يكشنبه 15 خرداد 1384

"نمايش بيضايي به روايت بيضايي"، انتقاد اين کارگردان سينما و تئاتر از دوگانگي برخي مسوولان سينمايي، ايسنا

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و هنر - تئاتر


بهرام بيضايي كارگردان سينما و تئاتر درباره اجراي آخرين نمايش خود در تئاتر شهر توضيحاتي ارائه داد.

به گزارش خبرنگار هنري ايسنا، در حاليکه پيش از اين، انتشار برخي اخبار نادرست در برخي رسانه ها ، اعتراض بهرام بيضايي را باعث شده بود، در متن زير كه توسط اين کارگردان تئاتر و سينما به ايسنا نمابر شده است، اجراي آخرين اثر نمايشي او به روايت خود وي توضيح داده شده است.

نمايش “مجلس شبيه در ذكر مصايب استاد نويد ماكان و همسرش مهندس رخشيد فرزين” نوشته و به كارگرداني بهرام بيضايي در دهه‌ي نخست تيرماه آينده در تالار اصلي تئاتر شهر بر صحنه خواهد رفت.

متن اين اثر، كه واپسين نمايشنامه‌ي بهرام بيضايي تا امروز است، در آذرماه سال گذشته نوشته شده و داراي موضعي است معاصر،‌درباره‌ي مرد و زني كه هر دو يك خواب مي‌بينند.

بدين ترتيب بهرام بيضايي كه طي پنج سال گذشته، در تلاش براي ساختن فيلم تازه‌اي،‌جز ناهمراهي و دوگانگي از برخي مسوولان سينمايي كشور نديد، اكنون دومين نمايش صحنه‌اي خود را بر صحنه مي‌برد. بازيگران“ مجلس شبيه ...” عبارت از مژده شمسايي” كه پيش از اين در فيلم كوتاه “گفت و گو با باد” و نيز در دو فيلم بلند بيضايي در مسافران و سگ‌كشي ، و نيز نمايشهاي صحنه‌اي “بانو آئويي” و “شب هزار و يكم” با بيضايي همكاري داشته است؛ و علي‌ عمراني كه او نيز گذشته از حضور صحنه‌اي موثر در سالهاي اخير، در “شب هزار و يكم” همكاري بيضايي بوده است، مب باشند.

از ديگر همكاران “مجلس شبيه ...” بازيگراني مطرح اين سالها، دو بازيرگ همنام، “سيدمهرداد ضيايي” و “مهرداد ضيايي” هستند و بازيگراني سابقه‌داري چون “حسين محب‌اهري” ، “مهدي ميامي” ، “مريم بوباني”، “فهيمه رحيم‌نيا” و از نسل جديدتر: “رضا افشار”، “علاء محسني”، “صادق ملكي”، “علي يداللهي”، “ماهگل مهر” و “علي اوليايي” .

در مجلس شبيه ....” همچنين شانزده تن صحنه‌يار از بازيگران نوپا و تازه كار و كارآموز، كه مي‌توان آنها را اميدهاي فرداي نمايش جوان ما خواند، بر صحنه‌ي حرفه‌اي خود آزمايي خواهند كرد.

طراحي صحنه و لباس اين نمايش با محسن شاه ابراهيمي است و در كار موسيقي محمدرضا درويشي دومين همكاري خود، پس از شب هزار و يكم، را با بيضايي خواه داشت.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

پيش فروش و ذخيره‌ي بليط‌هاي اين نمايش از هم اكنون در تئاتر شهر آغاز شده است.به گزارش ايسنا، گروهي از دست‌اندركاران نمايش اميدوارند “مجلس شبيه ...” كه در گرم‌ترين ماههاي سال و همزمان با جو داغ تغييرات سياسي، و فضاسازي‌هاي مبهم و كسل كننده‌ي اطراف تنها تئاتر حرفه‌اي پايتخت بر روي صحنه مي‌آيد،‌ گرماي تازه‌اي به زندگي تئاتري موجود ببخشد و فرهنگ نمايش ملي را تعالي دهد.

كساني كه تا آخر خرداد ماه، بليط اين نمايش را از طريق پيش فروش دريافت كنند تا 25 درصد از تخفيف برخوردار مي‌شوند.

دنبالک:
http://mag.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/23819

فهرست زير سايت هايي هستند که به '"نمايش بيضايي به روايت بيضايي"، انتقاد اين کارگردان سينما و تئاتر از دوگانگي برخي مسوولان سينمايي، ايسنا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016