2024

صفحه نخست » اهداف پنهان قالیباف از اهدای ریاست ستادش به وزیر احمدی‌نژاد

12.jpgایران وایر - علی نیکزاد شاید خاص‌ترین چهره در ادوار انتخاباتی مختلف در طول دو دهه اخیر باشد، مردی که به‌سرعت از پایگاهی به پایگاهی دیگر در اصول‌گرایی نقل مکان می‌کند، اما این آخرین گردش به سمت قالیباف او را در تغییر حتی عجیب‌تر از «بنجامین باتن» قصه‌های هالیوودی کرده است.

پس از اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده برای آمادگی در انتخابات ریاست‌جمهوری و تعیین دستیاران و روسای ستادی از سوی هریک از نامزدها، «محمدباقر قالیباف» اعلام کرد که ریاست ستادش را به «علی نیکزاد» سپرده است، کسی که پیش‌از این در دولت «محمود احمدی‌نژاد»، رقیبت سیاسی‌اش یک وزیر بود.

در سال ۹۶ علی نیکزاد مسئول ستاد رئیسی بود:

پس از اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده برای آمادگی در انتخابات ریاست‌جمهوری و تعیین دستیاران و روسای ستادی از سوی هریک از نامزدها، «محمدباقر قالیباف» اعلام کرد که ریاست ستادش را به «علی نیکزاد» سپرده است، کسی که پیش‌از این در دولت «محمود احمدی‌نژاد»، رقیبت سیاسی‌اش یک وزیر بود.

احمدی‌نژاد و نیکزاد کجا بهم رسیدند؟

علی نیکزاد متولد سال ۱۳۴۴ است، از روستای «ثمرین» از توابع «اردبیل». تحصیلاتش را در علم و صنعت و مهندسی عمران گذرانده، همان‌جایی که «حمید بهبهانی» شاگردانی را تربیت کرد که در دهه ۸۰، یک‌به‌یک سر از دولت «محمود احمدی‌نژاد» در آوردند.

احمدی نژاد نیکزاد را از همین دانشگاه شرق تهران شناخت و البته به‌دلیل حضورش در استانداری اردبیل، از او در مدیریت‌های استانی بهره گرفت. بعدها که به دولت آمد، این هم رشته‌ای خود را به استانداری اردبیل فرستاد و کمی بعد مسافر تهرانش کرد تا ردای وزارت بر تنش کند.

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

اما کدام وزارتخانه و جای کدام وزیر؟ وزارت راه‌و‌ترابری و به‌جای استادشان حمید بهبهانی که از مجلس وقت رای عدم اعتماد گرفته بود. مدتی سرپرستی و بعد ادغام در وزارت مسکن، از نیکزاد مردی ساخت که در کلیدی‌ترین وزارتخانه دولت احمدی‌نژاد مسوولیت گرفته بود.

چرخش‌های قابل تامل در چند انتخابات اخیر

ابرپروژه «مسکن مهر» که بر پایه بزرگترین درآمد حاصل از فروش نفت آغاز شده بود، نیکزاد را در کانون توجهات قرار داد. مسکن‌هایی که در دوره دولت احمدی‌نژاد حتی بسیاری‌شان تا مرحله سفت کاری هم پیش نرفته بودند، اما با شروع تحریم‌ها، تورم یکباره و شرایط بد اقتصادی، به کورسوی امید طبقه متوسط رو به پایین بدل شدند. همان روزها تصادف شدید این وزیر در‌حالی‌که سوار بر پرادوی وزارت راه به بازدید از پروژه «مسکن مهر» رفته بود، او را به محبوبیتی بیشتر رساند.

اگرچه نیکزاد ماندن در کنار احمدی‌نژاد را حتی پس از روزهای پس از مشایی به عکس دیگر یاران غارش در پایداری ادامه داد و در روز ثبت‌نام مشایی برای انتخابات ۱۳۹۲ دوشادوش او بود، اما با پایان پروژه احمدی‌نژاد وقتی با وقفه‌ای دوساله و تجربه مدیریتی موقت در یکی از هولدینگ‌های «ستاد اجرایی فرمان امام» از زادگاهش اردبیل به مجلس شورای اسلامی رسید، یکباره در صف اول «پایداری‌چی‌ها» قرار گرفت و سال ۱۳۹۶ این‌ بار دوشادوش «ابراهیم رئیسی» در ستاد انتخابات کشور ظاهر شد و در ۱۴۰۰ نیز مجددا ریاست ستاد او را بر عهده می‌گیرد و حالا هم که رسیس ستاد ‎قالیباف شده است.

شوک به تندروها

او که در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۲ بارها نایب‌رییسی در مجلس را سر همین چرخش‌های ناگهانی از دست داده‌ بود، در همین انتخابات مجلس جدید بار دیگر به نایب‌رییسی رسید. او که با آرای نمایندگان تندرو «پایداری» توانست بر این کرسی بنشیند، درحالی‌که با تایید صلاحیت باقر قالیباف باید در مجلس می‌ماند و امورات مجلس را پیش می‌برد، عکسی کنار قالیباف گرفت و با او بست تا باعث تعجب یارانش در جبهه‌های تندرو اصولگرایی شود.

۲ هدف قالیباف از اهدای ریاست ستادش به نیکزاد

آن‌ها که خیلی‌های‌شان قالیباف را در صف یاران ابراهیم رئیسی نمی‌دانند. اما قالیبافی‌ها با دو هدف به سراغ نیکزاد رفته‌اند. اینکه یک آذری رییس ستادشان شود برای مقابله با «مسعود پزشکیان»، نماینده آذری اصلاح‌طلب و دیگری، تداعی همراهی رییس ستاد رئیسی با کمپین‌شان.

اینکه چرا نیکزاد با آن‌ها همراه شده و خود را از یاران صمیمی این سال‌هایش که احتمالا یکی از بین «سعید جلیلی» یا « علیرضا زاکانی» برای ادامه راه دولت رئیسی، گزینه اجماعی‌شان می‌شود جدا کرده، بی‌شک در رویه گذشته او در از این شاخه به آن شاخه پریدن‌های سیاسی‌اش دارد.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy