Friday, Mar 31, 2017

صفحه نخست » توضیح احمدی‌نژاد درباره سخنرانی پرحاشیه‌اش در اهواز و دلیل نهی شدنش از کاندیداتوری از سوی رهبری

ahmadinejaad.JPGنامه‌نیوز نوشت: محمود احمدی نژاد در مصاحبه با خبرگزاری اسپانیایی افه به حواشی پیش آمده درباره سخنرانی اش در خوزستان توضیح داد.

گزیده اظهارات محمود احمدی نژاد در ادامه می آید:

* بالاخره آقای ترامپ هم از درونِ همین نظام امریکا بیرون آمده است. مسلم است که سیاستِ اصلی آمریکا در پشت صحنه تنظیم می شود و روسای جمهور و آن هایی که جلوی صحنه دیده می شوند؛ اجرا کننده تصمیمات هستند. این طور نیست که این ها خودشان سیاست گذار باشند. سیاست آمریکا هم حداقل در 80 سال اخیر، بسط سلطه بر تمامِ جهان و حفظِ هژمونی آمریکا بر جهان بوده است.


* {در پاسخ به این سوال که در یکی از سخنرانی های اخیرتان یکسری انتقاداتی انجام دادید که بنظر می آمد منظور شما، رهبری بوده است}: من شما را به متن سخنرانی ارجاع می دهم. لطفا یکبار دیگر آن را خودتان گوش کنید. اما تغییر به معنای اصلاح در همه دنیا باید اتفاق بیافتد. اگر در همه جای دنیا وضع موجود را به طور کامل و به عنوان مطلوب بپذیریم ، پیشرفت اتفاق نمی افتد. هر روز باید اصلاحات انجام شود. نه آنکه یک روز دنبال شود و بگوییم می رویم 50 سال بعد می آییم. نه! هر انسانی هم باید هر روز در زندگیش اصلاح اتفاق بیافتد و دو روز او نمی تواند شبیه به هم باشد!

* {در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره کاندیداهای دور آینده ریاست جمهوری چیست؟ حالا آقای ضرغامی، اقای قالیباف، آقای عارف یا آقای حمید بقایی، فکر می کنید چه کسی انتخاب می شود؟}: من با همه این ها دوستم. بالاخره آزادند همه کاندیدا شوند. بیایند بحث کنند. اما آن چیزی که باید اتفاق بیافتد؛ انتخاب مردم است. آن چیزی که مردم انتخاب کردند؛ همه باید تسلیم خواست و اراده مردم باشیم. اما من نظرم را قبلا درباره کاندیداها اعلام کرده ام. قبلا اعلام کرده ام و همه مردم هم آن را شنیده اند.

* {در پاسخ به این سوال که شما قبلا می خواستید خودتان را برای انتخابات کاندیدا کنید اما رهبری توصیه کردند کاندیدا نشوید چون در جامعه دو قطبی ایجاد خواهد کرد. آیا فکر می کنید دلیل آن چه بوده است؟}: من دلیلش را از ایشان نپرسیدم. بالاخره ایشان در جایگاه رهبری هستند و توصیه کردند که من حضور پیدا نکنم؛ من هم پذیرفتم!

تحرکات انتخاباتی احمدی‌نژاد؛ رانده از کعبه و مانده از بتخانه

دویچه وله - کمتر از دوماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایران، دوباره نام محمود احمدی‌نژاد در خبرها برجسته شده است. به‌رغم نهی علنی رهبر جمهوری اسلامی برای نامزدی او در انتخابات، احمدی‌نژاد دوباره فعال شده است.

سخنرانی جنجالی‌ای که به ضرر احمدی‌نژاد تمام شد

سفر اخیر احمدی‌نژاد به خوزستان و سخنرانی جنجالی او در حسینیه امام حسن مجتبی در اهواز، به‌رغم انتظار او و طرفدارانش به ضرر او تمام شد.

