دوشنبه 16 آبان 1384

در پي تخريب در مجموعه ي تئاتر شهر؛ انجمن كارگردانان خانه ي تئاتر، بيانيه صادر کرد، ايسنا

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و هنر - تئاتر


در پي تخريب پاركينگ مجموعه ي تئاتر شهر و انجام كارهاي ساختماني دراطراف آن، انجمن كارگردانان خانه ي تئاتر، بيانيه صادر کرد.

به گزارش ايسنا، در اين بيانيه آمده است: عليرغم هشدارهاي مكرر دست‌اندركاران تئاتر كشور درباره ي تخريب پاركينگ مجموعه ي تئاتر شهر و انجام كارهاي ساختماني دراطراف آن بدون هيچگونه محمل‌هاي ارزشي و فرهنگي متاسفانه ديوار بخشي از اين مجموعه (سالن قشقايي و كارگاه دكور) بر اساس كارهاي غير مسئولانه و غيركارشناسانه فرو ريخت و هر چند به خواست خداوند خوشبختانه فاجعه‌اي انساني به وقوع نپيوست اما هشدار و زنگ خطري بود براي همه متوليان هنر كشور كه بايستي اين هشدارها را به جان شنيده و با اتخاذ روشهاي عملي، كارشناسانه و پيشگيرانه و با استفاده از نظر هنرمندان تئاتر اين صاحبان واقعي مجموعه تئاترشهر به راهكارهايي دست يافت تا ديگر در آينده شاهد چنين مشكلاتي نبوده و ناظر اتفاقاتي نباشيم كه خدايي ناكرده فاجعه‌اي را متوجه علاقمندان و دست‌اندركاران تئاتر كشور نمايد.

در اين رابطه انجمن كارگردانان خانه تئاتر بعنوان يكي از صنوف اصلي تائتر كشور توجه تمامي مسئولين ذيربط را در مسائل وموارد مشروط زير جلب مي‌نمايد:

1-اين مجموعه جزء ميراث فرهنگي كشوري محسوب شده و از سوي سازمان يونسكو مورد حمايت و شناسايي كامل قرار گرفته است و هر گونه آسيب احتمالي در حال و آينده به اين مجموعه علاوه بر خسارت مالي، آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري را هم متوجه وجهه فرهنگي و ارزشي وهنري كشورمان خواهد كرد كه قطعا وقوع اين آسيب‌ها نمي‌تواند مورد تاكيد و توجه مسئولين فرهنگي هنري كشور باشد.

2- عليرغم اينكه همواره شهرداري بعنوان يك ارگان همراه و همگام با مردم در تمامي زمينه‌ها شناخته شده است و سازمان فرهنگي هنري وابسته به اين ارگان، خود به نوعي در فعاليت‌هاي هنري و من جمله نمايشي شركت داشته و دارد جاي تعجب است كه در جلوگيري تعويض كاربري پاركينگ تئاترشهر هيچگونه مخالفتي بعمل نياورده و خيل تماشاگران هنر نمايش را جهت حضور در مجموعه تئاترشهر براي ديدن اجراهاي مختلف، در رابطه با پارك وسيله نقليه در تنگنا قرار داده و عليرغم ادعاي سوق دادن مردم به سوي مسائل فرهنگي وارزشي، زمينه دور شدن قشر متفكر، فرهيخته و هنر دوست كشور را از مجموعه تئاتر شهر بعنوان مركز تئاتر كشور فراهم نموده است.

3-تئاتر كشورمان بخودي خود همواره از كمبود سالن‌هاي اجرايي رنج برده و حتي در سطح كشور نمي‌توان به تعداد انگشتان يك دست سالن‌هاي استاندارد نمايشي مشاهده كرد و حال اين تنها مجموعه تقريبا استاندارد نيز با خطرات بسيار جدي از نظر امنيتي با توجه به ساخت و سازهاي اخير روبرو شده است كه بسيار جاي تاسف دارد.

4- قشر كارگردان متاسفانه همواره با معضل‌ها، كمبودها و مشكلات زيادي در رابطه با به اجرا رساندن نمايش خود روبرو بوده است كه كمبودهاي امكاناتي، اعتباري و ... از جمله اين مشكلات هستند كه موجب شده‌اند يك كارگردان هيچگاه نتواند تفكر خود را فقط در راستاي خلق يك اثر هنري مصروف كند بلكه نيروي او همواره در چهارچوب مسائيل حاشيه‌اي از دست رفته و مي‌رود و حال خراب شدن قسمتي از ديوار مجموعه تئاتر شهر و تعطيل شدن اجراهاي دو سالن مهم اين مجموعه بار ديگر كارگرداناني را كه در حال اجراي نمايشي خود پس از انتظاري چند ساله براي اجرا بوده‌اند. دچار مسائل حاشيه‌اي وغير هنري كرده كه قطعا تاثيرات منفي را بر روند اجراي آنها و استقبال تماشاگران از آثار آنان مي‌نمايد كه تا حدود زيادي جبران‌ناپذير خواهد بود. لذا انتظار همگان از مسئولان فرهنگي و هنري كشور و مسئولان شوراي شهر تهران، شهردار محترمتهران و كليه دلسوختگان هنر نمايش اين است كه همه دست در دست يكديگر با اتخاذ تصميمي انقلابي، ارزشي و هنرمندانه و فرهنگي مجموعه تئاتر شهر را بعنوان يك الگوي بسيار مهم ارزشمند و شناخته شده فرهنگ در جهان حفظ كرده، از صدمه زدن به اين مجموعه جلوگيري كرده و در جهت تكميل و توسعه آن بكوشند.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

اميدواريم كه شاهد اتخاذ اين تصميمات مهم و تاثيرگذار در روند توسعه هنر تئاتر كشور باشيم و بديهي است مسئوليت و عواقب هر گونه عدم تلاش در زمينه آسيب‌رساني به مجموعه تئاترشهر متوجه مسولان ذيربط كشوري در اين رابطه خواهد بود.

همچنين از مسئولان محترم اين انتظار وجود دارد كه نه تنها از آسيب‌ رساندن به مجموعه تئاترشهر جلوگيري نمايند بلكه با مساعدت و همكاريهاي لازم زمينه احداث سالن‌هاي ديگر تئاتري را با رعايت استانداردهاي لازم در سطح تهران وديگر استانها فراهم نمايند تا بسترهاي لازم جهت رشد و ارتقاء سطح فرهنگي مردم هنردوست كشورمان بوجود آيد به اميد آن روز.

دنبالک:
http://mag.gooya.ws/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/27212

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'در پي تخريب در مجموعه ي تئاتر شهر؛ انجمن كارگردانان خانه ي تئاتر، بيانيه صادر کرد، ايسنا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016