احمدی‌نژاد در بخشی از این سخنان که حتی در سایت خودش منعکس نشده و تنها فیلم آن در یوتیوب وجود دارد، گفته است: «هر کی فکر می‌کنه ملت نمی‌فهمند، نفهم‌ترین آدم کره زمینه. هشتاد میلیون نمی‌فهمه، تو می‌فهمی؟ آخه این چه استکباریه؟ این چه سلطنتیه تو وجود بعضیا پیدا شده است؟ ۹۷ درصد ملت جمع می‌شوند یه چیزی را می‌خواهند، او میگه نه خیر، این چیز بدی است، اقتصاد را خراب می کند.»

در ادامه او با اشاره به طرح دولت فعلی برای حذف یارانه اقشار پردرآمد می‌گوید: «میشه یه دلیل بیاری که تو بهتر از همه ملت می‌فهمی؟ بالاخره همه تون جمع شدید، بسیج شدید، هجوم کردید یک طرفه که به ملت بگید آقا این کار بده، انجام نده. ۹۷ درصد ملت رفت [اسم] نوشت گفت نه باید انجام بشود. باز هم میگی نخیر. تو کی هستی؟ میشه بگی از کجا تشریف آوردی؟ تو چه اختیاری داری اون بالا نشستی؟»

در حالی که با گوش کردن دقیق و کامل این سخنان می‌توان فهمید که اشاره احمدی‌نژاد به حسن روحانی است اما چهره‌هایی از نزدیکان دولت و نیز از اصول‌گرایان هدف این سخنان احمدی‌نژاد را خامنه‌ای دانسته و از این بابت سخت به او تاخته‌اند.

محسن رضایی در سفر به شهرستان مسجد سلیمان گفته است: «شنیده‌ام که فردی به خوزستان - مشهد شهدای ایران- آمده و یک حرف‌هایی زده است که امیدوارم هرچه زودتر حرف‌هایش را تکذیب کند. رهبر این انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هستند و ما همه پیشرفت‌هایمان را مدیون رهنمودهای ایشان هستیم.»

حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور نیز در توییتر خود این نظرسنجی را منتشر کرد: «سخنرانی دکتر محمود احمدی‌نژاد در اهواز را بیشتر علیه چه کسی می‌دانید؟» و برای پاسخ این سوال، سه گزینه حسن روحانی، آیت‌الله خامنه‌ای و اصول‌گرایان را پیشنهاد کرد. ۵۴ درصد پاسخ دهندگان، رهبر جمهوری اسلامی را مخاطب سخنان آقای احمدی نژاد دانستند.

رضا حقیقت‌نژاد در این باره می‌گوید: «عباراتی که احمدی‌نژاد استفاده کرده به طور مشخص متوجه روحانی بود اما استفاده‌ای که رقبا دارند از این سخنان می‌کنند استفاده انتخاباتی‌است. مشاور روحانی یک نظرسنجی گذاشت برای اینکه بگوید مخاطب این سخنان خامنه‌ای بوده. در حقیقت مشاور روحانی می‌خواسته بگوید هنوز روحانی برای خامنه‌ای فرد معتمدتری هست تا احمدی‌نژاد. اصول‌گراها هم با استناد به سخنان احمدی‌نژاد ونسبت دادنش به خامنه‌ای می‌توانند بگویند که تردیدهایی درباره وفاداری احمدی‌نژاد نسبت به خامنه‌ای وجود دارد و نمی‌شود به او تکیه کرد. در واقع اصل کاری که در حال انجام است این است که بی اعتباری و بی اعتماد بودن آقای احمدی‌نژاد را برجسته کنند تا بتوانند فعالیت‌های انتخاباتی‌اش را تحت تاثیر قرار بدهند و موفق هم بوده‌اند کما اینکه می‌بینیم در روزهای اخیر طرفداران احمدی‌نژاد مجبور شدند توضیح بدهند که منظور احمدی‌نژاد این نبوده و او کماکان به آقای خامنه‌ای وفادار است.»

ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری از ۲۲ تا ۲۷ فروردین (۱۱ تا ۱۶ آوریل) انجام خواهد شد. پس از آن شورای نگهبان ۱۰ روز فرصت دارد تا صلاحیت نامزدها را اعلام کند.

در صورت رد صلاحیت حمید بقایی، آیا نام احمدی‌نژاد حداقل در طول چهار سال آینده از سپهر سیاسی ایران حذف خواهد شد؟
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com